prywatna opieka medyczna drożeje
fot. Adobe Stock

Drożeją wizyty lekarskie, także dla dzieci: u lekarza tak drogo jeszcze nie było!

Polacy korzystają nie tylko z opieki zdrowotnej w ramach NFZ. W 2020 roku średnio każdy z nas zostawił w prywatnej służbie zdrowia 700 zł. Teraz zapłacimy jeszcze więcej – drożeją wizyty u lekarza, także pediatry.
Ewa Janczak-Cwil
prywatna opieka medyczna drożeje
fot. Adobe Stock
Nie każdego stać na to, by leczyć się wyłącznie prywatnie – taki luksus ma tylko 10 proc. polskiego społeczeństwa. Z kolei nie każdy ubezpieczony w NFZ może miesiącami czekać na refundowaną wizytę u lekarza, zwłaszcza jeśli to dziecko ma problemy ze zdrowiem. Jeśli potrzebuje pomocy, rodzic musi iść z nim do specjalisty prywatnie i zapłacić za wizytę. Niestety usługi medyczne bardzo podrożały.

Jak podrożało prywatne leczenie?

W 2010 roku wizyta prywatna u lekarza kosztowała średnio 68 zł, w 2020 roku już 126 zł, choć jeszcze rok wcześniej był to koszt 112,50 zł. Jeśli chodzi o abonamenty medyczne, najtańszy z nich oferowany w Luxmedzie kosztował w 2019 roku 69 zł, w 2020 roku jego cena wzrosła do 87 zł.

Wydatki społeczeństwa na prywatną opiekę medyczną rosną. Czy to znaczy, że powodzi nam się coraz lepiej?

Galopada cen najwyższa od 20 lat

We wrześniu 2021 roku ceny były o ok. 5,9 proc. wyższe niż przed rokiem. Ostatni raz podobne tempo wzrostu cen miało miejsce w 2001 roku.

W 2020 roku na prywatną opiekę medyczną wydaliśmy 44 mld złotych. W 2023 roku wydatki te mają osiągnąć poziom 70 mld. Byłaby to dobra wiadomość, która mogłaby sugerować, że stajemy się społeczeństwem coraz bardziej zamożnym. Niestety zapaść polskiej służby zdrowia często zmusza pacjentów, również rodziców, do szukania pomocy poza państwowymi placówkami medycznymi, a co za tym idzie – do sięgnięcia do portfela. Teraz trzeba z niego wyjąć jeszcze więcej. Zatem wzrost wydatków na prywatną służbę zdrowia w dużej mierze wynikać będzie nie z dobrobytu, a z konieczności szukania pomocy poza NFZ i rosnących cen.

Źródło: money.pl

Sprawdź także:
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy