20. tydzień ciąży

20 tydzień ciąży to przełomowy moment. Za tobą już połowa ciąży. W tym tygodniu najpewniej poznasz płeć dziecka i być może poczujesz jego pierwsze wyraźne ruchy. Możesz odczuwać bóle brzucha i pachwin, które wbrew obawom nie zawsze są powodem do niepokoju.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
20 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko
fot. Fotolia

20 tydzień ciąży – który to miesiąc?

20 tydzień ciąży to dokładnie półmetek twojego oczekiwania na dziecko, piąty miesiąc ciąży i środek drugiego trymestru. Połowa ciąży już za tobą! Z pewnością twój brzuch już się powiększył i ciąża jest zauważalna. Do porodu zostało jeszcze 20 tygodni. W najbliższym czasie czeka cię USG połówkowe, potwierdzenie płci dziecka i pierwsze mocne kopniaki. Przygotuj się na mnóstwo pozytywnych emocji.

Brzuch w 20 tygodniu ciąży i waga mamy

W 20 tygodniu ciąży dno macicy jest już na wysokości pępka, a brzuch zaczyna być wyraźnie widoczny – jego wielkość i obwód znacząco wzrastają. Wcięcie w talii znika, a brzuch uwypukla się do przodu.

Waga przyszłej mamy do tego czasu powinna wzrosnąć o ok. 2,5-3 kg w porównaniu do wagi sprzed ciąży. Jeśli kobieta tyle przytyje na tym etapie ciąży, mówi się o książkowym, czyli prawidłowym przybieraniu na wadze.


Brzuch to także mięśnie dna miednicy, które zaczynają być już coraz mocniej obciążone. W 20 tygodniu ciąży warto zacząć ćwiczyć mięśnie Kegla. Jeśli jeszcze nie zaczęłaś, zrób to jak najszybciej. Możesz trenować wszędzie, bo to dyskretne ćwiczenia, a ich efekt jest wart zachodu. Ćwiczenia pomagają uniknąć nietrzymania moczu po porodzie. To nieprawda, że każda kobieta, która rodziła, będzie kiedyś miała taki problem. Wcale nie musisz go mieć.

Zobacz na naszej infografice, jak ćwiczyć mięśnie Kegla.

ćwiczenia mięśni Kegla w ciąży - infografika

Jak wygląda dziecko w 20 tygodniu ciąży?

Twoje maleństwo jest już całkiem spore. Wielkość dziecka w 20 tygodniu ciąży można przyrównać do małego melona kantalupa. Długość ciała płodu na tym etapie rozwoju mierzona od czubka głowy do pośladków wynosi około 16 cm, a waga sięga 280 g. 

W 20 tygodniu ciąży dziecko coraz bardziej przypomina noworodka, którego przytulisz po porodzie. Ma już włosy na głowie i dobrze wykształcone ręce i nogi. 

Ułożenie dziecka w 20 tygodniu ciąży

Mimo coraz większych rozmiarów dziecko nadal ma dużo swobody w worku owodniowym i może dowolnie zmieniać w nim pozycję – obracać się, układając głowę w dowolną stronę. Doskonale widać to na USG, kiedy płód czasami ustawia się plecami do lekarza. Przy takim ułożeniu niemożliwe jest ustalenie jego płci. 

W 20 tygodniu ciąży możesz poczuć pierwsze ruchy dziecka. Na początku są tak delikatne, że łatwo pomylić je z burczeniem w brzuchu lub w ogóle ich nie zauważyć. Kobiety często określają pierwsze ruchy dziecka jako „muskanie skrzydeł motyla” czy „bańki w brzuchu”. Z dnia na dzień ruchy stają się jednak mocniejsze i bardziej regularne. 

Jeśli w 20 tygodniu ciąży nie czujesz ruchów dziecka, nie denerwuj się, zwłaszcza jeśli to twoja pierwsza ciąża. Prawdopodobnie poczujesz je za tydzień lub dwa.

Rozwój dziecka w 20 tygodniu ciąży

20 tydzień ciąży to czas intensywnego rozwoju i dużej aktywności dziecka. Dziecko może już reagować na bodźce zewnętrzne (hałasy), właśnie teraz rozwijają się u niego zęby. 

  • Jeśli urodzisz dziewczynkę – w 20 tygodniu ciąży płód ma już ona w pełni ukształtowaną macicę, a w jajnikach znajdują się prymitywne komórki jajowe.
  • Jeśli urodzisz chłopca – jego jądra zaczynają zstępować z jamy brzusznej.

20 tydzień ciąży – USG i inne badania

Wykonywane w okolicy 20 tygodnia USG połówkowe ma ogromną wartość – pozwala dokładnie obejrzeć dosyć duże i niemal w pełni wykształcone narządy wewnętrzne dziecka. Dzięki temu badaniu można też określić wielkość dziecka, ocenić jego budowę i ilość płynu owodniowego, a także lokalizację i budowę łożyska.

Podczas USG połówkowego można rozpoznać płeć dziecka. Jeśli jednak lekarz stwierdzi, że tym razem jest to niemożliwe ze względu na ułożenie płodu, trzeba poczekać do kolejnego badania. Może następnym razem będziesz mieć więcej szczęścia. 

20 tydzień ciąży zdjęcie USG

Zdjęcie USG w 20 tygodniu ciąży, fot. AdobeStock

Inne badania w 20 tygodniu ciąży

Do końca 20 tygodnia ciąży należy wykonać:
  • ocenę Ph wydzieliny z pochwy
  • morfologię krwi
  • badanie moczu.

W szczególnych przypadkach lekarz może zlecić wykonanie dodatkowych badań prenatalnych – amniopunkcji, badań w kierunku przeciwciał przeciwko toksopalzmozie.

20 tydzień ciąży – objawy i dolegliwości

Choć drugi trymestr ciąży uważany jest za najprzyjemniejszy i najmniej zaskakujący, to zmiany w twoim ciele wciąż trwają:
 

  • Skóra może stać się ciemniejsza niż przed ciążą, np. ciemniejsze stają się sutki.
  • W piersiach może pojawić się siara, substancja, która w pełni pokrywa potrzeby żywieniowe dziecka w pierwszych dniach po narodzinach.
  • Może pojawić się krwawienie z dziąseł lub wzmożona wydzielina z pochwy.
  • Twoje stawy rozciągają się, a ścięgna stają się bardziej elastyczne. Skutkiem tego mogą być bóle pleców lub stawów. Może pojawić się kłucie w pochwie, ból brzucha lub podbrzusza. 

20 tydzień ciąży bliźniaczej

Do tego etapu ciąży dzieci z ciąży mnogiej rozwijały się mniej więcej w takim samym tempie jak jedynacy. Mniej więcej od 20 tygodnia tempo ich wzrastania zacznie stopniowo spadać. W innym przypadku w macicy szybko zabrakłoby miejsca dla dwojga pełnowymiarowych dzieci. Przygotuj się na to, że ruchy dzieci w ciąży bliźniaczej i mnogiej są odczuwane intensywniej – przecież osiem (a czasem i więcej) kończyn to duża różnica niż w przypadku ciąży pojedynczej.

Zobacz także:

Film


Konsultant:
dr Mariusz Sadowski
specjalista ginekologii i położnictwa, ekspert portalu Znany Lekarz

Ocena (13 ocen)

5.5

Popularne tematy