Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Części zdania - test wiedzy
Adobe Stock/Westend61
Język polski

Części zdania: test wiedzy online

Nasz test wiedzy dotyczący wiadomości o częściach zdania to doskonałe ćwiczenie. Został stworzony z myślą o wszystkich, którzy chcą być pewni, że wiedzą co to jest: podmiot, orzeczenie, przydawka, okolicznik i dopełnienie.

Znasz definicje części mowy, ale nie wiesz, czy potrafisz wskazać w zdaniu podmiot logiczny, przydawkę rzeczowną czy dopełnienie dalsze? Rozwiąż nasz quiz i utrwal wiedzę na temat wszystkich części zdania i ich rodzajów. Jeśli zaznaczysz niewłaściwą odpowiedź — niczym nie ryzykujesz, unikniesz popełnienia błędu na sprawdzianie i egzaminie. Wystarczy, że na koniec testu sprawdzisz, która odpowiedź jest właściwa. 

Cytaty o tacie – 17 wzruszających, mądrych i śmiesznych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

Podmiot i orzeczenie: czym jest, jak je rozpoznać
Adobe Stock
Język polski
Podmiot i orzeczenie: czym są, jak je rozróżnić [ĆWICZENIA]
Bez wiedzy na temat tego niemalże nierozłącznego duetu trudno nauczyć się jakiegokolwiek języka, nie tylko ojczystego. Wyjaśniamy, czym jest podmiot, a czym orzeczenie: jakie są ich typy i na jakie pytania odpowiadają.

Zarówno podmiot, jak i orzeczenie to części zdania , które razem tworzą związek główny w zdaniu. Próbując zrozumieć, czym jest podmiot, a czym orzeczenie, warto wyobrazić sobie części zdania w formie… rodziny. Na pierwszym miejscu będzie orzeczenie, zaraz po nim podmiot – stanowią one parę, są niczym rodzice. Jedno jest zależne od drugiego. Tłumaczymy, czym jest podmiot, a czym orzeczenie i jak umiejętnie rozróżnić je w zdaniu. Co to jest orzeczenie: typy orzeczeń, zdania z orzeczeniem [PRZYKŁADY] Orzeczenie to część zdania, która opisuje podmiot – dokładnie: orzeczenie informuje, co robi podmiot. Orzeczenie jest wyrażone czasownikiem w formie osobowej. Szukanie orzeczenia w zdaniu to tak naprawdę szukanie czasownika w formie osobowej. W języku polskim występują zdania bez podmiotu, jednak nie ma zdań bez orzeczenia. Na jakie pytanie odpowiada orzeczenie? Co robi/co robią, jaką czynność wykonuje/wykonują, np. śpi, myślą, śpiewam. W zdaniach, w których występuje podmiot i orzeczenie, orzeczenie zawsze musi być dopasowane do formy podmiotu. Przykłady orzeczenia w zdaniu Ania zjadła pomidora (orzeczenie: zjadła) Mama wyjrzała przez okno (orzeczenie: wyjrzała) Tata pracował przy komputerze (orzeczenie: pracował) Babcia zbierała maliny do koszyczka (orzeczenie: zbierała) Typy orzeczeń Orzeczenia dzielą się na dwa typy: orzeczenie proste (czasownikowe), które najczęściej określa się czasownikiem w formie osobowej orzeczenie złożone (inaczej imienne) , które składa się z dwóch członów, nazywanych łącznikiem (np. być, zostać, stać się, wydawać się, stanowić, wyglądać, brzmieć)  i orzecznikiem (najczęściej jest wyrażony rzeczownikiem, przymiotnikiem, przysłówkiem, zaimkiem, np. jest lekarzem, był głośno). Po łączniku zawsze musi występować orzecznik....

Przydawka: co to jest, jak ją rozpoznać
Adobe Stock/Konstantin Yuganov
Język polski
Przydawka: co to jest i inne przydatne wiadomości z przykładami przydawek
Co to jest przydawka? Na jakie odpowiada pytania i co określa? Odkryj z nami wszystkie tajemnice przydawki i przekonaj się, jak łatwo wskazać ją w zdaniu. Tradycyjnie przygotowaliśmy mnóstwo przykładów – dzięki nim zrozumiesz i zapamiętasz najbardziej przydatne wiadomości o przydawce.

Według wielu uczniów przydawka to jedna z części zdania, która sprawia najmniej kłopotów. Dużo łatwiej jednak zaprzyjaźnić się z przydawką, gdy znamy części mowy . Zwłaszcza jeśli chodzi o rzeczownik, przymiotnik, wyrażenie przyimkowe, liczebnik, zaimek czy imiesłowy przymiotnikowe. Spis treści: Przydawka: co to jest, na jakie pytania odpowiada?  Jakie części mowy mogą być przydawką w zdaniu? Rodzaje przydawek  Przydawka: ćwiczenia (z odpowiedziami) Przydawka: co to jest, na jakie pytania odpowiada? Jak już wiesz, przydawka to jedna z części zdania . Rozpoznasz ją po tym, że zawsze określa rzeczownik . Przydawka odpowiada na pytania: jaki? jaka? jakie? który? która? które? czyj? czyja? czyje? z czego? ile? Jakie części mowy mogą być przydawką w zdaniu? Przydawka może być wyrażona: przymiotnikiem, zaimkiem przymiotnym, rzeczownikiem, wyrażeniem przyimkowym, liczebnikiem, zaimkiem, imiesłowem przymiotnikowym czynnym, imiesłowem przymiotnikowym biernym, Spójrz na poniższe przykłady zdań, w których występuje przydawka wyrażona różnymi częściami mowy: Radosne dziecko bawiło się w piaskownicy. (przydawka wyrażona przymiotnikiem: radosne) Ten hałas denerwował sąsiadów. (przydawka wyrażona zaimkiem przymiotnym: ten) Szarlotka cioci smakowała wszystkim. (przydawka wyrażona rzeczownikiem: cioci) Napis wzdłuż muru szpecił ulicę. (przydawka wyrażona wyrażeniem przyimkowym: wzdłuż muru) Marysia wygrała już trzeci konkurs. (przydawka wyrażona liczebnikiem: trzeci) Nasz kot wyzdrowiał bardzo szybko (przydawka wyrażona zaimkiem: nasz) Pachnące fiołki kwitły na samym...

Co to jest okolicznik?
Adobe Stock/Kzenon
Język polski
Co to jest okolicznik? Najważniejsze informacje z przykładami okoliczników
Co to jest okolicznik? Wyjaśniamy, na jakie pytania odpowiada okolicznik, jakie są jego rodzaje i jakimi częściami mowy może być wyrażony. Podajemy też przykłady, które pozwalają szybko zrozumieć wszystkie tajemnice okoliczników.

Jak wiesz, najważniejsze części zdania to podmiot i orzeczenie. W zdaniu Piotrek gra , podmiotem jest Piotrek , orzeczeniem – gra . Prócz podmiotu i orzecznia, w zdaniu występować mogą również: przydawka ( Nastoletni Piotrek gra), dopełnienie (Zadowolony Piotrek gra na skrzypcach ) i okolicznik. Wyjaśniamy, czym charakteryzuje się okolicznik i jak łatwo rozpoznać go w zdaniu. Spis treści: Co to jest okolicznik [plus pytania okolicznika]? Jakimi częściami mowy może być wyrażony okolicznik? Rodzaje okoliczników   [plus przykłady] Okolicznik – ćwiczenia Co to jest okolicznik [plus pytania okolicznika] Okolicznik to część zdania. Należy do grupy orzeczenia, co oznacza, że opisuje orzeczenie. Dzięki niemu poznajemy okoliczności czynności lub stanu, o którym mowa w zdaniu. Stąd też okolicznik najczęściej odpowiada na pytania: Jak? W jaki sposób? Gdzie? Dlaczego? Przykłady okoliczników w zdaniach to: Piotrek gra (jak?) mistrzowsko . Piotrek gra (gdzie?) w pokoju brata. Piotrek gra (dlaczego?) dla przyjemności . Jakimi częściami mowy może być wyrażony okolicznik? Okolicznik w zdaniu może być wyrażony za pomocą takich części mowy jak: Przysłówek (Piotrek gra mistrzowsko. ) Wyrażenie przyimkowe (Piotrek gra w pokoju brata.) Rzeczownik (Piotrek gra wieczorem. ) Zaimek (Piotrek gra tam. ) W roli okolicznika może występować również zdanie podrzędne. Tak jest w przypadku zdań złożonych, w których mamy do czynienia z okolicznikiem przyzwolenia lub okolicznikiem warunku.  Rodzaje okoliczników [plus przykłady] W języku polskim wyróżniamy siedem rodzajów okoliczników: Okolicznik miejsca informuje o miejscu lub kierunku wykonywanej...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz