
Świadectwo dojrzałości jest wydawane wszystkim absolwentom szkół ponadpodstawowych, którzy zdali egzaminy maturalne z wynikiem minimum 30% możliwych do otrzymania punktów z każdego przedmiotu na poziomie podstawowym. Co ważne, świadectwo dojrzałości to dokument zaświadczający posiadanie wykształcenia średniego i zastępuje ono egzamin wstępny do szkół wyższych.
Spis treści:
- Świadectwo dojrzałości – co to jest?
- Jak wygląda świadectwo dojrzałości?
- Jak otrzymać świadectwo dojrzałości?
- Świadectwo ukończenia szkoły średniej a świadectwo dojrzałości
Świadectwo dojrzałości – co to jest?
Świadectwo dojrzałości to oficjalny, imienny dokument wydawany przez okręgową komisję egzaminacyjną zaświadczający, że dana osoba zdała egzamin maturalny i może podjąć dalszą edukację na studiach wyższych lub w niektórych szkołach policealnych.
Jak wygląda świadectwo dojrzałości?
Świadectwo dojrzałości musi być zgodne z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 sierpnia 2019 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych (Dz.U. z 2019 r., poz. 1700 ze zm.). Na dokumencie znajdują się liczne zabezpieczenia chroniące przed fałszerstwem, takie jak: wielotonowy znak wodny, włókna zabezpieczające aktywne w promieniowaniu UV, włókna zabezpieczające widoczne w świetle dziennym oraz zabezpieczenia chemiczne. Świadectwo ma format A4 i drukowane jest na papierze o gramaturze 120 g/m².
Na świadectwie dojrzałości muszą znaleźć się takie informacje jak:
- imię (lub imiona) i nazwisko osoby, która zdawała egzamin,
- data urodzenia,
- PESEL,
- numer seryjny dokumentu,
- szczegółowe wyniki wszystkich egzaminów wyrażone w skali procentowej i centylach,
- data i miejscowość wystawienia dokumentu,
- pieczęć i podpis detektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.
Aby egzamin został uznany za zdany, należy otrzymać minimum 30% punktów z możliwych do uzyskania z każdego przedmiotu obowiązkowego na poziomie podstawowym.
Laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych są zwolnieni ze zdawania egzaminów maturalnych z określonych przedmiotów i na świadectwie dojrzałości otrzymają informację o uzyskaniu 100% punktów z danego przedmiotu na wybranym poziomie.
Osoby, które deklarowały zdawanie matury z dodatkowego przedmiotu, ale nie podeszły do egzaminu na świadectwie maturalnym, będą miały wpisane 0%.
Przy punktacji za ustny egzamin maturalny w tym roku pojawi się adnotacja: „W 2022 r. egzaminu nie przeprowadzano”.
Jak otrzymać świadectwo dojrzałości?
Zgodnie z harmonogramem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej zdający, którzy przystąpią do egzaminu w terminie głównym i dodatkowym w 2022 r. i zdadzą egzamin, otrzymają świadectwo 5 lipca 2022 r. Osoby, które zdadzą egzamin w terminie poprawkowym, otrzymają świadectwo 9 września 2022 r.
Świadectwa dojrzałości są przekazywane przez okręgową komisję egzaminacyjną dyrekcji szkoły, w której absolwenci zdawali egzaminy maturalne. Świadectwa dojrzałości należy odebrać osobiście w sekretariacie szkoły lub może je odebrać inna pełnoletnia osoba (np. rodzic), o ile została do tego pisemnie upoważniona.
Godziny, w których można odebrać świadectwa dojrzałości, każda ze szkół ustala indywidualnie.
Świadectwo ukończenia szkoły średniej a świadectwo dojrzałości
Świadectwo dojrzałości nie jest tym samym co świadectwo ukończenia szkoły średniej. Świadectwo dojrzałości otrzymuje osoba, która zdała egzaminy maturalne. Natomiast świadectwo ukończenia szkoły średniej to dokument informujący o zakończeniu edukacji na poziomie ponadpodstawowym, który zawiera listę wszystkich przedmiotów wraz z uzyskaną przez absolwenta lub absolwentkę oceną. Tym samym, można ukończyć szkołę średnią, bez zdawania matury.
Zobacz także:

Tematy rozprawek maturalnych zawsze nawiązują do konkretnych utworów. Zarówno w ramach matury podstawowej, jaki i rozszerzonej matury z języka polskiego Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) podaje minimum dwa tematy. Uczeń wybiera jeden i go opracowuje, nawiązując do utworu wspomnianego w temacie. Dobra znajomość lektur, a zwłaszcza lektur z gwiazdką jest podstawą do napisania rozprawki maturalnej. Istotna jest też znajomość zasad, jak napisać rozprawkę . Wysoko oceniona może być tylko odpowiednio skonstruowana wypowiedź pisemna. Tematy rozprawek maturalnych 2022 Oficjalne tematy rozprawek maturalnych, które pojawiły się na maturze podstawowej z języka polskiego zostały opublikowane przez CKE 4 maja po godz. 14. Dotyczyły „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, „Nocy i dni” Marii Dąbrowskiej, a także wiersza Józefa Barana. Tematy rozprawek maturalnych z roku 2022 Poziom podstawowy: 1. „Pan Tadeusz” Adam Mickiewicz – Czym dla człowieka jest tradycja? Rozwiąż problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu „Pana Tadeusza”, całego utworu Adama Mickiewicza i wybranego tekstu kultury. 2. „ Noce i dnie” Maria Dąbrowska – Kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia? Rozwiąż problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu „Nocy i dni” Marii Dąbrowskiej oraz do wybranych tekstów kultury. 3. Józef Baran „Najkrótsza definicja życia” – Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. Arkusze zawierające temat na maturze z języka polskiego w 2022 oraz teksty źródłowe znajdują się na stronie cke.gov.pl ( CKE arkusz maturalny ). Tematy rozprawek maturalnych z poprzednich lat Poniżej przykładowe tematy...

Uczniowie, przygotowując się do matury, mają obowiązek zapoznać się z niektórymi lekturami: są to lektury obowiązkowe. Takie pozycje musi przeczytać każdy uczeń. Spośród nich wyodrębniono także lektury z gwiazdką – to pozycje, na które należy zwrócić szczególną uwagę. W podstawie programowej są one określone jako lektury, których nauczyciel nie może pominąć. Nie oznacza to jednak, że pozostałe lektury obowiązkowe są nieważne. Tak nie jest. Podstawa programowa daje nauczycielowi pewną dowolność w omawianiu lektur. Nauczyciel może wybrać inną lekturę spośród pozostałych pozycji do wyboru. Lektury z gwiazdką na maturze 2022 Aby dobrze przygotować się do matury, należy powtórzyć (lub jeśli tego wcześniej nie zrobiliśmy –przeczytać) lektury z gwiazdką. W 2022 roku maturzyści mają ułatwione zadanie, ponieważ lista lektur z gwiazdką jest krótsza od tej, która będzie obowiązywała na egzaminie dojrzałości w roku 2023. Porównaj: Lektury z gwiazdką na maturę 2023 Poniżej prezentujemy listę lektur z gwiazdką, która została opublikowana przez CKE (Centralną Komisję Egzaminacyjną). Lektury z gwiazdką omawiane w szkole podstawowej : Jan Kochanowski: wybrane Fraszki, Treny (V, VII, VIII) Ignacy Krasicki: wybrane bajki Aleksander Fredro: Zemsta Adam Mickiewicz, Dziady cz. II Henryk Sienkiewicz: wybrana powieść historyczna (Quo vadis, Krzyżacy lub Potop). Lektury z gwiazdką omawiane w szkole ponadpodstawowej : Bogurodzica Jan Kochanowski: wybrane Pieśni, Treny (inne niż w gimnazjum) i wybrany psalm Adam Mickiewicz: Dziady cz. III Adam Mickiewicz: Pan Tadeusz Bolesław Prus: Lalka Stanisław Wyspiański, Wesele Witold Gombrowicz, Ferdydurke Bruno Schulz, wybrane opowiadanie Ci, którzy zdecydują się zdawać egzamin maturalny z języka...