szczepienia a przyjęcie do żłobka
fot. Adobe Stock

Czy w Poznaniu przyjmą do żłobka nieszczepione dziecko? Sprawdź!

Poznań nie chce przyjmować do państwowych żłobków nieszczepionych dzieci, ale nie zgadza się na to wojewoda. Jak będzie ostatecznie, zadecyduje sąd.
Ewa Janczak-Cwil
szczepienia a przyjęcie do żłobka
fot. Adobe Stock
W lipcu tego roku Rada Miasta Poznania przyjęła uchwałę, zgodnie z którą warunkiem przyjęcia dziecka do miejskiego żłobka miało być odbycie wszystkich obowiązkowych szczepień. Teraz wojewoda wielkopolski orzekł, że wspomniana uchwała jest nieważna!

Co stanęło na przeszkodzie

Jako podstawę nieważności uchwały podano "istotne naruszenie przepisów ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3" oraz fakt, że informacje o stanie zdrowia i odbytych procedurach medycznych stanowią tzw. dane wrażliwe. Zatem nakładanie na przychodnie obowiązku udostępniania tych informacji nieuprawnionym do ich przetwarzania instytucjom, np. żłobkom, łamie przepisy unijne związane z przetwarzaniem danych osobowych.
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Poznań pójdzie w ślady Częstochowy?

Prawdopodobnie tak, a to oznacza, że Rada Miasta Poznania zaskarży decyzję wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Radni z Częstochowy wygrali podobną sprawę z wojewodą. Tam sąd stwierdził, że prawa nie można wykorzystywać do ochrony osób je łamiących oraz że przyjmowanie do żłobków nieszczepionych dzieci nie jest w interesie społecznym. Na rozstrzygnięcie sprawy w Poznaniu trzeba będzie poczekać.

Zobacz także: Kalendarz szczepień dziecka od 0 do 18 lat

Odgórny trend?

Wiceminister Zdrowia, Zbigniew Król, nie ma wątpliwości, że działania mające mobilizować rodziców do szczepienia dzieci leżą w interesie państwa i jego obywateli. Nie wyklucza też, że w końcu powstanie rządowy projekt ustawy, która pozwoli nie przyjmować nieszczepionych dzieci do państwowych placówek opiekuńczo-wychowawczych. Jeśli tak się stanie, ustawie będą podlegały wszystkie państwowe żłobki i przedszkola w całym kraju.

A co ty o tym sądzisz: nieszczepione dzieci powinny chodzić do żłobków o przedszkoli? [content:0_26919,0_26971,0_27232:CMNews]  
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy