GRY
 
 
dziecko w 21 tygodniu ciąży
fot. Fotolia.com

21. tydzień ciąży - Jak rośnie twoje dziecko

Dziecko jest wielkości sporego banana. Od czubka główki po pośladków mierzy około 18 cm. Waży prawie 315 gramów. 


W 21. tygodniu ciąży rączki i nóżki dziecka mają już odpowiednie proporcje. Miękkie, delikatne chrząstki układu kostnego dziecka twardnieją, zamieniają się w kości. 
 
Wraz z rozwojem układu nerwowego ruchy dziecka są coraz lepiej skoordynowane. 
 
Choć twoje dziecko nie przyszło jeszcze na świat, już teraz ma szansę zostać smakoszem. Jak to możliwe? Smak twoich wód płodowych zmienia się w zależności od tego co jesz, np. jeśli często podjadasz słodkie owoce, powiedzmy banany, i wody płodowe robią się słodkawe. Dziecko przekonuje się o tym, gdy je połyka (sprawdź, jak wyglądają i jak odchodzą wody płodowe). 
 
Zastanawiasz się, co słyszy dziecko w brzuchu? W 21. tygodniu ciąży dociera do niego coraz więcej dźwięków. Odgłosy dobiegające z wnętrza twojego ciała (te, które towarzyszą pracy żołądka i jelit, szum przepływającej w naczyniach krwi i bicie serca oraz twój głos, który rezonuje w całym ciele) już zna, ale teraz docierają do niego także dźwięki ze świata zewnętrznego. Stopniowo uczy się je rozpoznawać i odróżnia przyjemne od nieprzyjemnych. Na te niemiłe reaguje szybszym biciem serca i drżeniem całego ciała, a przyjemne działają uspokajająco i kojąco. 
 
Czy wiesz, że dziecko rozpozna twój głos po przyjściu na świat? Nie miej jednak wyrzutów sumienia, jeśli nie masz ochoty mówić do własnego brzucha. Gdy dziecko przyjdzie na świat i tak wyłowi twój głos spośród wielu innych: słyszy go przecież także wówczas, gdy prosisz w sklepie o kilo jabłek albo rozmawiasz z szefem o urlopie. 
 
Choć dzieci już przed narodzinami boją się hałasu i lepiej je przed nim chronić, nie martw się, jeśli np. masz psa, który lubi wściekle szczekać. Do powtarzających się dźwięków dzieci szybko się przyzwyczajają. Zbadano kiedyś noworodki mieszkające przy lotnisku. Na tych, których mamy mieszkały tam od dawna (wprowadziły się nie później niż w pierwszej połowie ciąży), ryk silników nie robił żadnego wrażenia.

21. tydzień ciąży - Film
Co się dzieje w 21. tygodniu ciąży
Co się dzieje w 21. tygodniu ciąży

21. tydzień ciąży - Co się zmienia u ciebie

Brzuszek jest coraz większy, ale... nie tylko on się zmienia. Twoje buty zrobiły się trochę przyciasne? To normalne. Stopy maja więcej do noszenia, więc mają prawo trochę spuchnąć, poza tym hormony ciążowe zwykle nieco rozluźniają stawy. 
 
Twoje dłonie mogą być nieco zaczerwienione. To także sprawka hormonów w ciąży. Czerwone dłonie nie oznaczają żadnych problemów zdrowotnych!
 
Od 21. tygodnia ciąży zmian w twoim ciele będzie znacznie więcej: na brzuchu pojawi się lada moment ciemna linia biegnąca od spojenia łonowego do pępka. Ta brunatna linia to linea negra, znak firmowy ciąży. W połowie II trymestru pępek zacznie wystawać i będzie wyglądał jak guzik od windy. Na twojej twarzy mogą też pojawić się przebarwienia, które po porodzie powinny zniknąć. Na wszelki wypadek unikaj jednak słońca. 
 
Wszędzie widzisz kobiety w ciąży? Zauważasz je w sklepie, w kawiarni, w tramwaju, ulice aż się od nich roją? Nie, nie martw się, nie masz halucynacji, nie szykuje się wyż demograficzny. Po prostu zaczęłaś dostrzegać to, co wiąże się z dziećmi i macierzyństwem. Już teraz zaczęłaś być mamą.

21. tydzień ciąży - O tym warto wiedzieć

USG połówkowe w ciąży – to już ostatni dzwonek na to badanie! Sprawdź, dlaczego:

21. tydzień ciąży - Ważne w tym tygodniu

Te tematy mogą Cię zainteresować w 21 tygodniu ciąży:

21. tydzień ciąży - Co cię może niepokoić

Ból stóp w ciąży - płaskostopie poprzeczne
 
Ciąża to trudny okres dla stóp: mają więcej kilogramów do noszenia, puchną... Może też pojawić się płaskostopie poprzeczne, które sprzyja bolesności nóg. 
 
Na skutek działania hormonu o nazwie relaksyna (rozluźnia on więzadła, by przygotować cię do porodu, działa nie tylko na miednicę, ale i na cały organizm, w tym drobne więzadła w obrębie stopy) i przeciążenia związanego z dodatkowymi kilogramami przodostopie może się poszerzyć, a sklepienie poprzeczne (czyli przestrzeń między paluchem a małym palcem) obniżyć. Pojawiają się wówczas:
 • Piekący ból, a stopa coraz bardziej się deformuje: staje się szersza, może wykoślawić się paluch (powstają halluks).
 • Na podeszwie powstają brzydkie żółtawe zmiany - modzele.
To dopiero początek efektu domina. Gdy stopa przestaje pełnić swoją funkcję jak należy (czyli podpierać ciało w trzech punktach), może pojawić się ból kolan, bioder, kręgosłupa a nawet głowy.
 
Aby zapobiec problemom ze stopami, spowodowanym płaskostopiem:
 • Pilnuj wagi. Nie powinno ci przybyć więcej niż 16 kg. 
 • Zrezygnuj ze szpilek. Chodząc w butach na wysokich obcasach obciążasz głównie przód stopy. 
 • Pomyśl o wkładkach ortopedycznych. Kupo je koniecznie jeśli przybrałaś na wadze ponad normę. Najlepiej zaopatrywać się w nie w specjalistycznym sklepie (można liczyć na indywidualny dobór), ale są także w zwykłych sklepach z obuwiem. Szukaj wkładki podnoszącej łuk poprzeczny. Ma kształt łezki.
 • Nie tkwij w bezruchu... Spaceruj, zmieniaj pozycję, ćwicz, np. wykonuj stopami okrężne ruchy...
 • ... ale nie szarżuj. Nadmierne obciążanie stóp, np. wielogodzinne stanie, także źle na nie wpływa.
 • Masuj. Możesz robić to przy pomocy piłki-jeżyka albo wybrać się na masaż relaksacyjny lub refleksologiczny.

Encyklopedia zdrowia w ciąży od A do Z

21. tydzień ciąży - Nasz ekspert wyjaśnia

Ciśnienie krwi w ciąży
 
Nawet jeśli nigdy nie miałaś z nim problemów, podczas ciąży położna lub lekarz zmierzy ci ciśnienie podczas każdej wizyty kontrolnej.  
 
Maksymalne prawidłowe ciśnienie tętnicze krwi u dorosłego człowieka wynosi 140/90. W ciąży maksymalne prawidłowe ciśnienie tętnicze to 135/85. Każda wyższa wartość ciśnienia skurczowego bądź rozkurczowego w ciąży to nadciśnienie, przy czym pomiar musi być wykonany co najmniej dwukrotnie w odstępie minimum 6 godzin.
 
U około 5-10 procent kobiet ciśnienie rośnie ponad normę czyli przekracza 135/85 mmHg. Jeśli kobieta nie miała wcześniej stwierdzanego nadciśnienia, mówi się o nadciśnieniu indukowanym (wywoływanym) ciążą. Nie wiadomo dokładnie, dlaczego tak się dzieje, jest na ten temat mnóstwo teorii. Wiadomo jednak, że nie jest to błaha sprawa, a kobietę z  takim problemem trzeba otoczyć szczególną opieką (dotyczy to również przyszłych mam, które miały nadciśnienie już przed ciążą) ponieważ nadciśnienie w ciąży może prowadzić do groźnych powikłań dla przyszłej mama i jej nienarodzonego dziecka takich jak m.in. niedotlenienie i zahamowanie wzrostu dziecka.  

Nadciśnienie indukowane ciążą częściej pojawia się kobiet, które:
 • spodziewają się dziecka po raz pierwszy,
 • mają więcej niż 35 lat,
 • otyłych
 • tych, które chorują na nerki lub cukrzycę.
Jeśli do nadciśnienia dołączy białkomocz, mówi się o stanie przedrzucawkowym. Jego najpoważniejszym powikłaniem może być rzucawka ciążowa – drgawki przypominające atak padaczki. Taki atak jest bardzo niebezpieczny zarówno dla matki jak i dla dziecka (mówiąc bez ogródek: zagraża nie tylko ich zdrowiu ale i życiu), trzeba więc zrobić wszystko, by go uniknąć. Właśnie  dlatego tak ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza. 

Szczególną opieką powinny by otoczone również te mamy, które miały nadciśnienie przed ciążą.
 
Artur Kucharski, ginekolog-położnik

21. tydzień ciąży - Częste pytania na tym etapie ciąży

Z moich piersi zaczął wyciekać jakiś żółtawy płyn. Nie za wcześnie na siarę?
Wciąż jeszcze nie czuję ruchów dziecka. Co powinnam zrobić?

Doładuj
Przeładuj

Narzędzia dla mam

Więcej

Starania o ciążę

Cesarskie cięcie