tyta do szkoły
fot. Adobe Stock

Tyta do szkoły – co do tyty dla pierwszoklasisty? Jak zrobić rożek obfitości do pierwszej klasy?

Tyta dla pierwszoklasisty to tradycja wywodząca się z Niemiec, popularna na Śląsku i w Wielkopolsce. Co włożyć do tyty szkolnej? Wiele zależy od rodziców, ale zwyczajowo rożek obfitości do szkoły ma być pełen słodyczy. Tytkę do szkoły można kupić albo wymyślić i zrobić własną jej wersję.
Magdalena Drab
tyta do szkoły
fot. Adobe Stock
Tyta do szkoły to pomysł na uroczyste rozpoczęcie edukacji. Tradycja pochodzi z Niemiec, i to aż z XIX wieku, ale tytkę dla pierwszoklasisty chętnie szykują także Polacy, głównie na Górnym Śląsku, w Wielkopolsce i na Warmii. Sprawdź, na czym polega ten zwyczaj, gdzie kupić i jak zrobić tytę szkolną.

Co to jest tyta do szkoły?

Tyta szkolna to inaczej rożek obfitości, czyli prezent dla dziecka, które po raz pierwszy idzie do szkoły. Tradycyjna tyta ma kształt rogu, stożka lub ostrosłupa, może być wykonana z kartonu, zawinięta w celofan i co ważne – powinna być po brzegi wypełniona słodyczami. Taka tytka, choć niekoniecznie zdrowa, to nie lada frajda dla pierwszoklasisty.

Co włożyć do tyty dla pierwszoklasisty?

Twój pierwszoklasista będzie zachwycony, jeśli do tyty włożysz słodycze. Ale oczywiście nie trzeba ściśle trzymać się tradycji i zamiast tego wypełnić tytę szkolną np. częściowo słodkościami, a częściowo fajnymi przyborami dla ucznia. To będzie prawdziwy rożek obfitości!

Jeśli planujesz kupić tytę dla pierwszoklasisty, najlepiej zrobić to przez internet, bo wybór jest spory. Pamiętaj, że tytki szkolne zwykle są sprzedawane bez zawartości – trzeba samemu przygotować słodycze bądź inne prezenty. Uwaga, tyta może być naprawdę duża, niektóre z proponowanych produktów mają nawet 70-80 cm wysokości!

Jak zrobić tytę szkolną?

Choć tyta do szkoły to raczej niewielki koszt, niektórzy wolą przygotować ją samodzielnie. To bardzo proste! Tyta szkolna nie musi być wcale ogromna, ale powinna być lekka. Będziesz potrzebować:
  • arkusza bloku technicznego;
  • dwustronnej taśmy klejącej;
  • kolorowej bibuły;
  • naklejek, falistej tektury do ozdobienia tyty (wg uznania);
  • kleju i nożyczek.

Jak zrobić rożek obfitości do szkoły?

  • Z arkusza bloku technicznego wytnij część w kształcie 1/4 okręgu.
  • Na krawędzi rożka (na ćwierć okręgu) przyklej taśmę dwustronną.
  • Kolorową bibułę przyciętą na kształt prostokąta przyklej do taśmy, lekko ją marszcząc.
  • Sklej rożek i przyklej do niego ozdoby.
  • Po wypełnieniu tyty prezentami bibułę zwiąż wstążką.
tyta szkolnaZobacz też:
Redakcja poleca: Czy dziecko może nie chodzić do szkoły, tylko uczyć się w domu? - film
Nie podoba ci się klasyczny model edukacji? Wolałabyś, by twoje dziecko było traktowane indywidualnie? Masz dość szkolnych skostniałych zasad? Chciałabyś mieć większy wpływ na to, jaką wiedzę zdobywa dziecko? Zastanów się nad domową edukacją i obejrzyj film, na czym ona polega.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy