Przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty – jak się uczyć, żeby dobrze zdać
Adobe Stock
Edukacja

Przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty – jak się uczyć, żeby dobrze zdać? [PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI]

Przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty jest wielkim wyzwaniem zarówno dla uczniów, jak i dla rodziców. Sprawdź, jak się uczyć, żeby dobrze napisać egzamin, i kiedy najlepiej zacząć przygotowania.

Przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty przysparza wiele emocji. To pierwszy poważny egzamin w życiu ucznia, a od jego wyników zależy dalsza edukacja. Wiele osób zastanawia się, czy egzamin ósmoklasisty jest trudny. Zapoznaj się z praktycznymi wskazówkami, aby egzamin zdać nie tylko dobrze, ale i bez stresu. Pamiętaj też, że punktacja do szkoły średniej obejmuje nie tylko punkty uzyskane na egzaminie.

Spis treści:

115 rzeczy do zrobienia w wakacje 2022: szalone i kreatywne pomysły

Przygotowania do egzaminu ósmoklasisty – kiedy zacząć?

Egzamin ósmoklasisty jest sprawdzeniem wiedzy z języka polskiego, matematyki i języka obcego i obejmuje on zakres wiedzy z całej szkoły podstawowej. Jeśli to możliwe, rozpocznij przygotowania jak najwcześniej, szczególnie jeśli masz pewne braki w materiale, który należało opanować. Jak to zrobić?

 • Czas. Zastanów się, ile masz czasu na opanowanie materiału z poszczególnych przedmiotów (język polski, język obcy, matematyka). Jeśli nie masz go za wiele, zastanów się, jakie są twoje priorytety – z jakiego przedmiotu lub w jakich obszarach czujesz się najmniej pewnie. To pozwoli ci ustalić, na jakie zagadnienia musisz poświęcić najwięcej czasu.
 • Plan działania. Jeśli już wiesz, co jest twoją nieco słabszą stroną, ustal plan działania: np. w poniedziałek i wtorek – po 30 minut zadań z matematyki, środa – poświęć godzinę na przypomnienie sobie słownictwa i gramatyki języka obcego, czwartek i piątek – po 30 minut na powtórki z języka polskiego.
 • Konsekwencja. Już wiesz, co musisz sobie przypomnieć, a co uzupełnić. Masz ustalony plan działania. Twoim zadaniem jest teraz jego konsekwentna realizacja. Początki mogą być trudne, ale taki sposób przygotowania da ci poczucie pewności siebie i kontroli nad sytuacją.
 • Zasada „małych kroków”. Codzienne przygotowania i powtórki niewielkiej część materiału nie są męczące, a z każdym dniem przygotowują cię do osiągnięcia celu.

Przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty – jak się uczyć?

Przygotowania do egzaminu ósmoklasisty to długofalowy projekt. Nie da się przypomnieć sobie wszystkiego w jeden weekend. Najważniejsza zasada: przygotowując się do egzaminu, pozbądź się „rozpraszaczy” takich jak telefon czy tablet. Postaraj się maksymalnie skupić na zadaniach, a szybciej je rozwiążesz i więcej zapamiętasz. Co może ci pomóc w przygotowaniu się do egzaminu ósmoklasisty? Zapoznaj się z praktycznymi wskazówkami, które pozwolą na jak najlepiej przygotowanie do egzaminu.

 • Działaj zadaniowo. Wyznacz sobie partie materiału, które chcesz opanować lub sobie przypomnieć. Nie działaj chaotycznie, ponieważ takie przeskakiwanie z tematu na temat sprawi, że będziesz mieć poczucie, że nic nie wiesz, chociaż to nie musi i zapewne nie jest prawdą.
 • Rozwiązuj testy z lat ubiegłych. To pozwoli ci nie tylko powtórzyć partie materiału, uzupełnić wiedzę, ale przede wszystkim zapoznać się z formą testów i zadań, które będziesz rozwiązywać. W dniu egzaminu poczujesz się pewniej, ponieważ wygląd i schemat egzaminu ósmoklasisty nie będą dla ciebie nowością.
 • Zacznij od tego, co jest najprostsze. Przygotowania i powtórki zacznij od tego, na co poświęcisz najmniej czasu, a przypomnienie będzie jedynie formalnością. Przy takim rozplanowaniu zadań będziesz mieć więcej czasu na zagadnienia, które sprawiają ci najwięcej trudności, są nowe i najprawdopodobniej poświęcisz na nie najwięcej czasu.
 • Notuj. Jeśli masz obawy, że nie zapamiętasz całego materiału, to rób notatki: zapisuj najważniejsze, kluczowe informacje, wzory, słowa. Będzie to idealny materiał do powtórek tuż przed egzaminem.
 • Zrób ścianę wiedzy. Wypisz na kartce i przyczep nad biurkiem wzory, nazwiska, trudne słowa, których nie możesz zapamiętać. Zapamiętasz je, nie poświęcając czasu na naukę.
 • Opowiadaj sobie lub zwierzakowi. Powtarzanie na głos ułatwia zapamiętywanie.
 • Zapisz się na kurs lub korepetycje. Jeśli jakieś zagadnienia są dla ciebie trudne, poproś o pomoc osoby, które są specjalistami. Nauka będzie nie tylko efektywna, ale i szybciej przyswoisz sobie określone partie materiału.
 • Korzystaj z podręczników szkolnych. Egzamin ósmoklasisty obejmuje tylko materiał, jaki znajduje się w podstawie programowej. Jeśli masz wątpliwości, zajrzyj do podręcznika. Tam na pewno znajdziesz odpowiedź.
 • Ruszaj się. Sport redukuje stres, dotlenia, a to ułatwi ci przyswojenie wiedzy.
 • Zdrowo się odżywiaj. Nauka to spory wysiłek intelektualny, a twój mózg potrzebuje odpowiedniego „paliwa”. Jedz owoce, warzywa, kasze, tłuste ryby morskie. Nie zapomnij o dobrym nawodnieniu organizmu – najlepsza będzie woda.

 

Jak dobrze napisać egzamin ósmoklasisty?

Stres jest nieunikniony, a w małych dawkach działa mobilizująco i pozwoli ci dobrze napisać egzamin ósmoklasisty. Jednak najważniejsze jest pozytywne nastawienie. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

 • Uwierz w siebie. Niezależnie, czy do egzaminu zostało ci pół roku czy dwa dni, uwierz w siebie i w to, że skoro solidnie przygotowujesz się do lekcji, jak i do powtórek to… na pewno wiesz i dobrze napiszesz egzamin.
 • Nie ucz się na ostatnią chwilę. Takie powtórki mogą wprowadzić chaos i sprawić, że będziesz mieć poczucie, że nic nie wiesz.
 • Dzień wcześniej przygotuj sobie ubranie. Zaoszczędzi ci to niepotrzebnego stresu w dzień egzaminu.
 • Wyśpij się. Nie zarywaj nocy na ostatnie powtórki (prawdopodobnie wyrywkowe czytanie notatek nie sprawi, że się nauczysz czegoś więcej, niż już wiesz). Wypoczęty mózg lepiej funkcjonuje. Dzięki temu będziesz lepiej przypominać sobie potrzebne informacje.
 • Zjedz śniadanie. Emocje często sprawiają, że nie odczuwamy głodu. Mimo wszystko postaraj się zjeść małe śniadanie. Organizm potrzebuje energii, żeby dobrze funkcjonował, a tym samym podczas pisania skupisz się na zadaniach, a nie na burczącym brzuchu.
 • Wyjdź wcześniej z domu. Korki, awaria komunikacji mogą przysporzyć niepotrzebnego stresu. Warto w dzień egzaminu wyjść wcześniej, żeby ograniczyć niepotrzebny stres do minimum.
 • Nie martw się na zapas. Nie ma sensu martwić się czymś, co najprawdopodobniej się nie stanie.

 

Powodzenia!

Zobacz także:

egzamin ósmoklasisty
Adobe Stock
Aktualności
Egzamin ósmoklasisty 2022: kiedy, jak wygląda, ile trwa? Aktualne informacje i wymagania na teście
Kiedy odbywa się egzamin ósmoklasisty w 2022 roku? Jakie (okrojone) wymagania obowiązują uczniów w tym roku? Sprawdź, ile trwa egzamin ósmoklasisty, kiedy należy spodziewać się wyników i jakie zmiany wprowadzono na teście w związku z pandemią, która utrudniała uczniom normalną naukę również w tym roku szkolnym.

Egzamin ósmoklasisty przeprowadzony zostanie w dniach 24–26 maja 2022 . 24 maja odbędzie egzamin z języka polskiego, 25 maja – z matematyki, 26 maja – z języka obcego nowożytnego. Ósmoklasiści, którzy z powodów zdrowotnych lub losowych nie podejdą do egzaminów w maju, będą mogli przystąpić do nich w terminie dodatkowym:  13–15 czerwca 2022 r . Wyniki testu ósmoklasisty przeprowadzonego w obu terminach uczniowie poznają w tym samym czasie – 1 lipca 2022 r . Zaświadczenia o wynikach wydawane będą 8 lipca 2022 r. Spis treści: Informacje o egzaminie ósmoklasisty - wymagania   Przedmioty na teście ósmoklasisty   Ile trwa egzamin ósmoklasisty?   Jak będzie wyglądał egzamin ósmoklasisty w 2022 roku?   Ile punktów można można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty?   Co uczeń może zabrać ze sobą na egzamin?   Kto sprawdza egzamin ósmoklasisty? Informacje o egzaminie ósmoklasisty – wymagania Zadania egzaminacyjne na teście ósmoklasisty będą tak skonstruowane , aby sprawdzały wiadomości i umiejętności, które określono w wymaganiach egzaminacyjnych z grudnia 2020 r . W normalnych warunkach (poza pandemią) nie obowiązują wymagania egzaminacyjne, tylko podstawa programowa kształcenia ogólnego.  Aby zorientować się, czego będą dotyczyły zadania egzaminacyjne, warto zapoznać się z informatorami na stronach Centralnej Komisji Egzaminacyjnej , które zostały opublikowane w grudniu 2020 roku. Z egzaminu ósmoklasisty zwolnieni są uczniowie, którzy są​: finalistami lub laureatami olimpiady przedmiotowej bądź laureatami konkursu przedmiotowego (o zasięgu ponadwojewódzkim lub wojewódzkim), pod warunkiem, że jest to przedmiot objęty egzaminem ósmoklasisty. Zwolnienie z egzaminu oznacza, że uczeń uzyska z danego przedmiotu...

Powtórzenie do egzaminu ósmoklasisty: język polski
Adobe Stock/AntonioDiaz
Uczeń
Quiz: egzamin ósmoklasisty z polskiego - powtórzenie wiadomości

Gramatyka, ortografia, wiedza na temat lektur i środków stylistycznych – to obszary, w których ósmoklasista przed egzaminem powinien poruszać się w miarę sprawnie. Sprawdź, jak pójdzie ci nasz specjalnie przygotowany „Quiz - egzamin ósmoklasisty z polskiego”. To dobre powtórzenie wiadomości przed prawdziwym testem z języka polskiego. Na postawie arkuszy egzaminacyjnych CKE z poprzednich lat opracowaliśmy pytania z odpowiedziami.

Gramatyka, ortografia, wiedza na temat lektur i środków stylistycznych – to obszary, w których ósmoklasista przed egzaminem powinien poruszać się w miarę sprawnie. Sprawdź, jak pójdzie ci nasz specjalnie przygotowany „Quiz - egzamin ósmoklasisty z polskiego”. To dobre powtórzenie wiadomości przed prawdziwym testem z języka polskiego. Na postawie arkuszy egzaminacyjnych CKE z poprzednich lat opracowaliśmy pytania z odpowiedziami.

kiedy wyniki egzaminu ósmoklasisty
Adobe Stock/autor: smolaw11
Aktualności
Kiedy wyniki egzaminu ósmoklasisty 2022? Gdzie można je sprawdzić?
Wyniki egzaminu ósmoklasisty są bardzo ważne – to od nich zależy, czy uczeń dostanie się do wymarzonej szkoły. Dowiedz się, kiedy i o której godzinie wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną oficjalnie ogłoszone, a także jak to sprawdzić.

Egzamin ósmoklasisty w 2022 roku odbędzie się w dniach 24-26 maja. Uczniowie jednak już teraz zastanawiają się, kiedy zostaną podane oficjalne wyniki egzaminu ósmoklasisty. Czy będą musieli na nie długo czekać? Wyjaśniamy, jak i gdzie sprawdzić wyniki egzaminu ósmoklasisty. Kiedy wyniki egzaminu ósmoklasisty 2022? Centralna Komisja Egzaminacyjna podała, że wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone 1 lipca 2022 roku . Do 7 lipca wyniki te zostaną przekazane szkołom. 8 lipca szkoły wydadzą uczniom zaświadczenia z wynikami egzaminu ósmoklasisty, które będzie trzeba dołączyć podczas procesu rekrutacji do szkoły średniej. Warto sprawdzić, jak obliczyć punkty potrzebne do liceum . Wiele osób zastanawia się też, o której godzinie są podawane wyniki egzaminu ósmoklasisty. Nie są jeszcze znane dokładne godziny opublikowania wyników, jednak prawdopodobnie zadzieje się to o godzinie 10:00, tak jak w ubiegłym roku. Gdzie sprawdzić wyniki egzaminu ósmoklasisty? Jak sprawdzić wyniki egzaminu ósmoklasisty? Można to zrobić przez internet – w systemie ZIU ( wyniki.edu.pl/login ). Uczniowie mogą zalogować się do systemu za pomocą numeru PESEL oraz hasła otrzymanego w szkole. Jeżeli ktoś nie będzie miał możliwości poznania swoich wyników drogą elektroniczną – może to zrobić kilka dni później, odbierając odpowiednie zaświadczenie ze swojej szkoły. Zobacz także :  Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum? Lektury obowiązkowe i uzupełniające na egzamin ósmoklasisty 2022 [LISTA] Jak napisać podanie – do szkoły lub innej instytucji [WZÓR]

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz