Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Jak powstała Ziemia
Adobe Stock/ Romolo Tavani
Geografia

Jak powstała Ziemia?

Wszechświat kryje przed nami wiele zagadek, jedną z nich z pewnością jest to, jak powstała Ziemia. Naukowcy do tej pory nie mogą ustalić spójnej teorii, które opisywałaby powstanie naszej planety, jednak najpopularniejszą jest hipoteza mgławicy słonecznej.

Hipoteza mgławicy słonecznej jest najpopularniejszą wersją odpowiedzi na pytanie, jak powstała nasza planeta. Warto jednak wziąć pod uwagę, że jest to jedynie teoria naukowców, która za kilkadziesiąt lat może okazać się fałszem. Nie mniej jednak będzie to najbardziej trafna odpowiedź, jeśli zmierzysz się z takim pytaniem w swoim zadaniu domowym.

Spis treści:

  1. Jak powstała Ziemia?
  2. Kiedy powstało życie na Ziemi?

Jak skutecznie uczyć dziecko? [Wideo]

Jak powstała Ziemia?

Ziemia powstała z mgławicy słonecznej, która utworzyła się na skutek zapadnięcia się obłoku molekularnego.

Wybuch supernowy

Prawdopodobnie nieodległa gwiazda zapadła się tworząc supernową. Zapadnięcie się spowodowało wyrzucenie z ogromną prędkością jej zewnętrznych warstw, które spowodowały bardzo silny strumień materii (fala uderzeniowa), która następnie przeszła przez mgławicę słoneczną. To zdarzenie zainicjowało znaczne zagęszczenie się materii i wprawienie jej w ruch obrotowy.

Powstanie dysku protoplanetarnego

Większość wirującej chmury gazy, pyłu i skał zagęściła się w środku i utworzyła Słońce, natomiast ich resztki stworzyły dysk protoplanetarny. W jego centralnej części szybkość przemiany energii grawitacyjnej w energię cieplną przewyższała szybkość przenoszenia, która była na zewnątrz.

Różnica energii cieplnej w centralnej części dysku były powodem znacznego rozgrzania się masy wewnątrz, zaś dalsze zapadanie masy było powodem przemiany wodoru w hel i w ten sposób powstawało Słońce.

Tworzenie się protoplanet

Na początku dysk materii składał się z miliardów wirujących wokół płynnego rdzenia skał, które z czasem w wyniku zderzeń topiły się ze sobą i przyciągały inne kawałki w wyniku przyciągania grawitacyjnego. Zlepianie się skał umożliwiały gazy.

W taki sposób powstały pierwsze protoplanety, które przyciągały otaczające meteoryty i komety. W wyniku kolizji różnych obiektów protoplaneta Ziemi ogrzewała się, co spowodowało powstanie ogromnego ciepła. Ogromna ilość ciepła sprawiła, że materia protoplanety Ziemi uległa roztopieniu, co zaś spowodowało oddzielenie się rdzenia ziemi od płaszcza.

Zderzenie protoplanety Ziemi i Księżyca

Teoria wielkiego zderzenia zakłada, że ostatnim największym zderzeniem protoplanety Ziemi był kontakt z Theia (hipotetyczny obiekt wielkości Marsa). W wyniku tego wielkiego zderzenia materiał wyrzucony w przestrzeń zainicjował powstanie Księżyca.

Powstanie Ziemi

Prze kolejne kilka miliardy lat Ziemia stygła od zewnątrz do wewnątrz. Z czasem na jej powierzchni utworzyła się skorupa.

Ze względu na to, że nie stygła nie tylko młoda Ziemia, lecz także jej atmosfera zaczęły się ciągłe deszcze. Spadające opady atmosferyczne wypłukiwały minerały ze skał Ziemi, co powodowało powstanie słonych oceanów. To właśnie tam pojawiły się pierwsze ślady życia na Ziemi.

Kiedy powstało życie na Ziemi?

Nieco prostsza do wytłumaczenia jest historia powstania życia na Ziemi, choć wciąż naukowcy nie potrafią dostarczyć nam przedstawić wszystkich procesów, które doprowadziły do powstania żywych organizmów.

Z całą pewnością można jednak powiedzieć, że życie zaczęło się w oceanach około 3,9 miliardy lat temu. Choć wówczas planeta Ziemia nie miała tlenu w atmosferze, to pierwsze związki organiczne wytworzyły się z wodoru, metanu, tlenków węgla i azotu. Z czasem bardziej złożone związki organiczne zaczęły budować pierwsze proste komórki. Szacuje się, że pierwsze organizmu wielokomórkowe powstały 3,6 mld lat temu.

Co to jest gleba
Adobe Stock/ Pixel-Shot
Geografia
Co to jest gleba?
Choć stąpamy po niej codziennie, to mało kto wie, co to jest gleba. Jeśli dla ciebie także odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista, to poznaj z nami podstawy gleboznawstwa i dowiedz się nie tylko, czym jest gleba, lecz także jakie składniki zawiera.

Gleba jest warunkiem naszego życia na Ziemi. To właśnie ona zapewnia pożywienie dla wielu organizmów znajdujących się na początku łańcucha pokarmowego i dzięki niej możemy także uprawiać niezbędny do przeżycia pokarm. Spis treści: Co to jest gleba? Z czego zbudowana jest gleba? Jak powstaje gleba? Czynniki glebotwórcze Co to jest pH gleby? Od czego zależy odczyn gleby? Jak zmierzyć odczyn pH gleby? Co to jest żyzność gleby? Od czego zależy żyzność gleby? Rodzaje gleby Klasyfikacja gleb pod względem składu mineralnego i organicznego Jakie są funkcje gleby? Jakie znaczenie ma gleba dla roślin? Jakie znaczenie ma gleba dla zwierząt? Jakie znaczenie ma gleba dla człowieka? Co to jest gleba? Gleba to naturalna i biologicznie czynna powierzchniowa warstwa skorupy ziemskiej . Powstaje ze zwietrzeliny skalnej (skały macierzystej) w wyniku oddziaływania na nią różnych czynników glebotwórczych. Ma podstawowe znaczenie dla życia biologicznego wszystkich organizmów. Fizyczne właściwości gleby zależą stosunków objętościowych poszczególnych faz i składu profilu glebowego. Z czego zbudowana jest gleba? Skład gleby Gleba zbudowana jest z trzech faz. Trójfazowość gleby wyróżnia następujące elementy: fazy gazowej , która obejmuje powietrze i parę wodną, fazy ciekłej , która obejmuje wodę i zawarte w niej sole mineralne i organiczne, fazy stałej , która obejmuje cząsteczki materii organicznej, składniki mineralne i mineralno-organiczne. Jak powstaje gleba? Powstawanie gleby dość prosto można opisać za pomocą schematu, który po raz pierwszy przedstawił Wasilij Dokuczajew: czynniki glebotwórcze -> procesy glebotwórcze -> sekwencja poziomów...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz