GRY
 
 
dziecko w 7 tygodniu ciąży
fot. Fotolia

7. tydzień ciąży - Jak rośnie twoje dziecko

W 7. tygodniu ciąży dziecko ma wielkość małego orzeszka, ale rośnie w ogromnym tempie – aż 1 milimetr dziennie!

Ciało dziecka wydłuża się i prostuje. Coraz dłuższe stają się też jego ręce i nóżki. Formują się palce u rąk – na razie są krótkie i nieco grubsze przy końcu, ale za to mają już pierwsze linie papilarne. Dziecko może nawet nimi poruszać, bo choć nie ma jeszcze kośćca, to pomagają w tym pierwsze mięśnie. Rozwój nóg i stóp wygląda podobnie. Pod koniec 2. miesiąca ciąży dziecko może już poruszać nogami. Oczywiście na razie jest za maleńkie, a jego ruchy są zbyt słabe, by mama poczuła kopniaki – to stanie się dopiero za ok. 12 tygodni.

W połowie 7. tygodnia ciąży wargi dziecka są już wrażliwe na dotyk - ich drażnienie wywołuje ruchy tułowia. Widoczny jest też zarys nosa i zaczątki ust. Także ok. 7. tygodnia ciąży mózg pączkuje, tworząc wypustki zalążków nerwów wzrokowych. Po bokach głowy pojawiają się dwie czarne plamki – to początek oczu, które potem przesuną się w dół twarzy.

 

7. tydzień ciąży - Film
Co się dzieje w 7. tygodniu ciąży
Co się dzieje w 7. tygodniu ciąży

7. tydzień ciąży - Co się zmienia u ciebie

Jeszcze bez trudu dopinasz dżinsy. Ale twój organizm jest jakiś inny. Przede wszystkim nie czujesz się najlepiej. Rano dokuczają ci mdłości, w ciągu dnia jesteś zmęczona, w nocy kilka razy się budzisz i wędrujesz do toalety. Nie martw się – te typowe ciążowe dolegliwości wkrótce miną.

Drugi miesiąc ciąży to czas na zmiany w jadłospisie - dobrze zbilansowana dieta pomoże zapobiegać m.in. anemii w ciąży. Anemia w ciąży, inaczej niedokrwistość, występuje wtedy, gdy spadnie poniżej przyjętych norm poziom składników morfologicznych krwi, czyli krwinek czerwonych, hemoglobiny i hematokrytu. Powodem anemii jest najczęściej niedobór żelaza w organizmie, ponieważ pierwiastek ten bierze udział w tworzeniu tej części komórek krwi i szpiku kostnego, która odpowiada za przenoszenie tlenu z płuc do innych narządów. Skłonność do niedokrwistości występuje również u kobiet w ciąży. Dorosły człowiek dostarcza swojemu organizmowi 10-15 mg żelaza dziennie, tymczasem organizm kobiety ciężarnej potrzebuje dodatkowo około 700 mg żelaza. Przyczyną tej dolegliwości może być także utrata krwi z organizmu, np. po wypadku, krwotoku, porodzie oraz przewlekłych zakażeniach.

Jak rozpoznać anemię? Początkowo trudno zauważyć, że brakuje ci żelaza. Objawy, które powinny skłonić do wizyty u lekarza i zrobienia kontrolnej morfologii krwi, to:

  • nieustanne zmęczenie,
  • osłabienie,
  • zawroty głowy,
  • problemy z koncentracją.

Jeśli wyniki badania krwi wykażą, że znajduje się w niej zbyt mało hemoglobiny i zbyt mało krwinek czerwonych, trzeba będzie zwrócić szczególną uwagę na to, co jadasz. Lekarz najprawdopodobniej przepisze również tabletki zawierające żelazo.

Odpowiednia dieta pozwoli ci także przetrwać ciążę w dobrej formie: bez podkrążonych oczu, bladej cery, męczących zaparć i zgagi. Odrobina wysiłku przy komponowaniu posiłków zaprocentuje też po porodzie, ponieważ jeśli teraz nie przytyjesz nadmiernie, nie będziesz musiała walczyć z nadwagą. Dobra dieta może cię też uchronić przed koniecznością wydania fortuny na dentystę, bo zęby w ciąży psują się szybciej, gdy nie je się mądrze.

A oto, jakich składników najwięcej potrzebuje dziecko w pierwszych 3 miesiącach ciąży:

    •    kwasy omega-3 – są konieczne m.in. do prawidłowego rozwoju mózgu i układu krwionośnego. Ich głównym źródłem są tłuste ryby morskie i tran;

    •    białko, czyli główny budulec mięśni i innych tkanek. Dostarczą ci go ryby oraz chude mięso (najlepiej drób i wołowina);

    •    kwas foliowy, który zapobiega wadom rozwojowym, m.in. cewy nerwowej. Prawdziwą jego kopalnią są zielone warzywa liściaste;

    •    witamina D, niezbędna do budowy szkieletu i dotlenienia organizmu. Obfitują w nią tran oraz tłuste ryby, zwłaszcza łosoś, tuńczyk (chociaż w niewielkich ilościach, bo kumuluje rtęć), śledź, makrela i sardynki;

    •    witamina E, chroniąca przed poronieniem. Najwięcej tej substancji dostarczą dodawane do sałatek oleje roślinne;

    •    węglowodany, które są podstawowym źródłem energii. Staraj się, aby były to głównie węglowodany złożone obecne w pieczywie razowym, makaronie, kaszach i brązowym ryżu.

7. tydzień ciąży - O tym warto wiedzieć

Sprawdź, jak obliczyć termin porodu:

7. tydzień ciąży - Ważne w tym tygodniu

Te tematy mogą Cię zainteresować w 7 tygodniu ciąży:

7. tydzień ciąży - Co cię może niepokoić

Plamienie w ciąży

Krwawienie ciążowe  najczęściej zdarza się we wczesnym okresie ciąży i może, ale nie musi, oznaczać zagrożenie poronieniem. W wielu przypadkach ustępuje samoistnie i nieznane są jego przyczyny, a potem ciąża rozwija się już prawidłowo.  O każdym krwawieniu należy jednak poinformować lekarza. Jeżeli nie jest to plamienie, tylko silne krwawienie przypominające miesiączkę, należy udać się do szpitala. Warto też dokładnie opisać krwawienie, tzn. jego natężenie, czy występuje stale czy z przerwami, czy we krwi znajduje się jeszcze jakaś wydzielina, czy towarzyszą mu jakieś inne dolegliwości.

Przypadki, kiedy plamienie w ciąży nie stanowi zagrożenia:

  • Krwawienie może być wywołane zagnieżdżeniem się zarodka w macicy. Jest ono krótkie i występuje mnie więcej w pierwszym tygodniu po poczęciu.
  • Krwawienie wywołane jest zmianami hormonalnymi w czasie, gdy zwykle występowała menstruacja. Krwawienie również jest wówczas krótkie i słabe.

Przypadki, kiedy krwawienie w ciąży świadczy o nieprawidłowościach:

  • Ciąża pozamaciczna (ektopowa) – występuje plamienie koloru ciemnego, prawie brązowego, albo krwawienie ciągłe lub z przerwami. Zwykle występuje tez silny ból podbrzusza.
  • Ciąża zaśniadowa – występuje brązowe plamienie lub krwawienie.
  • Zagrożenie poronieniem – na początku krwawienie jest lekkie, ale z czasem się nasila i towarzyszą mu bóle podbrzusza. Zwykle przeprowadza się badanie USG, żeby sprawdzić stan płodu.

Encyklopedia zdrowia w ciąży od A do Z

7. tydzień ciąży - Nasz ekspert wyjaśnia

Zmiany nastroju w ciąży

Chwiejność emocjonalna i senność są typowymi objawami ciąży. Jest to na szczęście stan przejściowy. Zanim minie, trzeba pogodzić się z trudnościami w skupieniu się i koncentracji. Winna jest temu po prostu gra hormonów w organizmie kobiety. Warto zadbać o odpowiednią ilość ruchu na świeżym powietrzu, nie walczyć z sennością, zrezygnować z picia kawy, pozwalać sobie na poobiednią drzemkę.

7. tydzień ciąży - Częste pytania na tym etapie ciąży

Ciągle wymiotuję, co mi pomoże?
Mam różne dziwne zachcianki kulinarne - czy to normalne?
W mojej rodzinie często rodzą się bliźniaki. Kiedy się dowiem, czy i ja je noszę?
Czy w ciąży można uprawiać seks? Kiedy trzeba zrezygnować?
Mam okropne wzdęcia. Jak sobie pomóc?


 Konsultacja: dr Mariusz Sadowski, ginekolog  położnik. Umów się na wizytę przez Znanylekarz.pl

Doładuj
Przeładuj

Narzędzia dla mam

Więcej

Starania o ciążę

Cesarskie cięcie