GRY
 
 
3 tydzień ciąży
fot. Piękna

3. tydzień ciąży - Jak rośnie twoje dziecko

Czy wiesz, że w momencie zapłodnienia rozstrzygnie się nie tylko płeć twojego dziecka, ale także jego osobowość, uzdolnienia, wygląd, czyli wszystko to, o czym decydują geny?

Plemnik, który da początek życiu waszego dziecka i dostarczy mu połowy genów, musi pokonać w wyścigu do twojej komórki jajowej około 250 milionów konkurentów. Wygra, bo będzie najsilniejszy, najlepszy, najszybszy. Do tego wykaże się... niezłym węchem. Prawdopodobnie bowiem – tak przypuszczają belgijscy naukowcy – w znalezieniu komórki jajowej pomaga plemnikom wydzielany przez nią zapach, któremu trudno się oprzeć.

4-5 dni po zapłodnieniu twoje dziecko będzie miało postać maleńkiej, pustej w środku kuli, zwanej blastocystą. 6-7 dni po zapłodnieniu dziecko liczy już około 100 komórek, a te rozpoczynają specjalizację. Z części z nich rozwinie się ciało dziecka, z pozostałych powstaną błony płodowe i łożysko. Blastocysta właśnie zagnieżdża się w macicy.

Wyobraź sobie, że zaledwie 3 tygodnie po zapłodnieniu dziecko ma już głowę z zawiązkami oczu i uszu, zaczątek mózgu i rdzenia kręgowego. Choć nic jeszcze nie widać, choć większość mam nie ma jeszcze pojęcia o ciąży, w ich łonie płód zmienia się wręcz z godziny na godzinę. Ale to dopiero początek wielkich zmian. Tak, przez najbliższe 9 miesięcy, co tam – przez najbliższe lata naprawdę dużo się zmieni w twoim życiu.

3. tydzień ciąży - Film
Co się dzieje w 3. tygodniu ciąży
Co się dzieje w 3. tygodniu ciąży

3. tydzień ciąży - Co się zmienia u ciebie

Między 12. a 16. dniem przed spodziewaną miesiączką miałaś owulację. Jeśli w tym czasie do twojej komórki jajowej wniknął plemnik, nastąpiło zapłodnienie. Największą szansę na to mieliście w dniu jajeczkowania, ale 2 dni wcześniej i 2 dni później również mogły być dni płodne.

Po zapłodnieniu w ciele kobiety rozpoczyna się prawdziwa burza hormonalna, a ta również sprzyja bardzo emocjonalnym reakcjom. Nie wstydź się ich, nie czuj się winna. Są one całkowicie normalne w ciąży!

A co z innymi objawami ciąży? Organizm może dać ci znać, że jesteś w ciąży, dużo wcześniej, zanim nawet pomyślisz o teście ciążowym. I wcale niekoniecznie poprzez osławione ciążowe mdłości. Niektóre przyszłe mamy mogą nie odczuwać ich przez całą ciążę. Co ciekawe, nie zawsze wyznacznikiem ciąży jest również brak miesiączki. Bywa, że czujność uśpi nieregularny okres, a czasem krwawienie, które pojawia się na początku ciąży i z miesiączką nie ma nic wspólnego – jego przyczyną jest zagnieżdżenie się zarodka i złuszczanie się błony śluzowej macicy. Niektóre kobiety czują się, jakby spodziewały się nie dziecka, ale raczej – oceniając objawy – grypy. Czy któreś z tych pierwszych objawów ciąży zauważyłaś u siebie?

