Wyprawka szkolna do 7 klasy
Adobe Stock/ Mikhaylovskiy
Zakupy

Wyprawka do 7 klasy: jakie zeszyty i przybory szkolne będą potrzebne siódmoklasiście?

Ile zeszytów (i jakich?) trzeba kupić do 7 klasy? Jakie przybory szkolne są potrzebne siódmoklasiście? Sprawdź, co warto wpisać na listę rzeczy potrzebnych do szkoły, tak by na spokojnie skompletować całą wyprawkę przed 1 września.

Wyprawka szkolna do 7 klasy to przede wszystkim więcej zeszytów niż w klasie 6. Wynika to z tego, że na planie lekcji twojego siódmoklasisty pojawią się nowe przedmioty. Dojdzie: drugi język obcy, geografia, biologia, chemia i fizyka. Do tego w programie zajęć przewidziano zajęcia z doradztwa zawodowego (obowiązkowe, lecz bez ocen).

Spis treści:

115 rzeczy do zrobienia w wakacje 2022: szalone i kreatywne pomysły

Wyprawka szkolna do 7 klasy: zeszyty

Na listę potrzebnych rzeczy w 7 klasie należy wpisać 15 zeszytów, w tym:

 • 3 zeszyty w linię (język polski, pierwszy język obcy, drugi język obcy),
 • 11 zeszytów w kratkę (matematyka, historia, chemia, fizyka, informatyka, geografia, biologia, religia/etyka, doradztwo zawodowe, wychowanie do życia w rodzinie, brudnopis),
 • 1 zeszyt do nut (muzyka).

Oczywiście robiąc zakupy, możesz od razu kupić więcej zeszytów. Na lekcjach języka polskiego czy matematyki twój siódmoklasista prawdopodobnie zapisze więcej niż jeden zeszyt. Nie rób zapasów jeśli chodzi o zeszyty do nut – 7 klasa to ostatni rok szkolny, kiedy uczniowie mają lekcje muzyki.

Przybory szkolne do 7 klasy

W wyprawce siódmoklasisty nie może zabraknąć takich przyborów szkolnych jak:

 • piórnik,
 • 2-3 długopisy (zwykłe, żelowe lub ścieralne),
 • różnokolorowe cienkopisy lub zakreślacze
 • 2 ołówki,
 • gumka do ścierania,
 • temperówka,
 • korektor,
 • nożyczki,
 • linijka,
 • kątomierz,
 • ekierka,
 • klej,
 • blok rysunkowy,
 • farby plakatowe,
 • pędzelki,
 • kredki.

Co jeszcze wpisać na listę rzeczy do szkoły w 7 klasie?

Zanim zabrzmi pierwszy dzwonek, warto upewnić się, że plecak twojego przyszłego siódmoklasisty nie jest zbyt zniszczony. Jeśli okaże się, że trzeba kupić nowy plecak, nie ma z czym zwlekać, bo wakacje to czas, kiedy wybór plecaków w sklepach jest największy.

Kolejna rzecz niezbędna w wyprawce do siódmej klasy to strój na wf. A także obuwie na zmianę oraz worek na buty.

Na listę rzeczy potrzebnych do szkoły w 7 klasie warto wpisać również okładki na książki i naklejki na okładki.

Być może przyda się również nowa śniadaniówka i butelka na wodę (lub bidon). 

Zobacz także:

szkoła, przygotowanie do szkoły, wyprawka szkolna, rządowy program, men
© Pio Si - Fotolia.com
Zakupy
„Wyprawka szkolna” – jak w 2022 roku uzyskać dofinansowanie do podręczników szkolnych?
„Wyprawka szkolna” jest rządowym programem dofinansowania podręczników i innych pomocy szkolnych dla dzieci niepełnosprawnych. Podpowiadamy, jakie formalności należy spełnić, aby uzyskać zwrot kosztów poniesionych na zakup książek i innych materiałów edukacyjnych oraz do kiedy i gdzie trzeba złożyć wniosek o dofinansowanie.

