Jak powstała Ziemia?
Wszechświat kryje przed nami wiele zagadek, jedną z nich z pewnością jest to, jak powstała Ziemia. Naukowcy do tej pory nie mogą ustalić spójnej teorii, które opisywałaby powstanie naszej planety, jednak najpopularniejszą jest hipoteza mgławicy słonecznej.
Hipoteza mgławicy słonecznej jest najpopularniejszą wersją odpowiedzi na pytanie, jak powstała nasza planeta. Warto jednak wziąć pod uwagę, że jest to jedynie teoria naukowców, która za kilkadziesiąt lat może okazać się fałszem. Nie mniej jednak będzie to najbardziej trafna odpowiedź, jeśli zmierzysz się z takim pytaniem w swoim zadaniu domowym.
Spis treści:
Jak powstała Ziemia?
Ziemia powstała z mgławicy słonecznej, która utworzyła się na skutek zapadnięcia się obłoku molekularnego.
Wybuch supernowy
Prawdopodobnie nieodległa gwiazda zapadła się tworząc supernową. Zapadnięcie się spowodowało wyrzucenie z ogromną prędkością jej zewnętrznych warstw, które spowodowały bardzo silny strumień materii (fala uderzeniowa), która następnie przeszła przez mgławicę słoneczną. To zdarzenie zainicjowało znaczne zagęszczenie się materii i wprawienie jej w ruch obrotowy.
Powstanie dysku protoplanetarnego
Większość wirującej chmury gazy, pyłu i skał zagęściła się w środku i utworzyła Słońce, natomiast ich resztki stworzyły dysk protoplanetarny. W jego centralnej części szybkość przemiany energii grawitacyjnej w energię cieplną przewyższała szybkość przenoszenia, która była na zewnątrz.
Zobacz także
Różnica energii cieplnej w centralnej części dysku były powodem znacznego rozgrzania się masy wewnątrz, zaś dalsze zapadanie masy było powodem przemiany wodoru w hel i w ten sposób powstawało Słońce.
Tworzenie się protoplanet
Na początku dysk materii składał się z miliardów wirujących wokół płynnego rdzenia skał, które z czasem w wyniku zderzeń topiły się ze sobą i przyciągały inne kawałki w wyniku przyciągania grawitacyjnego. Zlepianie się skał umożliwiały gazy.
W taki sposób powstały pierwsze protoplanety, które przyciągały otaczające meteoryty i komety. W wyniku kolizji różnych obiektów protoplaneta Ziemi ogrzewała się, co spowodowało powstanie ogromnego ciepła. Ogromna ilość ciepła sprawiła, że materia protoplanety Ziemi uległa roztopieniu, co zaś spowodowało oddzielenie się rdzenia ziemi od płaszcza.
Zderzenie protoplanety Ziemi i Księżyca
Teoria wielkiego zderzenia zakłada, że ostatnim największym zderzeniem protoplanety Ziemi był kontakt z Theia (hipotetyczny obiekt wielkości Marsa). W wyniku tego wielkiego zderzenia materiał wyrzucony w przestrzeń zainicjował powstanie Księżyca.
Powstanie Ziemi
Prze kolejne kilka miliardy lat Ziemia stygła od zewnątrz do wewnątrz. Z czasem na jej powierzchni utworzyła się skorupa.
Ze względu na to, że nie stygła nie tylko młoda Ziemia, lecz także jej atmosfera zaczęły się ciągłe deszcze. Spadające opady atmosferyczne wypłukiwały minerały ze skał Ziemi, co powodowało powstanie słonych oceanów. To właśnie tam pojawiły się pierwsze ślady życia na Ziemi.
Kiedy powstało życie na Ziemi?
Nieco prostsza do wytłumaczenia jest historia powstania życia na Ziemi, choć wciąż naukowcy nie potrafią dostarczyć nam przedstawić wszystkich procesów, które doprowadziły do powstania żywych organizmów.
Z całą pewnością można jednak powiedzieć, że życie zaczęło się w oceanach około 3,9 miliardy lat temu. Choć wówczas planeta Ziemia nie miała tlenu w atmosferze, to pierwsze związki organiczne wytworzyły się z wodoru, metanu, tlenków węgla i azotu. Z czasem bardziej złożone związki organiczne zaczęły budować pierwsze proste komórki. Szacuje się, że pierwsze organizmu wielokomórkowe powstały 3,6 mld lat temu.