Encyklopedia problemów wychowawczych

Ucieczki na spacerze

Krzyś ucieka opiekunce ze spaceru. Ostatnio wbiegł na jezdnię. Jak zapewnić mu bezpieczeństwo?

O trzyletnim Krzysiu zawsze mówiło się „żywe srebro”. Wszystko go interesuje, ale tylko na krótko. Ledwo zaczyna rysować, a już przerywa, by budować wieżę z klocków, lecz szybko okazuje się, że woli grać w piłkę. Krzyś, który codziennie chodzi z opiekunką do parku, ostatnio nagle postanowił wrócić do domu. Wbiegł pędem na ulicę, szczęśliwie na zielonym świetle. Próby ucieczki już wcześniej mu się zdarzały, ale dotychczas opiekunce udawało się go powstrzymać.

Krzyś: Chciałby, aby wokół niego dużo się działo. Kiedy jest w domu, sądzi, że w parku będzie ciekawiej. Jednak gdy tam się znajdzie, szybko żałuje swojej wcześniejszej decyzji. A jeśli o czymś pomyśli, chce to natychmiast zrealizować, bez względu na skutki swojego postępowania.

Co możesz zrobić?
- Przede wszystkim wyjaśnij synkowi, że pewne jego zachowania są dla niego niebezpieczne. Rozmawiajcie o tym nie tylko wtedy, gdy stanie się coś takiego, jak podczas ostatniego spaceru, ale również w innych momentach, kiedy malec jest w bezpiecznej sytuacji.
- Ustal z Krzysiem, najlepiej w obecności opiekunki, że będzie razem z nią planował, kiedy idą na spacer i kiedy z niego wracają. A także, że zawsze na ulicy musi trzymać ją za rękę, a w parku, kiedy już ma swobodę, informować o każdej swojej „wycieczce” i uzyskiwać zgodę na odejście, choćby na niewielką odległość.
- Krzyś koniecznie musi zrozumieć, że przebieganie przez ruchliwą ulicę jest wyjątkowo groźne, a nawet może się zakończyć tragicznym wypadkiem.
- Powiedz synkowi, że jeśli nie zastosuje się do tych zaleceń, nie będzie wychodził z opiekunką na spacery. Krzyś szybko się przekona, jak nudne jest siedzenie w domu.
- Gdy zbliżacie się do ulicy, trzymaj chłopca za nadgarstek, to utrudni mu wyrwanie się.

Krystyna Zielińska, psycholog