Częste wizyty w toalecie. Można zaryzykować stwierdzenie, że kobieta w ciąży siusia za dwoje. Nieważne, czy dzień, czy noc, wychodzisz z łazienki i zaraz do niej wracasz. To efekt powiększania się macicy i działania hormonów, które przyśpieszają krążenie krwi, a przez to wpływają na pracę nerek. Te organy intensywnie teraz oczyszczają krew z wszelkich substancji toksycznych. Wstrzymywanie usuwania płynów z kolei może doprowadzić do zakażenia dróg moczowych lub pęcherza. Możesz odczuwać większe pragnienie, którego nie warto bagatelizować. Choć skutkiem ugaszenia go będzie kolejna wizyta w toalecie, podczas ciąży dbanie o nawodnienie organizmu jest bardzo ważne.

Nowe reakcje na znane zapachy i smaki. Uwielbiałaś zapach czosnku, gdy dusił się na oliwie, a teraz na samą myśl o nim tracisz apetyt nawet na ulubione spaghetti. Z dnia na dzień niektórym kobietom przestaje się podobać zapach uwielbianych od lat perfum. Naukowcy znajdują uzasadnienie dla takich fanaberii. Przypuszczają, że wzrost wrażliwości na zapachy i smaki w ciąży to... spadek ewolucyjny. Wrażliwsze zmysły miały pomóc przyszłej mamie chronić się przed substancjami, które mogłyby dziecku zaszkodzić.

Tkliwość i powiększenie się piersi. Zanim w twojej głowie zaświta myśl, by zdecydować, czy będziesz karmić piersią, czy butelką, twój biust już zaczyna się przygotowywać do laktacji. Piersi w ciąży uwrażliwiają się na dotyk do tego stopnia, że leżenie na brzuchu może się stać bolesnym doznaniem.

Niektóre kobiety zauważają na początku ciąży lekkie mrowienie w piersiach, a nawet obrzmienie piersi. Zmiany te są bardziej nasilone niż te przed miesiączką. Daje się także czasem (nie jest to reguła) zauważyć ściemnienie brodawek sutkowych lub pojawienie się małych grudek na obwódce, zwanych gruczołami Montgomery’ego, które przypominają gęsią skórkę.

3. tydzień ciąży - O tym warto wiedzieć

Skuteczne sposoby na mdłości w ciąży – obejrzyj:

3. tydzień ciąży - Ważne w tym tygodniu

Te tematy mogą Cię zainteresować w 3 tygodniu ciąży:

3. tydzień ciąży - Co cię może niepokoić

Stres a ciąża

Stres może utrudnić zajście w ciążę, bo wywołuje wzrost poziomu prolaktyny. Nadmierne wydzielanie tego hormonu może hamować jajeczkowanie, co wymaga leczenia endokrynologicznego.

Dlatego, jeśli kobieta ma np. bardzo stresującą pracę, a jej zmiana nie wchodzi w grę, warto skonsultować się z psychologiem lub terapeutą, by poznać skuteczne metody radzenia sobie ze stresem.
Czytaj też: Encyklopedia zdrowia w ciąży od A do Z

3. tydzień ciąży - Nasz ekspert wyjaśnia

Pływanie w ciąży

Pływanie jest sportem polecanym wszystkim ciężarnym pod warunkiem, że będą one korzystać z basenów, gdzie woda jest ozonowana, a nie chlorowana. Wysokie stężenie chloru może mieć szkodliwy wpływ na płód. Warto też wiedzieć, że z wizyty na basenie trzeba zrezygnować w przypadku stanu zapalnego pochwy.
 

3. tydzień ciąży - Częste pytania na tym etapie ciąży

Minęło kilka dni od owulacji. Czy powinnam już mieć pierwsze objawy ciąży?
Kiedy zrobić test ciążowy?
Podejrzewam ciążę. Czy na tym etapie ciąży mogę wypić lampkę wina?
Czy można nie mieć żadnych objawów ciąży?
Bolą mnie piersi. Czy jestem w ciąży?
 


 Konsultacja: dr Mariusz Sadowski, ginekolog  położnik. Umów się na wizytę przez Znanylekarz.pl

Doładuj
Przeładuj

Narzędzia dla mam

Więcej

Dieta przyszłej mamy

Cesarskie cięcie