GRY
 
 
4 tydzień ciąży
fot. Piękna

4. tydzień ciąży - Jak rośnie twoje dziecko

Jeśli blastocysta zadomowiła się w macicy, zaczyna pobierać tlen i substancje odżywcze potrzebne do wzrostu zarodka. Znajdujący się w jej środku krążek komórek to właśnie twoje dziecko. Jest jeszcze tak malutkie, że zmieściłoby się na czubku szpilki – ma około 1,7 mm. Ale już dzieją się z nim bardzo ważne rzeczy.W obrębie zarodka formują się 3 grupy komórek (tzw. listki zarodkowe), z których jeden przekształci się w układ nerwowy, skórę i włosy, drugi – w układ pokarmowy z trzustką i wątrobą, z trzeciego natomiast powstaną szkielet, kościec, układ moczowo-płciowy, krwionośny oraz mięśnie twojego dziecka.Pod koniec 1. miesiąca ciąży dziecko:

    •    jest wielkości ziarnka ryżu i wyglądem przypomina rogalik
    •    ma serduszko mniejsze od... drobinki piasku, które bije prawie dwa razy szybciej niż serce mamy (wykonuje ok. 160 uderzeń na minutę)
    •    posiada dużą, zupełnie nieforemną jeszcze główkę i… ogonek (zaniknie on jednak podczas kolejnych etapów rozwoju)
    •    ma mózg i rdzeń kręgowy, zawiązki oczu, uszu, rąk oraz nóg

4. tydzień ciąży - Film
Co się dzieje w 4. tygodniu ciąży
Co się dzieje w 4. tygodniu ciąży

4. tydzień ciąży - Co się zmienia u ciebie

Niektóre kobiety mówią, że od momentu zapłodnienia wiedziały, że są w ciąży. Jakie objawy ciąży mogą (choć wcale nie muszą!) się teraz pojawić?

Metaliczny posmak w ustach. Czujesz się tak, jakbyś zjadła tuńczyka, ale razem z puszką? Tak, to też ma związek z zarodkiem. To efekt działania hormonów i bardzo częsty objaw ciąży. Hormony kontrolują zmysł smaku – gdy w ciąży ich produkcja ulega zmianom, kubki smakowe mogą zacząć reagować inaczej niż zwykle. Metaliczny smak można jednak pokonać, najlepiej jedząc kwaśne potrawy. Stąd zapewne upodobanie przyszłych mam do kwaszonych ogórków. Dokuczać może ci również nadmierna ilość śliny w ustach. Częste mycie zębów miętową pastą i żucie miętowej gumy pomoże pokonać ten problem.

Senność i zmęczenie. Położyłaś się na chwilę, żeby odpocząć po pracy, a obudziłaś się w środku nocy. Wszechogarniająca senność to typowy objaw ciążowy. Jej przyczyną jest wzmożony wysiłek całego organizmu. Nie zdajesz sobie sprawy, że pracuje teraz pełną parą. Zużywa niesamowicie dużo energii na wykształcenie łożyska i – przede wszystkim – rozwój dziecka. Sen dostarcza ci nowej porcji sił. Za łatwe zasypianie odpowiedzialny jest progesteron, gwałtownie produkowany od pierwszych dni ciąży przez jajniki. Inny hormon – estrogen – oddziałuje na fazę snu głębokiego (REM), powoduje, że śpisz głęboko, ale niespokojnie, mocno wiercąc się w łóżku.

Nawet jeśli wciąż brakuje nieco czasu do terminu kolejnej miesiączki, już możesz za pomocą testu z moczu sprawdzić, czy doszło do zapłodnienia. Najlepiej jednak robić go w terminie spodziewanej miesiączki.

Jeśli wykonujesz domowy test ciążowy i chcesz uzyskać miarodajny wynik, najpierw dokładnie przeczytaj instrukcję i upewnij się, że test nie jest przeterminowany. Test przeprowadź na porannej próbce moczu.

Pamiętaj, że wynik negatywny nie oznacza jeszcze, że nie jesteś w ciąży – powtórz test ciążowy po kilku dniach. Wynik pozytywny natomiast to znak, że na pewno jesteś w ciąży!

Zanim zrobisz test ciążowy, pamiętaj:

    •    wynik jest prawdziwy w 99 proc., a nie 100.
    •    test wykrywa obecność w moczu hormonu hCG pojawiającego się tylko wtedy, gdy jesteś w ciąży, od ok. 7. dnia po zapłodnieniu. Tuż po samym współżyciu niczego nie wykaże.
    •    fałszywe wyniki pozytywne zdarzają się znacznie rzadziej niż fałszywe negatywne.
    •    wynik negatywny nie zawsze wyklucza ciążę. Zdarza się, gdy w moczu było mało hCG. Test należy powtórzyć za kilka dni.

4. tydzień ciąży - O tym warto wiedzieć

Aktywność w ciąży ważniejsza niż myślisz! Obejrzyj:

4. tydzień ciąży - Ważne w tym tygodniu

Te tematy mogą Cię zainteresować w 4 tygodniu ciąży:

4. tydzień ciąży - Co cię może niepokoić

Piersi w ciąży

Już na samym początku ciąży piersi stają się pełniejsze. Są obrzmiałe i wrażliwsze na dotyk. To przez hormony, które zaczynają przeobrażać twój organizm. Jednym z widocznych efektów ich działania jest to, że we wrażliwych na nie tkankach gromadzi się woda. Obrzmiewają piersi, ale też podbrzusze i wargi sromowe. Przeświecające przez skórę żyłki to efekt działania estrogenów, które rozszerzają naczynia i sprawiają, że skóra staje się cieńsza.

Encyklopedia zdrowia w ciąży od A do Z

4. tydzień ciąży - Nasz ekspert wyjaśnia

Pierwsze objawy ciąży

Ciążę w 100% może potwierdzić tylko lekarz podczas badania USG.

Zanim to się stanie, inne objawy zdradzą ciążę. Pierwsze objawy ciąży to zazwyczaj:
    •    zmiana samopoczucia i łaknienia,
    •    nudności,
    •    wymioty,
    •    zawroty głowy,
    •    zasłabnięcia,
    •    częste bieganie do toalety,
    •    czasem zaparcia.

Prawdopodobne objawy ciąży to brak miesiączki w spodziewanym terminie i powiększenie piersi (przy tym otoczki brodawek ciemnieją). Do tego w pierwszych tygodniach ciąży piersi stają się nabrzmiałe i niezwykle wrażliwe na dotyk.

Renata Jaczyńska, ginekolog położnik

4. tydzień ciąży - Częste pytania na tym etapie ciąży

Czy blada kreska na teście ciążowym oznacza ciążę?
Lekarz przepisał mi Duphaston, co to za lek?
Czy w ciąży mogę pracować przy komputerze?
Bardzo boli mnie brzuch - czy to normalne?
W terminie miesiączki pojawiło się plamienie - co to znaczy?


 Konsultacja: dr Mariusz Sadowski, ginekolog  położnik. Umów się na wizytę przez Znanylekarz.pl

Doładuj
Przeładuj

Narzędzia dla mam

Więcej

Starania o ciążę

Cesarskie cięcie