GRY
 
 
26 tydzień ciąży
fot. Fotolia

26. tydzień ciąży - Jak rośnie twoje dziecko

23 cm wzrostu i mniej więcej kilogram wagi - takie wymiary osiąga twoje dziecko w 26. tygodniu ciąży. Piękne, prawda? Ale to na pewno nie jedyne jego postępy!

Dziecko zaczyna otwierać oczy. Przez kilka miesięcy jego powieki były zamknięte, by siatkówka, czyli ta część oka, która odpowiada za ostrość widzenia, mogła się rozwijać. Tęczówka nadal jest słabo wybarwiona.

 
Jeśli w pobliżu twojego brzucha rozlegnie się głośny, wibrujący dźwięk, płód zareaguje na niego mruganiem i drżeniem. Jest już szalenie wrażliwy na wszystkie odgłosy, jakie płyną do niego z zewnątrz. 
 
Ponieważ zaczęły się już formować kubki smakowe, w 26. tygodniu ciąży dziecko może już w sobie wyrabiać pociąg do słodyczy. Badania wykazały, że jeśli do płynu owodniowego zostaje wprowadzona słodka substancja, to... nienarodzone dziecko zaczyna żywiej przełykać!

Nie zapominaj, dlaczego nie wolno palić w ciąży - twoje dziecko ma mniejszy apetyt i gorzej przybiera na wadze, jeśli palisz papierosy. Pamiętaj, każdy dzień jest dobry, by rzucić palenie.

26. tydzień ciąży - Film
Co się dzieje w 26. tygodniu ciąży
Co się dzieje w 26. tygodniu ciąży

26. tydzień ciąży - Co się zmienia u ciebie

Za tobą już dwie trzecie ciąży. Twój brzuch jest coraz większy, bóle krzyża stają się bardziej dokuczliwe. Możesz też odczuwać napięcie w miednicy. Do tego dochodzą zgaga i niestrawność, spowodowane uciskiem macicy na żołądek. Spacer po jedzeniu zmniejszy dolegliwości.
 
U kobiet w drugim i trzecim trymestrze ciąży bardzo częste są bolesne skurcze mięśni nóg występujące najczęściej w nocy.

Pomocne w zwalczaniu skurczów są:
 • noszenie specjalnych rajstop,
 • ćwiczenia fizyczne
 • odpoczynek – najlepiej z uniesionymi nogami.
Pij koniecznie co najmniej osiem szklanek płynów dziennie. W razie wystąpienia skurczu mięśni łydki, wyprostuj nogę w kolanie, zginaj powoli w stawie skokowym i stawach palców i unoś ją do góry. Powtarzaj to ćwiczenie zawsze przed snem. Pomóc może także masaż lub miejscowe ogrzanie. Jeśli jednak żadna z tych metod nie pomaga – skontaktuj się z lekarzem.

Masz kłopoty z wysypianiem się? Poszukaj własnych sposobów na bezsenność w ciąży, zaczynając od spaceru przed położeniem się do łóżka. Dotlenionemu organizmowi łatwiej zasypiać!

W 26. tygodniu ciąży przyszłe mamy często skarżą się na nietrzymanie moczu. Ta denerwująca dolegliwość nęka aż połowę ciężarnych kobiet. Spowodowana jest narastającym uciskiem macicy na pęcherz moczowy i zdarza się najczęściej, kiedy śmiejesz się, kichasz lub kaszlesz. Jeśli nietrzymanie moczu (zwane też wysiłkowym nietrzymaniem moczu) stwarza duże problemy, noś podpaski i rób ćwiczenia na mięśnie Kegla, które kontrolują oddawanie moczu.

Jak ćwiczyć mięśnie Kegla:  

 1. Opróżnij pęcherz. Ćwiczenia Kegla mogą być wykonywane tylko wtedy, gdy nie potrzebujesz oddawać moczu.
 2. Napnij mięśnie tak, jakbyś zatrzymywała strumień moczu.
 3. Zatrzymaj w tej pozycji na 5 sekund, potem rozluźnij mięśnie. Powtórz ćwiczenie 5-10 razy dziennie.

26. tydzień ciąży - O tym warto wiedzieć

Ile powinno się przybierać na wadze w ciąży? Posłuchaj eksperta:

26. tydzień ciąży - Ważne w tym tygodniu

26. tydzień ciąży - Co cię może niepokoić

Katar w ciąży i przeziębienie w ciąży

Zwykle katar jest pierwszym objawem przeziębienia. W ciąży nie wolno go lekceważyć, gdyż infekcja kataralna może się rozwinąć i zejść na dolne drogi oddechowe.
 
Jak możesz sobie pomóc? Zacznij działać jak najszybciej.
 • Wypróbuj domowe środki, np. czosnek i cebulę. Te warzywa zawierają tzw. fitoncydy, czyli substancje działające podobnie jak antybiotyki. We wczesnej fazie infekcji są bardzo skuteczne.
 • Do nosa możesz zakraplać sól fizjologiczną (Euphorbium, Tetrisal) albo roztwór wody morskiej (Sterimar, Marimar).
 • Skuteczne są również inhalacje (np. z wody z solą lub sodą oczyszczoną).
 • Możesz brać witaminę C (maksymalnie 1 gram na dobę, trzeba to podzielić na kilka dawek w ciągu dnia).
Czego unikać w ciąży?
 • Kropli do nosa obkurczających śluzówkę nosa (np. Acatar, Tyzine). Można je stosować tylko przez 4–5 dni. Ich nadużywanie może spowodować wtórny obrzęk błony śluzowej nosa i powiększenie się problemów z oddychaniem.
 • Środków zawierających pseudoefedrynę (np. Gripex, Modafen), chyba że lekarz zaleci inaczej.
Jeśli dołączają się inne objawy: kaszel, gorączka lub też wydzielina zmienia kolor z przezroczystej na żółtą czy zieloną, udaj się do lekarza.

Encyklopedia zdrowia w ciąży od A do Z

26. tydzień ciąży - Nasz ekspert wyjaśnia

Hartowanie brodawek w ciąży

To nieprawda, że w ciąży trzeba piersi hartować, czyli pocierać szorstką gąbką, ostrym ręcznikiem czy smarować spirytusem, aby brodawki zgrubiały i łatwiej było potem karmić dziecko. To kompletna bzdura! Z takiej zgrubiałej brodawki dziecku wręcz trudniej będzie jeść. Można natomiast (i nawet jest to bardzo wskazane) ujędrniać piersi prysznicem. Naprzemienny strumień ciepłe i chłodnej wody doskonale poprawia w nich krążenie i napięcie skóry.

dr Leszek Lewandowski, ginekolog-położnik

26. tydzień ciąży - Częste pytania na tym etapie ciąży

Doładuj
Przeładuj

Narzędzia dla mam

Więcej

Dieta przyszłej mamy

Cesarskie cięcie