Typowe i nietypowe objawy ząbkowania + kalendarz ząbkowania dziecka
Dziecko płacze, ślini się i gryzie wszystko, co mu wpadnie w ręce? Prawdopodobnie ząbkuje i przez dziąsło przebija się wyczekiwany mleczak. Dowiedz się, jakie jeszcze symptomy wskazują na ten proces, a także które zęby wyrzynają się w poszczególnych miesiącach.
Ząbkowanie to naturalny proces pojawiania się zębów u niemowlęcia i polega na wyrzynaniu się przez dziąsła. Zwykle trwa około 8 dni – po tym czasie widać już ząb w całej okazałości. Warto pamiętać, że jest to wyjątkowy okres, dlatego też należy się do niego przygotować. Dowiedz się więcej o ząbkowaniu, a także poznaj sposoby łagodzenia bólu podczas wyrzynania się zębów.
Kiedy pojawiają się zęby?
Zwykle pierwsze zęby zaczynają się wyrzynać około 6-10. miesiąca życia maluszka. Nie oznacza to, że jeśli pierwszy ząb pojawi się wcześniej lub później, dzieje się coś nie tak – wszystko jest w porządku, czas pojawienia się pierwszego ząbka jest indywidualny. Komplet zębów mlecznych dzieci mają najczęściej około 2,5 roku życia, a około 6. roku życia zaczynają one wypadać, by zrobić miejsce zębom stałym.
W jakiej kolejności pojawiają się zęby?
Typowe i nietypowe objawy ząbkowania
Zdarza się, że podczas ząbkowania dziecko nie ma żadnych dolegliwości, tym samym nic nie wskazuje na to, że ząb wyrzyna się przez dziąsło. U wielu dzieci występują jednak wczesne oznaki ząbkowania. Należą do nich symptomy takie jak:
- gorączka
- zaczerwienione dziąsła
- ślinienie
- płacz
- rumieńce na policzkach
- żucie wszystkiego, co wpadnie w ręce
- niepokój i trudności ze snem
Ponadto mogą pojawić się również objawy nietypowe: biegunka, katar, pociąganie lub drapanie uszu, wysypka.
Jak ulżyć dziecku w bólu ząbkowania?
1. Bliskość
W tym trudnym dla maluszka czasie, potrzebuje on wyjątkowej bliskości. Dlatego, gdy niemowlę ząbkuje (i nie tylko wtedy!), nie szczędź mu przytulasków i buziaków. Tulcie się do siebie, spędzajcie wspólnie dużo czasu i twórzcie wyjątkową więź, która przetrwa nawet trudne chwile w bólu.
2. Gryzaki
W czasie ząbkowania dziecko bierze wszystko do buzi i… gryzie. Dlatego na tym etapie niezwykle pomocne będą gryzaki. Aby skuteczniej uśmierzały ból, warto je odkażać i schładzać w lodówce.
WAŻNE: Nie należy podawać maluchowi gryzaków, które były trzymane w zamrażalniku. Takie działanie może narobić wiele szkód, w tym m.in. spowodować podrażnienie u malucha.
3. Żel na ząbkowanie
Świetnym sposobem na ulżenie maluchowi jest stosowanie żelu na ząbkowanie, najlepiej bez zawartości cukru i bez barwników, takiego jak np. NURODENT®. To wyrób medyczny o smaku różanym, który można stosować podczas ząbkowania u dzieci powyżej 6 miesięcy. Żel zawiera kwas hialuronowy oraz 4 naturalne ekstrakty, nie zawiera zaś substancji miejscowo znieczulającej np. lidokainy, a także cukru, alkoholu, parabenów, substancji słodzących czy sztucznych aromatów. Wystarczy nałożyć go na dziąsła (można je nim masować) i tym samym stworzyć ochronną warstwę, która szybko łagodzi ból, dyskomfort i stan zapalny powodowany przez ząbkowanie.
4. Lek przeciwgorączkowy
W przypadku wystąpienia gorączki, warto zastosować lek przeciwbólowy, przeciwgorączkowy i przeciwzapalny Nurofen Forte dla dzieci truskawkowy lub pomarańczowy zawiesina doustna, który pomaga w krótkotrwałym leczeniu bólu o nasileniu małym do umiarkowanego. Jest to zawiesina doustna, która przynosi ulgę w gorączce do 8 godzin i zaczyna działać w ciągu 15 minut*. Lek jest dostępny w wersji truskawkowej lub pomarańczowej i nie zawiera cukru ani barwników.
* dotyczy działania przeciwgorączkowego
NURODENT® – Od Nurofenu dla dzieci, marki nr 1 w leczeniu bólu i gorączki u dzieci* (*IQVIA, MAT 06.2020)
Materiał powstał z udziałem NURODENT®