fot. Fotolia.pl

Ubieranie choinki i wspólne biesiadowanie ważniejsze od prezentów!

Z badań przeprowadzonych przez firmę Groupon wynika, że w tym roku najważniejsze dla Polaków jest spędzanie czasu z rodziną, wspólne ubieranie choinki i wigilijna kolacja. Podarunki znalazły się na ostatnim miejscu świątecznych priorytetów.
Aneta Grinberg
fot. Fotolia.pl

Świąteczna gonitwa i stres

Przedświąteczna gorączka nie jest dla Polaków powodem do stresu. Tylko 30 proc. ankietowanych przyznało, że zaczyna się denerwować z tego powodu. 18,7 proc. z nich jako świąteczną zmorę wskazało korki i opóźnienia komunikacyjne. Na świecie najmniej zestresowani z powodu Bożego Narodzenia są Hiszpanie, tylko 15 proc. z nich deklaruje, że czuje jakiekolwiek podenerwowanie związane ze świętami. Natomiast najbardziej zestresowanym narodem są Belgowie – stres świąteczny odczuwa aż 60 proc. z nich.

Czytaj: Święta bez stresu.
Redakcja poleca: Musisz je zobaczyć - najciekawsze prezenty świąteczne dla przedszkolaka - VIDEO
Szukasz prezentu dla dziecka? Sprawdź nasze propozycje prezentów świątecznych dla dzieci w wieku przedszkolnym.

Hurra! Prezenty nie najważniejsze!

Badania pokazały też, że wbrew pozorom święta dla Polaków nie mają charakteru komercyjnego – prezenty są na ostatnim miejscu pod względem świątecznych priorytetów. Jako najważniejsze wskazało je tylko 2,6 proc. badanych. Zdecydowanie ważniejsze jest spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi.
– 77 proc. Polaków deklaruje, że najistotniejsze w świętach jest ich przeżywanie i bliskość z rodziną, czyli właśnie kolacja wigilijna czy wspólne ubieranie choinki. To przeżywanie i bycie razem jest dla nas na pierwszym miejscu. Oczywiście prezenty są w tle tego wszystkiego, one są ważnym elementem, ale nie najważniejszym – mówi Aniela Hejnowska, dyrektor zarządzający Groupon Polska.

500 zł wydamy na upominki pod choinkę

86 proc. badanych Polaków planuje kupić prezenty, średnio każdy z nas wręczy dziewięć podarunków. Na tegoroczne upominki świąteczne Polacy zamierzają wydać średnio 486,54 zł, co będzie stanowić 14 proc. budżetu domowego. Własnoręcznie zrobione prezenty planuje przygotować jedynie 0,3 proc. respondentów. Podobną kwotę na upominki zamierzają wydać Hiszpanie i Argentyńczycy. Najhojniejsi okazali się Brytyjczycy, którzy zamierzają wydać średnio 2 783 zł, czyli 19 proc. swojego budżetu domowego. Mieszkańcy wszystkich krajów, które zostały poddane badaniu, najwięcej zamierzają wydać na prezenty dla dzieci. Polakom najtrudniej wybrać prezent dla chłopaka lub męża oraz ojca, kłopoty z wybraniem odpowiedniego upominku dla partnera ma 19 proc. badanych, a taty aż 15 proc. Zdecydowanie najłatwiej znaleźć pomysł na prezent dla kobiety: mamy, siostry lub babci.
– Większość mężczyzn deklaruje, że z dużym wyprzedzeniem myśli o prezencie dla kobiecej części rodziny i że planuje, co kupi. Natomiast kobiety zakup prezentów dla mężczyzn odkładają na ostatni moment – mówi Aniela Hejnowska.

Zobacz też: Obrazki do kolorowania do wydruku na Boże Narodzenie

Święta a wpadka zapominalskich

Część badanych zadeklarowała, że zdarza się im zapomnieć o bożonarodzeniowych prezentach. Najczęściej zapomina się o dalszej rodzinie i dziadkach. Prawie połowa zapominalskich przyznałaby się do błędu, ale co trzeci skłamałby, że sklep nie zdążył dostarczyć prezentu na czas.
Aż 37 proc. badanych przyznaje, że liczy na osobisty i znaczący prezent. Polacy chcą także, aby prezenty ich inspirowały i spełniały ich marzenia. Wysoko znalazły się takie podarunki, jak romantyczna wycieczka z ukochanym i więcej czasu z bliskimi, ale także „doświadczenie życia”, takie jak skok ze spadochronem czy rajd samochodowy.
Co ważne, ponad połowa Polaków chciałaby znaleźć prezenty pod żywą choinką.
Firma Groupon zbadała zwyczaje świąteczne mieszkańców jedenastu krajów, w tym Polski.
Źródło: NewseriaLifestyle

Zobacz: W tym roku będzie inaczej.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy