Tympanometria: badanie słuchu
fot. AdobeStock

Tympanometria: metoda badania ucha środkowego. Na czym polega?

Tympanometria jest jedną z metod badania słuchu dziecka. Pomaga w rozpoznaniu chorób ucha lub wad w jego budowie. Jak wygląda badanie?
Milena Oszczepalińska
Tympanometria: badanie słuchu
fot. AdobeStock
Jeśli podejrzewasz, że Twój maluszek źle słyszy, nie zwlekaj z wizytą u laryngologa. Skierowanie do lekarza otrzymasz od pediatry. Postaraj się zapisać dziecko do takiego laryngologa, który specjalizuje się w problemach związanych ze słuchem. Jednym z najczęstszych badań, jakie się wykonuje w celu zbadania słuchu dziecka, jest tympanometria. Co musisz o niej wiedzieć?

Tympanometria: jak wygląda badanie?

Badanie polega na włożeniu do ucha sondy akustycznej połączonej ze źródłem dźwięku, mikrofonem i pompą zmieniającą ciśnienie w przewodzie słuchowym. Zmiany ciśnienia powodują wychylenia błony bębenkowej, które są rejestrowane przez urządzenie i przedstawiane w postaci wykresu.
Redakcja poleca: Co piąte dziecko w Polsce ma wadę słuchu – alarmuje prof. Skarżyński
Badania wykonane u ponad miliona dzieci w wieku 7 lat potwierdziły, że co 5. dziecko ma różne zaburzenia słuchu, które wpływają na jakość jego kontaktów z rówieśnikami, a potem na edukację w szkole. Wada słuchu nie rodzi się znikąd.

Ocena badania metodą tympanometrii

Badanie to pozwala ocenić stan ucha środkowego. Pomaga w rozpoznaniu różnych chorób ucha lub wad w jego budowie, takich jak:
 • wysiękowe zapalenie ucha,
 • niedrożność trąbki słuchowej,
 • przerwanie łańcucha kosteczek.

Tympanometria rejestruje odruch obronny ucha przed zbyt głośnymi dźwiękami, co pomaga w wyborze aparatu słuchowego, w przypadku gdy diagnoza wskazuje na konieczność jego zastosowania.

Zobacz też: Metody badania słuchu u dzieci

Co powinno skłonić rodzica do wizyty u laryngologa?

W zależności od wieku dziecka, niepokojące mogą być następujące objawy:
 • Miesięczne niemowlę nie reaguje, gdy do niego mówisz, nie budzi się, nawet jeśli w pokoju jest hałas.
 • Półroczy brzdąc nie odpowiada gaworzeniem, kiedy go zagadujesz. Kilkumiesięczny malec zwykle przestaje gaworzyć i cichnie wtedy, gdy nie słyszy siebie ani odgłosów z otoczenia.
 • Roczne dziecko nie wymawia sylab i pierwszych słów. Być może nie słyszy, jak mówią inni, i dlatego nie może ich naśladować.
 • Dziecko słucha jednym uchem, nadstawia głowę zawsze z jednej strony, przechyla ją.
 • Dziecko przeszło kilka infekcji ucha. Mogą one, zazwyczaj tylko przejściowo, pogarszać słuch.
 • Dziecko nie reaguje, gdy mówisz do niego normalnym głosem, samo mówi bardzo głośno, podkręca fonię w telewizorze.
 • Dziecko nie radzi sobie w szkole: często nie wie, co jest zadane, nauczyciele skarżą się, że nie wykonuje poleceń i nie uważa na lekcjach.
 • Dziecko ma opóźniony rozwój mowy, zaburzenia koncentracji, dysleksję. Powodem takich problemów może być uszkodzenie słuchu.
 • Dziecko cierpi na zespół Downa, autyzm lub porażenie mózgowe.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy