Encyklopedia problemów wychowawczych

Ubieranie

Sweterki zakładane tył na przód, prawy bucik na lewej nóżce i odwrotnie... Z chwilą gdy dziecko zaczyna się samodzielnie ubierać, takie sytuacje stają się nieuniknione. Pomóż maluchowi, kierując się kilkoma praktycznymi radami.

- Pomóż odróżnić tył od przodu.
Ułatwisz dziecku zadanie, kupując ubranka, które mają wzorek tylko z przodu. Naucz też malca odnajdywać metkę, a ubrania bez metek z tyłu możesz oznaczyć od środka wodoodpornym pisakiem.

- Zapinaj guziki od dołu do góry.
Wtedy mamy większą pewność, że są równo zapięte. Jeśli samodzielne zapinanie przekracza jeszcze możliwości Twojego dziecka, pokaż mu, jak dopasować dolny guzik do dolnej dziurki.

- Naucz umiejętnego i ostrożnego zapinania suwaka.
Zademonstruj, jak prawidłowo radzić sobie z tym zadaniem, trzymając suwak daleko od ciała.

- Jeśli buciki są zawsze zakładane na niewłaściwe nóżki...

... wykaż dużo cierpliwości. To jeden z najtrudniejszych elementów nauki ubierania się. Możesz nieco ułatwić to zadanie:
- w przypadku starszego dziecka wytłumacz, że sprzączki i paski na rzepy znajdują się zwykle po zewnętrznej stronie bucika,
- możesz wewnątrz każdego bucika narysować drobne wzorki i powiedzieć, że mają one spotykać się w środku lub że stanowią całość,
- stawiaj buciki razem, tak by były gotowe do włożenia.

- Gdy wiązanie sznurowadeł sprawia trudność...
... warto najpierw przygotować maluchowi tekturkę z wplecioną sznurówką, by poćwiczył samodzielne wiązanie.

- Potrzebna cierpliwość!
To prawda, że szybciej sama założysz dziecku buciki, a patrzenie na niekończącą się walkę z uciekającym językiem może być irytujące. Ale nie wyręczaj swojej pociechy, jeśli nie jest to konieczne. Pomagaj dziecku tylko w tej czynności, z którą nie daje sobie rady.