#SoProud
fot. AdobeStock

Każdy poród jest powodem do dumy #SoProud

Tylko kobieta rodząca naturalnie, a najlepiej bez znieczulenia zasługuje na podziw. To nie sztuka urodzić przez cesarkę. W sieci gorąca dyskusja czy można w ten sposób dzielić matki. Czy przyłączysz się do akcji #SoProud?
Agnieszka Majchrzak
#SoProud
fot. AdobeStock
Pod hasztagiem #SoProud (z ang. Tak bardzo dumna) trwa w sieci akcja zachęcająca matki do opowiedzenia o własnych porodach. Chodzi o dobitne pokazanie, że każdy poród jest powodem do dumy. Nieważne, czy był naturalny, czy przez cesarskie cięcie, ze znieczuleniem, czy bez. W hipnozie, w domu, czy w basenie. Jaki ma to sens wobec cudu poczęcia dziecka i jego urodzenia!

Jestem dumny z mojej kobiety, bo rodziła bez znieczulenia

Akcja #SoProud to pomysł feministycznej brytyjskiej pisarki i aktywistki Milli Hill. I chociaż dyskusja o tym jaki rodzaj porodu czyni kobietę "pełnowartościową" toczy się od dawna, to bezpośrednią przyczyną akcji było wyznanie gwiazdy brytyjskiego futbolu Harrego Kane'a. Kapitan angielskiej reprezentacji piłki nożnej chwaląc się w mediach społecznościowych narodzinami córki, napisał, że jest dumny ze swojej narzeczonej Vivienne. Dlaczego? Bo wybrała poród w hipnozie i rodziła bez znieczulenia. Post wywołał prawdziwą burzę.

Redakcja poleca: Jak wygląda sala porodowa - film
Zwiedzamy porodówkę razem z położną - zobacz, jak wygląda łóżko porodowe, worek sako i kącik noworodkowy.

Kobiety pokazują siłę na wiele sposobów

W odpowiedzi na słowa piłkarza (który był "so proud") Milli Hill, walcząca o godne porody, zaapelowała do matek, aby opowiedziały o dumie z własnych porodów. Poprosiła by użyły hasztagu #SoProud.

Hill nie krytykuje piłkarza. Według Milli, Harry Kane ma prawo być dumny z matki swojego dziecka. Tak samo ma do tego prawo każdy inny mężczyzna, bez oceniania, w jaki sposób jego kobieta urodziła ich dziecko. "Kobiety pokazują siłę na wiele sposobów i Harry chwalił jej sposób" - napisała.

Oczekiwania wobec kobiet wpędzają je w poczucie winy

Post Kane’a wywołał dyskusję na temat oczekiwań wobec kobiet podczas porodu, co może wpędzać młode mamy w poczucie winy, zaniżoną samoocenę, a nawet depresję poporodową.

W Wielkiej Brytanii rośnie liczba zwolenników porodu w hipnozie. Umożliwia on kobiecie pozostanie w stanie relaksu, powodując wydzielanie się naturalnej oksytocyny i endorfin zamiast adrenaliny. Ale taka forma porodu nie oznacza, że kobieta nie czuje bólu. Nadal około 60 proc. kobiet na Wyspach decyduje się na poród ze znieczuleniem.

Jedna kobieta cytowana przez "The Guardian" powiedziała, że po szkoleniu z porodu z hipnozą nie chciała przyjąć znieczulenia, mimo że ból był nie do wytrzymania. Jej poród zakończył się pilną operacją, a ona sama czuła, że poniosła porażkę i cierpiała na zespół stresu pourazowego.

Nie wystarczy urodzić

Przyszłe mamy coraz częściej odczuwają presję, aby podczas porodu zachowywały się "bohatersko". Nie wystarczy, że kobieta urodzi. Powinna rodzić bez znieczulenia, najlepiej z uśmiechem na ustach. Te, którym to się nie udaje, często mają później poczucie porażki. Wiele z nich cierpi na depresję poporodową.
  Promocja porodów bez znieczulenia jest przez niektórych lekarzy uważana za niezwykle szkodliwą. Doktor Virginia Beckett oceniła: "Przez lata pracy jako lekarka zauważyłam związek między depresją poporodową a poczuciem porażki, która odczuwa kobieta, gdy nie da rady urodzić bez znieczulenia, tak jak planowała. To bardzo szkodliwe".

Dlatego takie akcje jak ta Hill są szczególnie potrzebne. Uważasz, że to, w jaki sposób rodziłaś może być powodem oceny ciebie jako kobiety? Opowiedz, jak wyglądał twój poród, nie masz się czego wstydzić!

Źródło: ofeminin, wysokie obcasy.pl

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy