Od 38. tygodnia ciąży dziecko nie jest już określane jako wcześniak! Urodzony noworodek w książeczce zdrowia ma już wpisaną informację: ciąża donoszona.
Waga dziecka w 38. tygodniu ciąży najpewniej przekroczyła już 3 kg. Twoje dziecko mierzy też już zapewne ponad pół metra! Jednak to tylko statystyki - jeżeli jesteś drobną kobietą, twoje dziecko także może urodzić się trochę mniejsze niż przeciętny noworodek.
Jaka powinna być waga i wzrost noworodka? Lekarze uznają, że prawidłowa waga donoszonego noworodka rozpoczyna się już od 2500 g. Jeżeli dziecko urodzi się lżejsze, w książeczce zdrowia dostanie wpis: mała waga urodzeniowa. Wtedy konieczna będzie obserwacja zdrowia malca. Tak mała waga może być objawem zaburzeń pracy łożyska (nie dostarczało odpowiedniej ilość pożywienia w czasie ciąży) albo np. genetycznej choroby dziecka. Drobniejsze są też dzieci z ciąży mnogiej i noworodki, których mamy paliły w ciąży albo odżywiały się nieprawidłowo.
W jelitach 38-tygodniowego płodu zgromadziła się już smółka, czyli pierwsza kupka dziecka, złożona ze złuszczonego naskórka połykanego z wodami płodowymi, mazi płodowej i innych składników płynu owodniowego. Kiedy dziecko się urodzi i zacznie pić mleko, powinno wydalić smółkę w ciągu dwóch, trzech dni życia. To będzie świadczyć o tym, że jego układ trawienny spisuje się tak, jak powinien (przeczytaj, o czym świadczy wygląd kupki noworodka) .
W 38. tygodniu ciąży dziecko już nie kopie tak mocno jak jeszcze kilka tygodni temu, bo... nie ma już na to miejsca. Teraz pozostało mu jedynie rozpychanie się w brzuchu. Podczas takiej gimnastyki twój brzuch może zmieniać wygląd i kształt, np. w krótkiej chwili z jednego boku stawać się stosunkowo płaski, a drugiego wielki niczym Giewont...
38. tydzień ciąży - Film
38. tydzień ciąży - Co się zmienia u ciebie
Przypominasz sobie, jak na początku ciąży bałaś się porodu? Najpewniej teraz już nie możesz się go doczekać. Brzuch przeszkadza ci w siedzeniu, leżeniu a nawet staniu. Twoje plecy też mogą mieć dość tak dużego stałego obciążenia i pobolewać już nawet od samego rana. Pomogą łagodne ćwiczenia rozciągające. Ćwicz przed porodem, przyniesiesz ulgę plecom i lepiej przygotujesz ciało do wysiłku urodzenia dziecka.
Mimo bólu pleców i niewyspania, może dopaść cię przemożna ochota robienia zapasów, porządków albo przemeblowania. To osławiony instynkt wicia gniazda, charakterystyczny dla finiszu ciąży. Staraj się go jednak ograniczać: noworodek naprawdę nie potrzebuje umytych okien czy sterylnej podłogi, za to tobie porządny zapas sił przyda się w dzień porodu i... właściwie przez kolejne kilka lat!
Im bliżej porodu, tym więcej masz powodów do skarg na ciążowe dolegliwości. W 38. tygodniu ciąży do zgagi, częstego siusiania i wzdęć dochodzi jeszcze jedna przypadłość: niekontrolowane puszczanie gazów. Tak, wiemy, że to jest krępujące, ale nic nie możesz na to poradzić – tak działa natura.
Ta sama natura sprawiła, że w końcówce ciąży możesz zmagać się z bólami i zawrotami głowy, a nawet omdleniami. Upadek może być niebezpieczny, dlatego kiedy czujesz, że robi ci się słabo:
usiądź na podłodze, a jeszcze lepiej połóż się na niej z nogami wyżej od głowy
wypij trochę wody albo skrop nią twarz
zjedz coś niewielkiego, np. banana, kilka rodzynek albo ciastko
Nawet jednokrotne omdlenie w 38. tygodniu ciąży powinnaś zgłosić swojemu ginekologowi. Może ono świadczyć np. o anemii w ciąży albo, zwłaszcza gdy omdleniu towarzyszy uczucie przemożnego pragnienia, o cukrzycy ciążowej.
Są i niezwykłe dobre strony ostatnich tygodni ciąży: za sprawą zalewających twój mózg hormonów możesz co noc śnić kolorowe, fantastyczne sny. Poznaj 9 znaczeń snów w ciąży.
38. tydzień ciąży - O tym warto wiedzieć
Znieczulenie do porodu: poznaj plusy i minusy znieczulenia zewnątrzoponowego:
38. tydzień ciąży - Ważne w tym tygodniu
Te tematy mogą Cię zainteresować w 38 tygodniu ciąży:
Posiew z pochwy w ciąży: bakterie w okolicach intymnych
Jeżeli w posiewie z pochwy (badaniu na obecność bakterii) okazało się, że jesteś nosicielką paciorkowców typu B, lekarz zadecyduje o podaniu ci antybiotyków podczas porodu. Paciorkowce tego typu nie są groźne dla kobiety, ale gdyby zaraził się nimi noworodek, mogło by dojść u niego do zapalenia płuc, opon mózgowo-rdzeniowych albo sepsy.
Obecność bakterii w posiewie nie jest jednak wskazaniem docesarskiego cięcia – podany przy porodzie antybiotyk zupełnie wystarczy, aby ryzyko zakażenia dziecka spadło do minimum. Na wszelki wypadek u takich dzieci wykonuje się jeszcze po porodzie badanie krwi. Jeżeli jego wyniki będą wskazywały na infekcję w organizmie, dziecko także dostanie antybiotyki.
W prawidłowo przebiegającej ciąży pierwsze badanie KTG zaleca się około 38. tygodnia ciąży. To dobra, łatwo dostępna w prosta w wykonaniu metoda oceny stanu płodu.
Do terminu porodu wyznaczonego na podstawie daty ostatniej miesiączki lub badania USG wykonywane jest raz w tygodniu. Po terminie porodu lekarze zalecają je częściej.
Jeśli ciąża nie przebiega prawidłowo, zaistniały jakieś komplikacje, to monitorowanie stanu płodu rozpoczyna się już w 32. tygodniu ciąży.
Badanie KTG jest konieczne w sytuacji, gdy ciężarna:
zgłasza skurcze macicy
słabiej odczuwa ruchy płodu
martwi się o stan dziecka
Badania można wykonać ambulatoryjnie w wielu poradniach "K", lub w poradniach przyszpitalnych.
lek. med. Renata Jaczyńska, ginekolog-położnik
38. tydzień ciąży - Częste pytania na tym etapie ciąży