Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Odczytywanie współrzędnych geograficznych
Adobe Stock/ peopleimages.com
Geografia

Współrzędne geograficzne – jak odczytać?

Lokalizację każdego miejsca na świecie określają współrzędne geograficzne. Jak odczytać je na podstawie mapy? To całkiem proste, jeśli poznasz odpowiednie podstawy.

Odczytywanie współrzędnych geograficznych zatrważa wielu uczniów, jednak to naprawdę proste zadanie! Wystarczy, że poznasz kilka zasad, a każde zadanie rozwiążesz w mgnieniu oka.

Spis treści:

  1. Współrzędne geograficzne – mała powtórka
  2. Nauka o współrzędnych geograficznych
  3. Współrzędne geograficzne – ćwiczenia

Czy można jeść truskawki w ciąży? Tak, ale nie zawsze! (czy mogą wywołać uczulenie u dziecka?)

Współrzędne geograficzne – mała powtórka

Najpierw przypomnijmy sobie, czym są współrzędne geograficzne i na podstawie są wyznaczane. Jest to niezbędna powtórka, która umożliwi ci bezproblemowe rozwiązywanie zadań z odczytywania współrzędnych.

Południki i równoleżniki – co to jest?

Na każdym globusie i na każdej mapie znajduje się siatka przecinających się pod kątem prostych linii. Są to południki (wyznaczające kierunek północ-południe) i równoleżniki (wyznaczające kierunek wschód-zachód), które przecinają się pod kątem prostym.

Równoleżniki – w przeciwieństwie do południków – mają różną długość. Najdłuższym równoleżnikiem jest równik, który ma ok. 40 000 km i dzieli półkulę na północną i południową.

Siatka złożona z południków i równoleżników na globusie to siatka geograficzna, a siatka południków i równoleżników na mapie to siatka kartograficzna.

Co to są współrzędne geograficzne?

Układ południków i równoleżników tworzą siatkę, która umożliwia precyzyjne określenie współrzędnych geograficznych, czyli szerokości i długości geograficznej.

Każde miejsce na Ziemi ma swoje unikalne współrzędne geograficzne, które podawane są w miarach kątowych. W celu dokładnego określenia danego miejsca za pomocą południków i równoleżników stopnie zostały podzielone na minuty kątowe, a te na sekundy kątowe.

Długość geograficzna i szerokość geograficzna

Długość geograficzna jest wartością południka, na którym leży dane miejsce. Jest to kąt, który jest zawarty pomiędzy półpłaszczyzną południka dla danego miejsca, a półpłaszczyzną południka zerowego. Wartość długości geograficznej może wynosić od 0 do 180 stopni.

Szerokość geograficzna to wartość równoleżnika, na którym znajduje się dane miejsce. Szerokością geograficzną nazywamy kąt, który zawiera się pomiędzy równikiem a równoleżnikiem, na którym leży dany punkt.

Rozciągłość południkowa i rozciągłość równoleżnikowa

Rozciągłość południkowa to różnica szerokości geograficznej pomiędzy punktem, który jest najdalej wysunięty na północ, a punktem, który jest najdalej wysunięty na wschód.

Rozciągłość równoleżnikowa to różnica długości geograficznej pomiędzy punktem, który jest najdalej wysunięty na wschód, a tym, który jest najdalej na zachód.

Nauka o współrzędnych geograficznych

Współrzędne geograficzne – jak odczytać?

Zanim przejdziemy do obliczeń, poćwiczmy, jak odczytywać współrzędne geograficzne.

Odczytywanie współrzędnych geograficznych za pomocą wyznaczonych wartości równoleżnika i południka jest podstawową umiejętnością, która umożliwi Ci rozwiązywanie trudniejszych zadań z geografii.

współrzędne geograficzne Warszawy: 52°N 21° E

  • 52°N to szerokość geograficzna, czyli wartość równoleżnika. Literka N oznacza północ (ang. North).

  • 21° E to długość geograficzna, czyli wartość południka. Literka E oznacza wschód (ang. West).

Prawidłowe odczytywanie współrzędnych geograficznych Warszawy brzmi: Warszawa leży na 52 stopniu szerokości geograficznej północnej i 21 stopniu długości geograficznej wschodniej.

Podpowiedź: Masz problem z zapamiętaniem liter oznaczających kierunki świata, to spróbuj pewnej rymowanki. „Na Ekierce Siedzi Wrona.” Ze względu na to, że wrony latają po niebie, to swoją wyliczankę rozpocznij od góry i kieruj się zgodnie z ruchami wskazówek zegara. W ten sposób łatwo zapamiętasz kierunki świata!

Jak określić współrzędne geograficzne na mapie?

Przejdźmy do nieco trudniejszego zadania, czyli wyznaczanie szerokości geograficznej i długości geograficznej na podstawie załączonej mapy. Określimy współrzędne geograficzne Helsinek.

odczytywanie współrzędnych zadania
Canva/ Joanna Lechowicz

  1. Zwróć uwagę na zaznaczoną siatkę kartograficzną i określ, co ile stopni poprowadzono szerokość geograficzną i długość.

  2. Odnajdź Helsinki i z pomocą południków i równoleżników określ, na jakich półkulach się znajdują.

  3. Następnie odczytaj wartości południka i równoleżnika.

Jakie będzie prawidłowe rozwiązanie?

Współrzędne geograficzne Helsinek to 60°N 24°E, co odczytamy jako: Helsinki leżą na 60 stopniu szerokości geograficznej północnej i 24 stopniu długości geograficznej wschodniej.

Wyszukiwanie punktu według długości i szerokości geograficznej

Pamiętając zasady określania położenia punktu, możemy z pomocą równoleżników i południków odnaleźć odpowiednie miejsce na mapie.

Spróbujmy teraz innego zadania, w którym określimy punkt na mapie, znając jego szerokość geograficzną i długość geograficzną. Jak to zrobić?

  1. Jeśli w zadaniu mamy podaną szerokość geograficzną oraz długość geograficzną, to najpierw należy określić, gdzie na mapie znajdują się wyszukiwane półkule. W przypadku map fragmentowych (np. wyłącznie Europy) cały obszar będzie znajdował się na tych samych półkulach, natomiast w przypadku map świata ważne jest uprzednie znalezienie odpowiednich półkul.

  2. Po ustaleniu, w którym miejscu należy szukać, sprawdzamy wartości na siatce i odszukujemy pasujące stopnie danego punktu.

Przykład:

Na podstawie mapy świata z powyższego zadania opowiemy na pytania:

  • Jakie miasto leży na 45°N 24°E?

  • Jakie miasto ma 52 stopnie szerokości geograficznej północnej i długość geograficzną wschodnią wynoszącą 4 stopnie?

Mała podpowiedź: Są to stolice państw.

Poprawne odpowiedzi:

  • Belgrad

  • Amsterdam

Jak obliczyć rozciągłość południkową i równoleżnikową?

Rozciągłość równoleżnikową obliczamy poprzez różnicę wartości szerokości geograficznych, jeśli punkty znajdują się na tej samej półkuli lub poprzez dodanie wartości szerokości geograficznej, jeśli punkty znajdują się na dwóch różnych półkulach.

Rozciągłość południkową określa się poprzez różnicę wartości długości geograficznych , jeśli punkty znajdują się na po tej samej stronie kuli ziemskie (np. półkula południowa lub północna) lub poprzez dodanie wartości długości geograficznych, jeśli punkty znajdują się po przeciwnych półkulach.

Dość często rozciągłość południkową i równoleżnikową podaje się w kilometrach. W takich zadaniach należy pamiętać, że:

  • 1* - 111km

  • 1' - około 1,85km

Współrzędne geograficzne – ćwiczenia

Wyznaczanie współrzędnych geograficznych na mapie świata

Zadanie 1: Podaj współrzędne geograficzne punktów zaznaczonych na rysunku

odczytywanie współrzędnych geograficznych ćwiczenia
Canva/ Joanna Lechowicz

Rozwiązanie:

  • Punkt 1 – 65°N, 103°W
  • Punkt 2 – 80°N, 45°W
  • Punkt 3 – 60°N, 15° E
  • Punkt 4 – 52°N, 21°E
  • Punkt 5 – 32°N, 7°E
  • Punkt 6 – 20°S, 60°W
  • Punkt 7 – 8°S, 35°E
  • Punkt 8 – 20°S, 135°E

Zadanie 2: Na mapie zostały zaznaczone niektóre stolice Europy. Określ współrzędne geograficzne miast, które zostały wypisane pod poniższą mapą Europy.

mapa europy siatka kartograficzna
Canva/ Joanna Lechowicz

Lizbona – współrzędne geograficzne:

Berlin – współrzędne geograficzne:

Współrzędne geograficzne Warszawy:

Współrzędne geograficzne Londynu:

Rozwiązanie:

Lizbona – 38°N 9°W

Berlin – 52°N 13°E

Warszawa – 52 °N 21°E

Londyn –  51 °N 0°W

Określanie punktu na mapie za pomocą współrzędnych geograficznych

Korzystając z mapy Europy zawartej w poprzednim zadaniu, określ jakie miasta Europy wskazują poniższe współrzędne:

49 °N 2°E –

40 °N 3°W –

60°N 25°E –

Rozwiązanie: Paryż, Madryt, Helsinki

Obliczanie rozciągłości południkowej i równoleżnikowej

Oblicz rozciągłość południkową i równoleżnikową Polski, wiedząc, że jej skrajne punkty to:

  • na północy przylądek Rozewie (54°50'N),

  • na południu szczyt Opołonek w Bieszczadach (49°00'N),

  • na zachodzie koryto Odry k. Cedyni (14°07'E),

  • na wschodzie koryto Bugu k. Strzyżowa (24°08'E)

Rozwiązanie:

ROZCIĄGŁOŚĆ POŁUDNIKOWA:

54*50' - 49*00' = 5*50' (w stopniach)

ROZCIĄGŁOŚĆ RÓWNOLEŻNIKOWA:

24*09' - 14*07' = 10*02' (w stopniach)

Jakie są oceany
Adobe Stock/ moofushi
Geografia
Jakie są oceany?
Odpowiedź na pytanie, jakie są oceany na Ziemi wcale nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Jeszcze kilka lat temu wszyscy w szkole uczyli się, że na świecie są cztery oceany. Od 2021 roku jest to błąd! Poznaj z nami oficjalne informacje dotyczące klasyfikacji oceanów.

Niemałe zamieszanie w świecie geografii wprowadzają zmiany w klasyfikacji oceanów ustanowione przez IHO (Międzynarodową Organizację Hydrograficzną). W tym artykule odpowiemy, na pytania ile jest oceanów i jak się nazywają, a także podamy wam kilka ciekawostek o oceanicznym świecie. Spis treści: Ile jest oceanów na świecie? Jakie są oceany na świecie? Oceny – mapa aktualnego podziału Co to ocean? Definicja Czym się różni morze od oceanu? Oceany na powierzchni kuli ziemskiej – krótkie charakterystyki Ocean Spokojny Ocean Atlantycki Ocean Indyjski Ocean Arktyczny Ocean Południowy Oceany a kontynenty Ciekawostki o oceanach Ile jest oceanów na świecie? Według aktualnej międzynarodowej kwalifikacji IHO na świecie wyróżniamy pięć oceanów. Jakie są oceany na świecie? Oceany na powierzchni kuli ziemskiej według oficjalnej klasyfikacji IHO: Ocean Spokojny (Pacyfik, Ocean Wielki), Ocean Atlantycki (Atlantyk), Ocean Indyjski, Ocean Arktyczny (zawierający Morze Arktyczne i Ocean Lodowaty Północny), Ocean Południowy. Tabela klasyfikacji oceanów Jeden ocean  Wszechocean (Ocean Światowy) Trzy oceany Ocean Spokojny, Ocean Atlantycki, Ocean Indyjski Cztery oceany Ocean Spokojny, Ocean Atlantycki, Ocean Indyjski, Ocean Arktyczny Pięć oceanów Ocean Spokojny Ocean Atlantycki, Ocean Indyjski, Ocean Arktyczny, Ocean Południowy Oceny – mapa aktualnego podziału Dlaczego więc odpowiedź na pytanie, ile mamy oceanów, przysparza tak wielu problemów? Sporne jest uznanie piątego oceanu, którym jest Ocean Południowy. Piąty ocean na powierzchni Ziemi Do...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz