tyłozgięcie macicy
fot. AdobeStock

Tyłozgięcie macicy – jak się objawia, czy wpływa na ciążę?

Stwierdzono u ciebie tyłozgięcie macicy? Martwisz się, czy taka budowa anatomiczna może powodować dolegliwości, utrudni zajście w ciążę, wywoła komplikacje podczas ciąży lub porodu? Rozwiewamy najczęstsze wątpliwości.
tyłozgięcie macicy
fot. AdobeStock

Tyłozgięcie macicy to nie jest rzadki problem. Dotyczy około 20-25 proc. kobiet. Może powodować pewne dolegliwości, kłopot z używaniem tamponów czy kubeczka menstruacyjnego, ale przede wszystkim budzi wiele obaw związanych ze staraniami o dziecko, z przebiegiem ciąży i porodem.

Wyjaśniamy, z czym się wiąże nietypowa budowa macicy, czy może powodować problemy z zajściem w ciążę. Opisujemy, jak w niektórych przypadkach rzutuje na współżycie, a także na dobór pozycji, w jakich należy się kochać. Z naszego tekstu dowiesz się również, czego można spodziewać się podczas ciąży, jeśli mamy tyłozgiętą macicę.

Spis treści:

Co to jest tyłozgięcie macicy?

Tyłozgięcie macicy wiąże się nietypową budową macicy. Jej trzon, czyli główna, większa część, jest wygięty ku tyłowi (w stronę kręgosłupa) w stosunku do szyjki macicy. Zazwyczaj macica wygięta jest ku przodowi (to naturalne położenie określa się jako przodozgięcie). Tyłozgięcie macicy może stwierdzić wyłącznie lekarz podczas badania ginekologicznego lub USG narządów rodnych.
Redakcja poleca: Porady dietetyka dla par starających się o dziecko (film)
Jaki wpływ na płodność kobiety i mężczyzny ma codzienna dieta? Co powinny jeść a czego unikać pary starające się o dziecko? Radzi Julia Jaskowska, dietetyk z FertiMedica Centrum Wspierania Płodności. Zobacz film.

Jakie są przyczyny tyłozgięcia macicy?

Przyczyny tyłozgięcia macicy można podzielić na wrodzone i nabyte. Macica niektórych kobiet po prostu ma taką „urodę”. Zdarza się, że wraz z wiekiem dochodzi do jej wyprostowania.

Tyłozgięcie może być również następstwem:
  • schorzeń ginekologicznych, np. zapalenia przydatkówendometriozy
  • przebytych operacji w obrębie miednicy,
  • rozwoju mięśniaków, które mogą wpłynąć na ukształtowanie macicy,
  • ciąży (w jej trakcie dochodzi do rozciągnięcia więzadeł utrzymujących macicę, co może skutkować zmianą położenia macicy),
  • intensywnego wysiłku fizycznego we wczesnym okresie po porodzie.

Jakie objawy i dolegliwości wywołuje tyłozgięcie macicy?

Tyłozgięcie macicy zwykle nie powoduje dolegliwości. Kobieta nie zdaje sobie sprawy, że macica jest ukształtowana inaczej, dopóki nie dowie się o tym podczas zwykłego badania ginekologicznego lub badania USG. 

U niektórych kobiet tyłozgięcie macicy może powodować: 

  • bolesne miesiączki, którym towarzyszą bóle w dole brzucha i okolicy krzyża,
  • biegunki podczas miesiączki,
  • bolesność podczas współżycia, szczególnie w pozycji klasycznej.

Ból podczas miesiączki przy tyłozgięciu macicy pojawia najczęściej, jeśli kobieta cierpi jednocześnie na endometriozę.

Tyłozgięcie macicy a tampon i kubeczek menstruacyjny

Kobiety z tyłozgięciem macicy mogą zgłaszać problem z noszeniem tamponów oraz używaniem kubeczków menstruacyjnych. Korzystanie z kubeczka wymaga wcześniejszego dopasowania, czyli dobrania odpowiedniego rozmiaru (sprawdzić może się kubeczek krótszy) oraz znalezienia pozycji, w jakiej będzie najlepiej zabezpieczał. Na początku konieczne bywa jednoczesne noszenia podpaski. W przypadku tamponów, dla kobiet z macicą w tyłozgięciu, polecane są tampony bez aplikatora. Nie w każdym przypadku jednak ich używanie jest możliwe. Może okazać się, że tampon po prostu uwiera. 
 

Czy tyłozgięcie macicy utrudnia zajście w ciążę?

Dla osób, które planują ciążę lub już rozpoczęły starania o dziecko, nietypowe położenie macicy nie powinno być powodem do zmartwień. Tyłozgięta macica nie wywołuje bezpłodności i niepłodności. Aby łatwiej zajść w ciążę, należy podejmować współżycie w odpowiednich pozycjach. Gdy trzon macicy skierowany jest do tyłu, należy zadbać o to, aby plemniki nie miały utrudnionej drogi do macicy. Do współżycia polecana jest pozycja kolankowo-łokciowa, na boku (tzw. na łyżeczkę) lub od tyłu. 

Jak tyłozgięcie macicy wpływa na ciążę i poród?

Przy tyłozgięciu macicy na początku ciąży może pojawiać się częsta potrzeba korzystania z toalety i trudność z oddawaniem moczu ze względu na ucisk macicy na pęcherz moczowy. Ciężarnej mogą również towarzyszyć dolegliwości ze strony kręgosłupa lędźwiowego (powoduje je ucisk na nerwy). W I trymestrze ciąży lekarz wykonujący USG może mieć również większą trudność w obejrzeniu dziecka, ze względu na nietypową budowę macicy (dotyczy to tylko badania wykonywanego przez powłoki brzuszne). 

Macica w trakcie ciąży powiększa się, odgina i prostuje. Powodowane przez tyłozgięcie dolegliwości słabną, a sama macica przestaje odbiegać wyglądem od zbudowanej prawidłowo. Po porodzie wraca do tyłozgięcia. 

Tyłozgięcie macicy nie stanowi zagrożenia dla rozwijającego się w niej dziecka, nie wpływa również na przebieg ciąży oraz nie przyczynia się do komplikacji podczas porodu. 

Czy tyłozgięcie macicy się leczy?

Tyłozgięcie macicy nie jest chorobą ani poważną wadą, dlatego najczęściej nie trzeba go leczyć operacyjnie. ​Leczenie powinno natomiast obejmować dolegliwości (jeśli towarzyszą tyłozgięciu) lub schorzenia, które do niego prowadzą (mięśniaki, endometrioza). 

Zabiegi korekcyjne tyłozgięcia macicy, zwłaszcza operacyjne, wykonywane są np. gdy tyłozgięciu macicy towarzyszy wypadanie macicy, do czego może dochodzić np. po wielu porodach lub pojawiają się silne dolegliwości, które uniemożliwiają współżycie seksualne (w niektórych przypadkach mogą pomóc odpowiednie ćwiczenia lub pessar). 

Zobacz także:

Oceń artykuł

Ocena 6 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy