Tematy rozprawek maturalnych
Chinnapong/Adoeb Stock
Język polski

Tematy rozprawek maturalnych – przygotowanie do matury 2022

Tematy rozprawek maturalnych pozostają tajemnicą pilnie strzeżoną aż do dnia i godziny, gdy rozpoczyna się matura z języka polskiego. Uczniom przystępującym do egzaminu dojrzałości pozostaje więc w ramach przygotowania przeglądanie tematów rozprawek z poprzednich lat i trening pisania rozprawek na przykładowe tematy. Z jakimi tematami musieli zmierzyć się uczniowie na maturze 2022 i w latach poprzednich?

Tematy rozprawek maturalnych zawsze nawiązują do konkretnych utworów. Zarówno w ramach matury podstawowej, jaki i rozszerzonej matury z języka polskiego Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) podaje minimum dwa tematy. Uczeń wybiera jeden i go opracowuje, nawiązując do utworu wspomnianego w temacie. Dobra znajomość lektur, a zwłaszcza lektur z gwiazdką jest podstawą do napisania rozprawki maturalnej. Istotna jest też znajomość zasad, jak napisać rozprawkę. Wysoko oceniona może być tylko odpowiednio skonstruowana wypowiedź pisemna.

Tematy rozprawek maturalnych 2022

Oficjalne tematy rozprawek maturalnych, które pojawiły się na maturze podstawowej z języka polskiego zostały opublikowane przez CKE 4 maja po godz. 14. Dotyczyły „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, „Nocy i dni” Marii Dąbrowskiej, a także wiersza Józefa Barana.

Tematy rozprawek maturalnych z roku 2022

Poziom podstawowy:

1. „Pan Tadeusz” Adam Mickiewicz – Czym dla człowieka jest tradycja? Rozwiąż problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu „Pana Tadeusza”, całego utworu Adama Mickiewicza i wybranego tekstu kultury. 

2. „Noce i dnie” Maria Dąbrowska – Kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia? Rozwiąż problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu „Nocy i dni” Marii Dąbrowskiej oraz do wybranych tekstów kultury.

3. Józef Baran „Najkrótsza definicja życia” – Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. 

Arkusze zawierające temat na maturze z języka polskiego w 2022 oraz teksty źródłowe znajdują się na stronie cke.gov.pl (CKE arkusz maturalny).

Tematy rozprawek maturalnych z poprzednich lat

Poniżej przykładowe tematy rozprawek z języka polskiego z ostatnich sześciu lat. Podajemy tematy rozprawek maturalnych, które pojawiły się na maturze podstawowej i rozszerzonej. 

Tematy rozprawek maturalnych z roku 2021

Poziom podstawowy:

1. „Lalka” Bolesław Prus – Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu Lalki Bolesława Prusa, całego utworu oraz do wybranego tekstu kultury.

2. „Ziemia obiecana” Władysław Stanisław Reymont – Miasto – przestrzeń przyjazna czy wroga człowiekowi? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Ziemi obiecanej Władysława Stanisława Reymonta oraz do wybranych tekstów kultury.

3. „Strych” Beata Obertyńska – Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij.

4. „Cudzoziemka” Maria Kuncewiczowa – Czy człowiek sam decyduje o swojej przyszłości? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Cudzoziemki Marii Kuncewiczowej oraz wybranych tekstów kultury.

Poziom rozszerzony:

1. „Dramat i przestrzeń” Jan Błoński – Określ, jaki problem podejmuje Jan Błoński w podanym tekście. Zajmij stanowisko wobec rozwiązania przyjętego przez autora, odwołując się do tego tekstu oraz innych tekstów kultury.

2. „Labirynt” Krzysztof Kamil Baczyński / „Labirynt” Wisława Szymborska – Dokonaj interpretacji porównawczej podanych utworów.

Tematy rozprawek maturalnych z roku 2020

Poziom podstawowy:

1. „Wesele” Stanisław Wyspiański – Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów Wesela, do całego dramatu Stanisława Wyspiańskiego oraz do wybranego tekstu kultury.

2. „Daremne” Anna Kamieńska – Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij.

Poziom rozszerzony:

1. „Prawda i „zmyślenie” literackie” Bożena Chrząstowska – Określ, jaki problem podejmuje Bożena Chrząstowska w podanym tekście. Zajmij stanowisko wobec rozwiązania przyjętego przez autorkę, odwołując się do tego tekstu oraz innych tekstów kultury.

2. „Do snu” Jan Kochanowski / „Język snu” Zbigniew Herbert – Dokonaj interpretacji porównawczej podanych tekstów.

Tematy rozprawek maturalnych z roku 2019

Poziom podstawowy:

1. „Dziady cz. III” Adam Mickiewicz – Czym dla człowieka może być wolność? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Dziadów cz. III, całego dramatu Adama Mickiewicza oraz wybranego tekstu kultury.

2. „Samotność” Anna Świrszczyńska - Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij.

Poziom rozszerzony:

1. „Filozofia dramatu” Józef Tischner – Określ, jaki problem podejmuje Józef Tischner w podanym tekście. Zajmij stanowisko wobec rozwiązania przyjętego przez autora, odwołując się do tego tekstu oraz innych tekstów kultury.

2. „Chciałabym, z tobą poszedłszy...” Kazimiera Zawistowska / „Dusza w niebiosach” Bolesław Leśmian – Dokonaj interpretacji porównawczej podanych tekstów.

Tematy rozprawek maturalnych z roku 2018

Poziom podstawowy:

1. „Lalka” Bolesław Prus - "Tęsknota – siła niszcząca czy budująca ludzkie życie? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Lalki, całej powieści Bolesława Prusa oraz wybranego tekstu kultury.

2. „Bądźmy dla siebie bliscy bo nas rozdzielają” Ernest Bryll – Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij.

Poziom rozszerzony:
1. „Poezja i filozofia” Bogdan Zeler – Określ, jaki problem podejmuje Bogdan Zeler w podanym tekście. Zajmij stanowisko wobec rozwiązania przyjętego przez autora, odwołując się do tego tekstu oraz innych tekstów kultury.

2. „Nerwy” Cyprian Kamil Norwid / „Pod dworcem głównym w Warszawie” Józef Czechowicz – Dokonaj interpretacji porównawczej podanych tekstów.

Tematy rozprawek maturalnych z roku 2017

Poziom podstawowy:

1. „Ziemia, planeta ludzi” Antoine de Saint-Exupéry – Praca – pasja czy obowiązek? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Ziemi, planety ludzi Antoine'a de Saint-Exupéry'ego oraz do wybranych tekstów kultury.

2. „Słyszę czas” Kazimierz Wierzyński – Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij.

Poziom rozszerzony:

1. „Groteska” Wolfgang Kayser – Określ, jaki problem podejmuje Wolfgang Kayser w podanym tekście. Zajmij stanowisko wobec rozwiązania przyjętego przez autora, odwołując się do tego tekstu oraz innych tekstów kultury.

2. „Obraz cnoty” Maria Pawlikowska-Jasnorzewska / „Pan Cogito o cnocie” Zbigniew Herbert – Dokonaj interpretacji porównawczej podanych tekstów.

Tematy rozprawek maturalnych z roku 2016

Poziom podstawowy:

1. „Dziady cz. IV” Adam Mickiewicz - Czy warto kochać, jeśli miłość może być źródłem cierpienia? Rozważ problem i uzasadnij swoje stanowisko, odwołując się do fragmentu Dziadów cz. IV Adama Mickiewicza i do innych tekstów kultury.

2. „Dałem słowo” Zbigniew Herbert – interpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij.

Poziom rozszerzony:

1. „Tworzywo literackie” Jan Parandowski – Określ, jaki problem podejmuje Jan Parandowski w podanym tekście. Zajmij stanowisko wobec rozwiązania przyjętego przez autora, odwołując się do tego tekstu oraz do innych tekstów kultury.

2. „Genialna epoka” Bruno Schulz / „Bohiń” Tadeusz Konwicki – Dokonaj interpretacji porównawczej podanych tekstów.

Tematy rozprawek maturalnych z roku 2015

Poziom podstawowy:

1. „Lalka” Bolesław Prus – Wolna wola człowieka czy siły od niego niezależne – co przede wszystkim decyduje o ludzkim losie? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanego fragmentu Lalki, całego utworu Bolesława Prusa oraz innego tekstu kultury.

2. „Ta jedna sztuka” Elizabeth Bishop – Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij.

Poziom rozszerzony:

1. „Historia piękna” Umberto Eco – Określ, jaki problem podejmuje Umberto Eco w podanym tekście. Zajmij stanowisko wobec rozwiązania przyjętego przez autora, odwołując się do tego tekstu oraz innych tekstów kultury.

2. „Na Sybir!” Zygmunt Krasiński / „Zesłanie studentów” Jacek Kaczmarski – Dokonaj interpretacji porównawczej podanych tekstów.

Źródło: Centralna Komisja Egzaminacyjna - cke.gov.pl

Zobacz też:

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
-25% na wybrany asortyment MAC
-25% na wybrany asortyment MAC
Rabat na produkty marki MAC -2... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO
Zobacz
+
-25% na wybrany asortyment MAC
Online
Stacjonarnie

Rabat na produkty marki MAC -25% przy zakupach za min. 249 zł. W promocji nie biorą udziału produkty już przecenione, Connect In Colour Eye Shadow Palette, Glitter, Blot Powder/Pressed, Mineralize Skinfinish Natural, Brushes, Accessories, Pro Products, nowości, kolekcje limitowane, MINI MAC oraz produkty z linii MAC VIVA GLAM. Oferty nie łączą się. Oferta dostępna w sklepach stacjonarnych i na maccosmetics.pl. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO
Zobacz
Rabat do 30% na odzież i obuwie
Rabat do 30% na odzież i obuwie
Rabat rosnący wraz z ilością p... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO
Zobacz
+
Rabat do 30% na odzież i obuwie
Online

Rabat rosnący wraz z ilością produktów w Twoim koszyku! -20% za zakup min. 2 produktów. -25% za zakup min. 3 produktów. -30% za zakup min. 4 produktów. Rabat obowiązuje na wybrane produkty. Promocja dostępna w sklepie internetowym. Kody rabatowe nie łączą się. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO
Zobacz
-30% na wszystko
-30% na wszystko
Rabat 30% na nowoczesne meble,... więcej»
Kod rabatowy:SZ30
Zobacz
+
-30% na wszystko
Online

Rabat 30% na nowoczesne meble, lampy i dodatki do Twojego domu. Oferta nie łączy się z innymi akcjami promocyjnymi. Promocja dostępna na kare24.pl. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZ30
Zobacz
20% rabatu na jeden produkt*
20% rabatu na jeden produkt*
Rabat 20 % na jeden nieprzecen... więcej»
Kod rabatowy:20zakupy
Zobacz
+
20% rabatu na jeden produkt*
Online
Stacjonarnie

Rabat 20 % na jeden nieprzeceniony artykuł dostępny w sklepach stacjonarnych i na VANGRAAF.COM. Z rabatu można skorzystać tylko jeden raz i nie można go łączyć z innymi promocjami. Wypłata w gotówce, zakup karty podarunkowej lub zwrot za dotychczas zakupione artykuły są wykluczone. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:20zakupy
Zobacz
Twoja ulubiona biżuteria teraz -20%
Twoja ulubiona biżuteria teraz -20%
Skorzystaj z rabatu i kup wyją... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO
Zobacz
+
Twoja ulubiona biżuteria teraz -20%
Online
Stacjonarnie

Skorzystaj z rabatu i kup wyjątkową biżuterię w doskonałej cenie. Z hasłem “SZALENSTWO” -20% na autorskie wyroby ze srebra i srebra złoconego oraz apaszki. Promocja obowiązuje na www.umiar.pl (wpisz kod podczas finalizacji zakupów), a także w butiku stacjonarnym marki na warszawskiej Saskiej Kępie. Szczegóły w butiku i na stronie.  

Najniższa cena apaszki ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 455 zł.  

Cena produktu po zastosowaniu rabatu – 364 zł 

Najniższa cena kolczyków ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 885 zł 

Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 708 zł

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO
Zobacz
-20% na całą kolekcję Doctor Nap
-20% na całą kolekcję Doctor Nap
Rabat dotyczy całej kolekcji d... więcej»
Zobacz
+
-20% na całą kolekcję Doctor Nap
Online

Rabat dotyczy całej kolekcji dostępnej na www.doctornap.com i łączy się z innymi promocjami. Szczegóły na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
Rocznica Komunii Świętej – prezenty
Święta i uroczystości
Rocznica Komunii świętej – co z tortem i prezentami? I czy udział w rocznicy komunii jest obowiązkowy? 
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem: od kiedy, ile płatne? Przepisy 2024
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab
kiedy wkładać dziecku czapkę
Zdrowie
Kiedy wkładać dziecku czapkę? I czy przewianie uszu to mit? [PEDIATRA WYJAŚNIA]
Małgorzata Wódz

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA