jak ubrać dziecko do przedszkola
fot. Adobe Stock

Jak ubrać dziecko do przedszkola, żeby czuło się dobrze?

Czy ubierając dziecko do przedszkola, zadbać tylko o jego wygodę? Czy od małego uczyć fajnego sposobu ubierania, żeby dziecko nie odstawało od rówieśników? Podpowiadamy, jakie ubrania do przedszkola będą odpowiednie.
jak ubrać dziecko do przedszkola
fot. Adobe Stock
Wielu rodziców zastanawia się, w co ubrać dziecko do przedszkola. Przy wyborze odpowiednich ubrań należy trzymać się kilku zasad. Podstawą jest to, by dziecku było wygodnie. Ważne jest także, aby rodzic wybierał takie ubranka, w których maluch może się pobrudzić podczas malowania farbami lub w trakcie innych aktywności. Rodzice powinni również preferować ubrania, które wspierają samodzielność dziecka, czyli łatwe do zdjęcia i założenia. 

Jak ubierać dziecko do przedszkola?

Warto sobie uzmysłowić, że dziecko chodzi do przedszkola, aby dobrze się rozwijać, a temu służy zabawa, nauka, aktywność fizyczna, zabawy plastyczne. Dobry ubiór sprawi, że dziecku będzie wygodnie podczas różnorodnych aktywności. Sprawdzą się więc spodnie i spódniczki na gumkę, które można szybko założyć i zdjąć. Odzież z miękkich, elastycznych materiałów, które dostosowują się do ruchów dziecka (wygodnie się w nich nie tylko siedzi, ale też czołga czy przeciska przez tunele na zjeżdżalni). Ubranie nie powinno krępować ruchów zarówno w trakcie zabawy, jak i podczas korzystania z toalety (zapięcia na guziki lepiej sobie darować). Powinno też umożliwić dziecku dostosowanie się do odczuwanej temperatury, np. poprzez rozpięcie bluzy czy założenie dodatkowego sweterka. Warto wybierać odzież z naturalnych materiałów, np. z bawełny, w których skóra może oddychać.

Ubranie dziecka a indywidualność

Warto kupować dziecku ubrania w różnych kolorach i fasonach oraz pozwalać maluchowi tworzyć z nich zestawy. Zdaniem dr Joanny Urbańskiej, psychologa z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu pomaga to kształtować indywidualność (dziecko zaczyna mieć ulubione kolory, fasony), a także własną tożsamość, także płciową (dobieranie strojów jest ważnym elementem procesu uczenia się i rozpoznawania różnic między chłopcami a dziewczynkami). Staramy się oczywiście unikać stereotypów – kiedy córeczka ma ochotę chodzić w spodniach, nie wciskajmy jej w sukienkę.

Ubranie do przedszkola powinno być też dostosowane do okazji. Strój odświętny jest czymś innym niż strój na gimnastykę, a ubranie do przedszkola różni się od domowej piżamy. Jeśli dziecko bez względu na okazję zawsze biega po domu w rajstopkach, później może źle się czuć w sukience czy spodniach. I odwrotnie, maluch ubierany w koszulkę i eleganckie spodenki lub sukienkę może zachowywać się sztywno, nie będzie spontanicznie skakać czy turlać się po podłodze, w obawie, by nie pobrudzić stroju. Dobierajmy więc ubranie do okoliczności, ale też do aktywności, jaką dziecko będzie podejmować.

Jak ubrać dziecko do przedszkola jesienią i zimą?

Ważne, by ubranie dziecka było dopasowane do pogody – zwłaszcza jesienią i zimą, gdy na dworze jest chłodniej. Należy zadbać, by maluch, wychodząc na spacer, miał odpowiednią kurtkę, buty, ciepłą czapkę, rękawiczki i szalik. Jesienią kurtka powinna być odporna na deszcz i wiatr. Wiosną i latem wystarczy koszulka z krótkim rękawem, spodnie i ewentualna bluza, wczesną wiosną konieczna będzie jeszcze kurtka.

Poza odzieżą wierzchnią rodzice powinni też zwrócić uwagę na to, by dzieci nie marzły w sali, gdy będzie tam nieco chłodniej. Konieczna jest więc bluza. Pod spód dobrym pomysłem będzie założenie t-shirtu z krótkim lub długim rękawem. W ten sposób dziecko nie zmarznie, ale również się nie przegrzeje, mając możliwość zdjęcia bluzy lub sweterka.

Zobacz także: 
Redakcja poleca: Jak reagować na histerię dziecka [WIDEO]
Wielu rodziców, których dziecko robi sceny w miejscach publicznych, zastanawia się, jak reagować na histerię dziecka. W takiej sytuacji nie warto zwracać uwagi na reakcję i krytyczne uwagi otoczenia. Najważniejsze jest zapewnienie maluchowi bezpieczeństwa. Na rozmowę przyjdzie czas, gdy dziecko się uspokoi.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 8 głosy

Zobacz także

Popularne tematy