obowiazki domowe dzieci
fot. Adobe Stock

To jedna z najważniejszych metod wychowawczych - znasz ją, ale dlaczego jej nie używasz?

W polskich domach dzieci bardzo mało pomagają w domowych obowiązkach. To nie dobrze - mówi psycholog Maria Rotkiel. Zobacz okiem specjalisty, dlaczego tak ważne jest od małego włączanie dziecka w sprzątanie.
Agnieszka Majchrzak
obowiazki domowe dzieci
fot. Adobe Stock
Rodzina to gra zespołowa, jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. Także w takich uciążliwych, codziennych drobiazgach jak sprzątanie. W końcu samo się nie zrobi. Warto, aby każdy - mama, tata, ale i dzieci - dołożyli swoją cegiełkę do utrzymania porządku. Jednak badania pokazują, że raczej tak nie jest.

Tylko 12 proc. dzieci pomaga

Z ankiety przeprowadzonej na zlecenie marki Indesit wynika, że tylko 12 proc. dzieci regularnie pomaga w obowiązkach domowych. Większość nie jest uczona systematycznego zaangażowania. 55 proc. ankietowanych rodziców deklaruje, że ich dzieci pomagają w obowiązkach domowych „czasami” - wynika z raportu „Podział obowiązków w polskich gospodarstwach domowych”.

A w jakich sytuacjach dzieci pomagają rodzicom? W ponad połowie przypadków „zawsze, gdy rodzice o to poproszą”. 26 proc. badanych angażuje dzieci po skończeniu ich innych obowiązków np. szkolnych, a 22 proc. pozwala zdecydować dzieciom.
Redakcja poleca: Zgodne wychowywanie dziecka – film
Zastanawiasz się jak razem zgodnie wychowywać malucha? Twój mąż chce grać z malcem w piłkę, a ty upierasz się przy teatrze. To da się pogodzić.

Róbmy to częściej

- W polskich rodzinach zaangażowanie dzieci w codzienne obowiązki jest zbyt małe - komentuje wyniki badań psycholog i terapeutka rodzinna Maria Rotkiel. Jej zdaniem regularna pomoc dzieci w domowych pracach to jedna z najważniejszych metod wychowawczych.

Psycholog tłumaczy, że nie włączając malucha w systematyczną pomoc w sprzątaniu, uczymy je, że inni zajmują się domem i rodzinnymi obowiązkami. A to powoduje, że dziecko:
 
 • zwalnia się z poczucia odpowiedzialności za rodzinne życie, 
 • rozleniwia,
 • wyklucza z domowej codzienności.

Przedszkolak musi mieć zadanie

- Każde dziecko już od wieku przedszkolnego powinno mieć swoje domowe zadania - powiedziała psycholog. Oczywiście obowiązki muszą być dopasowane do wieku malucha, dlatego warto zacząć od:
 
 • uczenia dzieci sprzątania zabawek,
 • obowiązki nie powinny być zbyt trudne do wykonania,
 • zabierać zbyt wiele czasu.

Wraz z wiekiem powinnaś włączać dziecko w pomoc przy:
 
 • sprzątaniu mieszkania, 
 • nakrywaniu do stołu przed posiłkiem,
 • prostych domowych czynnościach. 

- Ważne jest to, aby dziecko od początku uczyło się tego, że zajmowanie się domem to przyjemność i wspólna odpowiedzialność - podkreśliła Rotkiel. Dlatego warto zadbać o miłą atmosferę podczas takiej pracy, malutką nagrodę dla dziecka za wykonanie swoich obowiązków i pamiętać o pochwale - radzi psycholog.
 

W utrzymaniu porządku w pokoju twojego malucha z pewnością świetnie sprawdzą się różnego rodzaju kolorowe pojemniki, pudełka, organizery, do których dziecko będzie chowało swoje zabawki.

Pomogą utrzymać porządek w pokoju dziecka

 

Czym skorupka za młodu...

Reguły, jakie panują w twoim domu wpływają też na charakter dziecka. Od tego zależy, jak będzie w dorosłym życiu budowało i pielęgnowało relacje z bliskimi osobami, jaki będzie miało stosunek do pracy i jakości jej wykonywania.

Włączając dziecko w domowe obowiązki, uczysz je:
 
 • odpowiedzialności za rodzinę,
 • dobrej organizacji czasu,
 • planowania,
 • współdziałania,
 • empatii,
 • sumienności, 
 • słowności,
 • konsekwencji, 
 • pracowitości,
 • czystości. 

- Jeżeli chcemy wychować dziecko na osobę godną zaufania, pomocną, odpowiedzialną, doceniająca pracę innych, dbającą o bliskie osoby i potrafiąca dawać im wsparcie to włączajmy dzieci w domowe obowiązki - apeluje psycholog Maria Rotkiel.

Bez mycia naczyń nie ma sukcesu

Angażujmy nasze dzieci do codziennych zadań. Może to być świetna inwestycja w ich przyszłość. Kilka tygodni temu pisałyśmy w mamotoja.pl o badaniach mówiących o tym, jakie cechy dziecka świadczą o tym, czy odniesie w życiu dorosłym sukces. Okazuje się, że dowodem na to jest nawet zmywanie naczyń przez malucha. To jak traktuje swoje zadania domowe, przekłada się na sposób myślenia o świecie. Za poczuciem mam pracę do zrobienia" idzie przekonanie, że każdy z członków rodziny (zespołu) musi wnieść swój wkład, aby ona dobrze funkcjonowała. Dlatego "nie oszczędzajmy" naszych maluchów i dawajmy im trochę pracy!

Napiszcie w komentarzach, w jaki sposób włączacie swoje dzieci w obowiązki domowe. Czy przychodzi to wam z łatwością, czy też trudno, bo np. denerwujecie się, że dziecko sprzątając jedno, robi przy okazji bałagan w innym miejscu, a wy same tysiąc razy szybciej byście to zrobiły. Podzielcie się swoim doświadczeniem!

Źródło: mat. prasowe

  [content:0_26604,0_25984,,,,2_1270,1_3107:GALGallery] 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy