Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Księżyc
Adobe Stock/ allexxandarx
Geografia

Jakie są fazy Księżyca?

Choć wiele osób kojarzy pełnię Księżyca, to jedynie garstka wie, jakie są fazy Księżyca. To w jakiej pozycji Księżyc znajduje się względem naszej planety warunkuje to, jak go widzimy. Poznaj wszystkie fazy naturalnego satelity Ziemi i naucz się je rozróżniać!

Znajomość faz Księżyca jest przydatna nie tylko w celu zdania sprawdzaniu z geografii. Od wielu lat ludzie wierzą w to, że to, w jakiej pozycji jest aktualnie Księżyc, wpływa na całą przyrodę. Taka wiedza jest bardzo ceniona przez ogrodników czy rolników, gdyż pomaga określić, kiedy siać czy kiedy zbierać plony!

Spis treści:

  1. Faza Księżyca – co to jest?
  2. Ile jest faz Księżyca?
  3. Jakie są fazy Księżyca?
  4. Ile trwa cykl fazy Księżyca?
  5. Skąd się biorą fazy Księżyca?

Czy można jeść truskawki w ciąży? Tak, ale nie zawsze! (czy mogą wywołać uczulenie u dziecka?)

Faza Księżyca – co to jest?

Faza Księżyca to określenie, które nazywa pozycję Księżyca na orbicie. W zależności od fazy Słońce inaczej oświetla Księżyc, dlatego na Ziemi widoczna jest jego inna część.

Ile jest faz Księżyca?

Wyróżnia się cztery fazy Księżyca.

Fazy Księżyca
Canva/ Joanna Lechowicz

 

Jakie są fazy Księżyca?

Podstawowe cztery fazy Księżyca to:

  • Nów – w tej fazie nie widać Księżyca, gdyż obszar, który jest zwrócony do Ziemi nie jest oświetlony.

  • Pierwsza kwadra – w pierwszej kwadrze widzimy pół Księżyca. Na półkuli północnej widoczna jest wówczas prawa połowa Księżyca (część wschodnia), natomiast na półkuli południowej widoczna jest lewa część Księżyca.

  • Pełnia Księżyca – tę fazę Księżyca kojarzy niemal każdy. Podczas pełni Księżyca znajduje się od w całkowicie odmiennej pozycji do nowiu. Słońce oświetla w niej całą tarczę Księżyca.

  • Ostatnia kwadra –podobnie jak w pierwszej kwadrze Księżyc jest w połowie oświetlony. Tym razem na południu widoczna jest lewa strona Księżyca, a na południu Księżyc oświetlony jest z prawej strony.

Ile trwa cykl fazy Księżyca?

Cykl faz księżyca powtarza się co 29,5 dnia. Jest to czas, w którym Księżyc obiega Słońce. Często nazywany jest miesiącem synodycznym.

Skąd się biorą fazy Księżyca?

Księżyc obiega Ziemię po tzw. trajektorni, czyli swojej orbicie. Orbita Księżyca ma kształt elipsy, a ciało niebieskie pokonuje ją z zachodu na wschód z prędkością 13,176358° w ciągu doby.

Ro właśnie ruch orbitalny jest powodem tzw. faz Księżyca. Fazy są spowodowane różnym położeniem Ziemi, Słońca i Księżyca względem siebie.

cykl miesiączkowy
Fotolia
Mama
Cykl miesiączkowy: jak obliczyć, ile trwa, fazy cyklu
Cykl miesiączkowy dzieli się na 4 fazy: menstruację, fazę folikularną, owulację i fazę lutealną (niepłodną). Podczas każdej dominują inne hormony, które powodują najpierw dojrzewanie jajeczka, a następnie przygotowanie do ciąży lub złuszczenie nabłonka macicy. Sprawdź, co się dzieje w cyklu miesiączkowym!

Cykl miesiączkowy, zwany również cyklem menstruacyjnym lub owulacyjnym, to nic innego jak kilka pojawiających się kolejno faz hormonalnych w organizmie kobiety. Następują po sobie regularnie i wiążą się z przeplatającymi się ze sobą okresami niepłodności oraz płodności.  Pierwsza miesiączka pojawia się średnio między 12. a 13. rokiem życia, a kończy wraz z okresem przekwitania między 45. a 55. rokiem życia. Dobrze funkcjonujący cykl miesiączkowy jest oznaką gotowości do zajścia w ciążę i prawidłowego funkcjonowania hormonów. Spis treści: Czym jest cykl miesiączkowy? Ile trwa cykl miesiączkowy? Jak obliczyć cykl menstruacyjny? Fazy cyklu miesiączkowego Zaburzenia cyklu miesiączkowego Czym jest cykl miesiączkowy? Cykl miesiączkowy to następujące cyklicznie (czyli w powtarzającym się rytmie) zmiany w organizmie kobiety. Ich celem jest przygotowanie macicy na ewentualne przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej, uwolnienie dojrzałego jajeczka oraz złuszczenie się nabłonka macicy i wydalenie go wraz z krwią, gdy nie dojdzie do zapłodnienia. Cykl regulowany jest hormonami, których poziom nieustannie się zmienia, wywołując określone zmiany w ciele. Zmiany te nazywane są fazami cyklu menstruacyjnego. Hormony odpowiadające za cykl miesiączkowy mogą także wpływać na samopoczucie kobiety, co sprawia, że w poszczególnych fazach cyklu może czuć się ona lepiej lub gorzej. Dlaczego cykl menstruacyjny jest nazywany cyklem miesiączkowym? Wszystko przez to, że menstruacja to fachowa nazwa miesiączki, a cykl menstruacyjny oblicza się na podstawie dat występowania miesiączki. Ile trwa cykl miesiączkowy? Umownie mówi się, że cykl menstruacyjny trwa 28 dni. Ale normą jest również cykl trwający 21 dni lub nawet 35 dni. U każdej kobiety cykl miesiączkowy ma inną długość. To, ile trwa, zależy od...

fazy porodu
Adobe Stock
Przygotowania do porodu
Fazy porodu naturalnego: kiedy jechać do szpitala?
Wyróżnia się cztery fazy porodu. Pierwsze dwie mogą być bolesne, ale kolejne dwie prawdopodobnie zniesiesz lżej. W końcówce drugiej fazy porodu naturalnego dziecko przychodzi na świat. Dowiedz się jak najwięcej o tym, co się dzieje w trakcie porodu, bo dzięki temu będziesz wiedziała, co robić i kiedy jechać do szpitala. Zmniejszysz swój lęk, a poród stanie się łatwiejszy.

Cztery fazy porodu naturalnego, fachowo nazywane okresami porodu, to czas, gdy ciąża się kończy, a ciało kobiety przygotowuje się do porodu i wydaje dziecko na świat. Poród jednak nie kończy się wraz z narodzinami dziecka. Po nim następują dwie ostatnie fazy porodu, podczas których świeżo upieczona mama może już cieszyć się nowo narodzonym maleństwem. Warto w czasie ciąży zapoznać się z tym, co będzie działo się na porodówce, bo często to niewiedza jest głównym źródłem lęku przed porodem. Fazy porodu naturalnego: Pierwsza faza porodu Druga faza porodu Trzecia faza porodu Czwarta faza porodu Fazy porodu: kiedy jechać do szpitala? Ile trwają fazy porodu? Która faza porodu boli najbardziej? Pierwsza faza porodu (utajona faza porodu) Pierwsza faza porodu naturalnego zaczyna się, gdy odchodzą wody płodowe lub wraz z początkiem  regularnej akcji skurczowej  macicy. Faza ta trwa zwykle do 16 godzin. W tym czasie następują regularne skurcze porodowe , które pojawiają się coraz częściej – czas między jednym a drugim skraca się w miarę postępu porodu. Ich celem jest skrócenie szyjki macicy i jej rozwarcie. Pierwsza faza porodu kończy się, gdy rozwarcie szyjki macicy osiąga 8-10 cm. Druga faza porodu (faza aktywna porodu) Drugi okres porodu trwa znacznie krócej, a na jego początku pojawiają się skurcze parte . To dzięki nim możliwe jest wypychanie dziecka z macicy i dróg rodnych kobiety. Na tym etapie ocenia się, czy kobieta jest w stanie urodzić naturalnie – jeśli nie, podejmowana jest decyzja o przeprowadzeniu cesarskiego cięcia . Przedłużająca się druga faza porodu może być także wskazaniem do przeprowadzenia porodu kleszczowego . Druga faza porodu kończy się wraz z przyjściem dziecka na świat. Pamiętaj, najskuteczniejsze parcie jest wtedy, gdy odbywa się na szczycie skurczu...

lęki nocne
Adobe Stock
Sen
Lęki nocne dziecka: przyczyny i sposoby na nocne ataki paniki i płacz
Lęki nocne u dziecka mogą być wywołane m.in. stresem, gorączką, ciężkostrawnym posiłkiem przed snem lub niektórymi lekami. Nie powinno się wtedy budzić dziecka: wystarczy, że zapewnisz mu bezpieczeństwo i np. delikatnie pogłaszczesz.

Lęki nocne (łac. pavor nocturnus, ang. night terror) to zaburzenie snu pojawiające się u około 3-5 proc. dzieci w wieku od 6 miesięcy do 12 lat (najczęściej od 2 do 6 lat) i u około 1 proc. osób dorosłych. Epizody lęku nocnego zaczynają się w pierwszych godzinach po zaśnięciu i mają dość dramatyczny przebieg. Ataki histerycznego płaczu dziecka pojawiają się w nocy i mogą trwać nawet pół godziny. Śpiące spokojnie dziecko nagle siada na łóżku i zaczyna rozpaczliwie krzyczeć. Jest spocone, nierzadko rzuca się lub trzęsie niczym osika. Ma szeroko otwarte oczy, poszerzone źrenice, a twarz wyraża skrajne przerażenie. Na ogół odpycha od siebie rodziców chcących mu pomóc. Nawiązanie kontaktu z dzieckiem okazuje się niemożliwe, jest ono bowiem nieświadome, nieprzebudzone. Po kilkuminutowym ataku ciało nagle się rozluźnia, a maluch spokojnie zasypia . Rano na ogół niczego nie pamięta. Spis treści : Lęki nocne u dzieci: przyczyny Lęk nocny czy koszmar senny? Lęki nocne: czy budzić dziecko, gdy płacze przez sen? Lęki nocne u dzieci: co robić? Sen płytki i głęboki Lęki nocne u dzieci: przyczyny Skąd się biorą leki nocne u dziecka? Przyczyny występowania tego zaburzenia snu nie są do końca poznane, jednak nie wyklucza się czynników genetycznych (80 proc. dzieci, których dotyczą lęki nocne, ma w swoich rodzinach osoby lunatykujące lub wykazujące inne zaburzenia snu). Ze względu na fakt, że częstość występowania lęków nocnych maleje wraz z wiekiem, uznaje się, że znaczenie ma tu wolniejsze dojrzewanie układu nerwowego, co może być rodzinne. Dodatkowo obserwacje wykazały, że pojawieniu się lęków nocnych sprzyja: wysoka gorączka , stres dnia codziennego, ciężkostrawny posiłek spożyty przed snem, zaburzenia oddychania podczas snu,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz