kobieta, usg narządu rodnego, tyłozgięcie macicy, macica, badanie, ginekolog
fot. Fotolia

Czy tyłozgięcie macicy utrudnia zajście w ciążę?

Stwierdzono u ciebie tyłozgięcie macicy? Martwisz się, czy taka budowa anatomiczna nie utrudni zajścia w ciążę? Sprawdź, co na ten temat mówią lekarze.
Joanna Karwat
kobieta, usg narządu rodnego, tyłozgięcie macicy, macica, badanie, ginekolog
fot. Fotolia

Tyłozgięcie macicy ma wiele kobiet na świecie. Polega ono na tym, że szyjka macicy nie jest wygięta do przodu, tylko do tyłu. Nie jest to jednak utrudnienie przy staraniach o dziecko, bo inne położenie trzonu macicy nie powoduje problemów z zajściem w ciążę, trzeba tylko wiedzieć, w jakich pozycjach się kochać. Oto, co trzeba wiedzieć o tyłozgięciu macicy starając się o dziecko.

Co to jest tyłozgięcie macicy?

Tyłozgięcie to po prostu nietypowe położenie macicy. Jej trzon, czyli główna, większa część, jest wygięty ku tyłowi w stronę kręgosłupa w stosunku do szyjki macicy, a nie ku przodowi, jak to bywa zazwyczaj (przy przodozgięciu). Anomalię może stwierdzić wyłącznie lekarz podczas badania ginekologicznego lub USG narządów rodnych.
Zabiegi korekcyjne tyłozgięcia macicy, zwłaszcza operacyjne, wykonywane są bardzo rzadko i tylko w ściśle określonych przypadkach. Na przykład, gdy tyłozgięciu macicy towarzyszy wypadanie macicy, do czego może dochodzić np. po wielu porodach.
Redakcja poleca: Porady dietetyka dla par starających się o dziecko (film)
Jaki wpływ na płodność kobiety i mężczyzny ma codzienna dieta? Co powinny jeść a czego unikać pary starające się o dziecko? Radzi Julia Jaskowska, dietetyk z FertiMedica Centrum Wspierania Płodności. Zobacz film.

Czy tyłozgięcie macicy może utrudniać zajście w ciążę?

Problemy z położeniem macicy zazwyczaj nie są powodem do zmartwień, jeśli staracie się o dziecko lub dopiero planujecie ciążę. Ważne jest tylko, by w przypadku tyłozgięcia macicy kochać się z odpowiednich pozycjach seksualnych, bo anomalia może powodować ból podczas współżycia, szczególnie w pozycji klasycznej. W takim przypadku najlepiej skonsultować się z ginekologiem. Wówczas najlepiej poszukać „bezbolesnej” pozycji. Mając trzon macicy ułożony do tyłu, najlepiej wybierać pozycje, w których plemniki nie bądą miały utrudnionej drogi do macicy, np. w pozycji kolankowo-łokciowej, na boku (tzw. na łyżeczkę) lub od tyłu. 

Zobacz też: Co może oznaczać ból brzucha przed miesiączką

Czy tyłozgięcie macicy się leczy?

Nie, bo tyłozgięcie macicy to nie jest ani choroba, ani poważna wada. Po prostu taką „urodę” ma ok. 25 proc. kobiet. Nietypowa budowa macicy nie wywołuje bezpłodności i niepłodności ani kłopotów w ciąży i podczas porodu. U ciężarnych kobiet macica wraz z rozwojem płodu zaczyna się powoli prostować, a po porodzie powraca do poprzedniej budowy.

Jakie są przyczyny tyłozgięcia macicy?

Nie wiadomo dokładnie, co jest przyczyną tyłozgięcia macicy. W niektórych przypadkach macica może się niewłaściwie ustawiać po zbyt intensywnym wysiłku fizycznym we wczesnym okresie po porodzie. Niekiedy bywa to następstwem schorzeń ginekologicznych, np. zapalenia przydatków czy endometriozy. Zwykle tyłozgięcie nie jest związane z żadnymi dolegliwościami. Choć niektóre pacjentki narzekają czasem na nieco bardziej bolesne miesiączki, bóle w dole brzucha lub w okolicy krzyża.

Zobacz także:
Doładuj
Przeładuj