GRY
 
 
36 tydzień ciąży
fot. Piękna

39. tydzień ciąży - Jak rośnie twoje dziecko

Dziecko w 39. tygodniu ciąży waży najpewniej między 3200 a 3800 g. Ma okrągłą buzię i paznokcie na tyle długie, że wystają już poza brzeg paluszków. Trzeba będzie je obciąć już kilka dni po porodzie, ale uwaga: do szpitala nie zabieraj nożyczek do paznokci. Ze względu na ryzyko zakażeń szpitalnych pielęgniarki odradzają obcinanie dziecku paznokci przed wypisem do domu. W przedpokoju czeka spakowana torba do szpitala? Dołóż do niej malutkie bawełniane rękawiczki dla noworodka albo po prostu malutkie skarpetki. Założysz je dziecku po porodzie na dłonie, by nie podrapał się paznokietkami po buzi.

Jesteś ciekawa, jak rozwijają się zmysły dziecka? W 39. tygodniu ciąży są już gotowe na przyjmowanie bodźców! Czułe i świetnie rozwinięte są już zwłaszcza zmysły dotyku i smaku. To za ich pomocą dziecko będzie na początku swojego życia poznawało świat. Chociaż wzrok rozwija się najpóźniej ze zmysłów, to maluch już w brzuchu reaguje na światło (badania USG pokazały, że dziecko gwałtownie rusza się w reakcji na ostre światło latarki skierowanej na brzuch mamy). Słyszy też twój głos i bardzo go lubi. Po narodzinach dziecko szybko zacznie wyławiać go z wielu innych.

39. tydzień ciąży - Film

39. tydzień ciąży - Co się zmienia u ciebie

Ile razy w 39. tygodniu ciąży słyszałaś już pytanie: to kiedy w końcu rodzisz? Pewnie sama czasem zastanawiasz się, czy „już się zaczęło” i analizujesz w myślach kolejne etapy porodu, czy może jednak uważasz to, co czujesz, za fałszywy alarm. Czasami trudno odróżnić skurcze przepowiadające od prawdziwych, bo skurcze Braxtona-Hicksa stają się w 39. tygodniu ciąży silniejsze niż w poprzednich tygodniach, a nawet mogą boleć. Ale nadal nie narastają i pojawiają się nieregularnie: raz częściej, raz rzadziej.

Kobiety, które przed ciążą miały skórę skłonną do wyprysków, trądzikową, muszą się liczyć z tym, że ciąża zaostrza te objawy. Przed porodem nie możesz jednak stosować żadnych doustnych środków na trądzik. Warto za to sięgnąć po specjalne kosmetyki do cery trądzikowej, najlepiej tzw. dermokosmetyki dostępne w aptekach, których zadaniem jest m.in. regulowanie ilości wydalanego sebum. Pod żadnym pozorem nie wyciskaj krostek, bo to grozi zakażeniem skóry i nasileniem się zmian ropnych.

Ciąża bez bólu pleców jest możliwa, ale jeżeli masz pecha, twoje plecy nie dają ci już żyć: bolą gdy stoisz, gdy siedzisz, a gdy się kładziesz – bolą podwójnie. Wyjątkowy pech – kiedy do bólu pleców dołączy jeszcze rwa kulszowa, czyli ból w miednicy albo pośladków promieniujący nawet aż do kolana. Pomoże ci lekkie ogrzewanie obolałego krzyża, siadanie na piłce rehabilitacyjnej albo delikatny masaż. W ostateczności poproś lekarza o radę, jakie środki przeciwbólowe możesz zażywać i w jakich dawkach.

Sporym kłopotem mogą stać się w 39. tygodniu ciąży obrzmiałe stopy albo ręce. Twoje ciało gromadzi sporo wody, więc opuchlizny na tym etapie nie unikniesz. Nie lekceważ obrzęków w ciąży, bo mogą oznaczać kłopoty zdrowotne, próbuj je minimalizować. W tym celu: regularnie przez cały dzień popijaj wodę niegazowaną i ogranicz sól w diecie. Do tego wypoczywaj z nogami lekko uniesionymi, a do spania układaj się na lewym boku.

39. tydzień ciąży - O tym warto wiedzieć

Ciąża przenoszona? Zobacz, co o niej mówi ginekolog?

39. tydzień ciąży - Ważne w tym tygodniu

Te tematy mogą Cię zainteresować w 39 tygodniu ciąży:

39. tydzień ciąży - Co cię może niepokoić

Odejście czopa śluzowego

Kilka dni przed porodem możesz zauważyć na bieliźnie galaretowatą wydzielinę z pochwy, białą albo przezroczystą, zwykle podbitą krwią. To fragmenty czopa śluzowego, zamykającego ujście szyjki macicy i chroniącego dziecko przed zakażeniami.

Odejście czopa śluzowego bardzo często jest pierwszym objawem porodu. Samo odejście czopa śluzowego nie jest jeszcze wskazaniem do natychmiastowego jechania do szpitala, za to warto od tego dnia zaprzestać kąpieli w wannie i chodzenia na basen (jeżeli w ogóle masz jeszcze siłę na pływanie).

Jeżeli nie pojawią się inne pierwsze objawy porodu, dobrze jest w ciągu doby pokazać się swojemu ginekologowi, który zadecyduje, co robić dalej.

Encyklopedia zdrowia w ciąży od A do Z

39. tydzień ciąży - Nasz ekspert wyjaśnia

Skurcze porodowe

Skurcze przedporodowe, zwane skurczami Braxtona-Hicksa, pod koniec ciąży pojawiają się pośrodku brzucha i w pachwinach. Mają różną intensywność i ustępują po zmianie pozycji.

Prawdziwe skurcze porodowe, zwane również bólami porodowymi, występują w regularnych i coraz krótszych odstępach przez co najmniej godzinę. Najpierw co 10 minut, potem co 8 i 5. Zwykle zaczynają się w górnej części brzucha i promieniują na całą jego powierzchnię oraz dolną część pleców (czasem czuje się je tylko w tym miejscu).

Rytm prawdziwych skurczów porodowych nie zmienia się bez względu na to, czy kobieta siedzi, stoi, chodzi, czy zanurzy się w wodzie. Na początku każdy trwa 15–30 sekund, potem ten czas się wydłuża. Gdy się pojawią, na pewno nie da się ich zbagatelizować.

dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog-położnik

39. tydzień ciąży - Częste pytania na tym etapie ciąży

Dlaczego niektóre kobiety rodzą po terminie?
Czy będę miała przed porodem wykonaną lewatywę?
Ile koszul porodowych powinnam zabrać do szpitala?

Doładuj
Przeładuj

Narzędzia dla mam

Więcej

Dieta przyszłej mamy

Cesarskie cięcie