Zakup wyprawki szkolnej to wydatek, który bardzo obciąża domowy budżet, zwłaszcza jeśli w rodzinie jest kilkoro dzieci. Od kilku lat państwo pomaga rodzicom uczniów niepełnosprawnych, poprzez dofinansowanie zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych w ramach rządowego programu „Wyprawka szkolna”.  Pomoc udzielana jest niezależnie od dochodu rodziny.   Program „Wyprawka szkolna” jest szczegółowo opisany w Rozporządzeniu rady Ministrów w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy uczniom niepełnosprawnym w formie dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych w latach 2020–2022 . Spis treści :  Kto może skorzystać z programu „Wyprawka szkolna”? „Wyprawka szkolna” – jak złożyć wniosek o dofinansowanie? „Wyprawka szkolna” – wartość dofinansowania O czym warto pamiętać, kupując podręczniki szkolne? Kto może skorzystać z  programu „Wyprawka szkolna”? Z dofinansowania na zakup podręczników i materiałów szkolnych mogą skorzystać uczniowie: słabowidzący, niesłyszący, słabosłyszący. z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona powyżej. Warunkiem otrzymania dofinansowania w ramach programu „Wyprawka szkolna” jest uczęszczanie przez ucznia do:  branżowej szkoły I stopnia, branżowej szkoły II stopnia, czteroletniego liceum ogólnokształcącego, klas I–IV...

lektury klasa 7
Adobe Stock/Drobot Dean
Edukacja
Lektury klasa 7 – lista lektur szkolnych obowiązkowych i uzupełniających (nowa podstawa programowa)
Lektury szkolne do klasy 7 to niekiedy już naprawdę poważne treści. Są one jednak dostosowane do wiedzy i umiejętności uczniów. Ich zadaniem jest wzbudzić w młodym czytelniku miłość do książek, a także uwrażliwić na piękno literatury. Poniżej aktualna lista lektur obowiązkowych i uzupełniających w 7 klasie.

Lektury do klasy 7 to nowa lista pozycji obowiązkowych i uzupełniających. Siódmoklasiści poznają dzieła najwybitniejszych twórców, które pozwalają poszerzyć horyzonty wiedzy, rozwinąć wyobraźnię, a przede wszystkim umożliwiają wykształcenie świadomego odbiorcy dzieł literackich. Wykaz lektur do klasy 7 obejmuje m.in. fraszki i treny Jana Kochanowskiego, wiersze Bolesława Leśmiana, a także powieści Adama Mickiewicza i Henryka Sienkiewicza.  Lektury do klasy 7 – nowa podstawa programowa Wykaz lektur szkolnych opiera się na nowej podstawie programowej. Zawarta w niej lista lektur została w 2021 roku zmodyfikowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Wprowadzone zmiany obowiązują od roku szkolnego 2021/2022.  Lista lektur obowiązkowych – klasa 7: Adam Mickiewicz – Dziady cz. II , Reduta Ordona, Śmierć pułkownika, Świtezianka , Pan Tadeusz (fragmenty) Jan Kochanowski – fraszki Jan  Kochanowski – treny Charles Dickens – Opowieść wigilijna Aleksander Fredro – Zemsta Ignacy Krasicki – Żona modna Henryk Sienkiewicz – Quo Vadis, Latarnik Stefan Żeromski – Siłaczka Cyprian Kamil Norwid – wybrane wiersze Bolesław Leśmian – wybrane wiersze Marian Hemar – wybrane wiersze Kazimierz Wierzyński – wybrane wiersze Jan Lechoń – wybrane wiersze Jerzy Liebert – wybrane wiersze Lista lektur uzupełniających (nieobowiązkowych) – klasa 7: Agata Christie – wybrana powieść kryminalna Ernest Hemingway – Stary człowiek i morze Helen Keller – Widzieć przez trzy dni Beata Obertyńska – Z domu niewoli (fragmenty) Henryk Sienkiewicz – Krzyżacy Melchior Wańkowicz...

Nowe lektury szkolne Czarnek
Adobe Stock, Instagram/przemyslaw czarnek
Aktualności
Nowe lektury szkolne – jakie zmiany w kanonie lektur wprowadził minister Czarnek?
13 sierpnia Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenie dotyczące nowych dzieł w wykazie lektur. Co będą czytać uczniowie w nadchodzącym roku szkolnym? Przedstawiamy listę nowych lektur szkolnych!

Jak zmienił się wykaz lektur po ostatniej modyfikacji? Zmiana nastąpiła głównie w obszarze lektur uzupełniających, a w minimalnym zakresie dotyczy lektur obowiązkowych. W kanonie znalazło się więcej treści patriotycznych, chrześcijańskich i niepodległościowych. Uczniowie będą czytać między innymi dzieła Zofii Kossak-Szczuckiej i Jana Pawła II. Z wykazu lektur zniknęły też niektóre pozycje. Lista nowych lektur szkolnych Przedstawiamy zestawienie zmian w liście lektur szkolnych, które obowiązuje od 1 września 2021 roku, czyli od początku tego roku szkolnego. Szkoła podstawowa: klasy 1-3 Lektury usunięte: Alina Centkiewiczowa i Czesław Centkiewicz, Zaczarowana zagroda; Mira Jaworczakowa, Oto jest Kasia; Leszek Kołakowski, Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?; Marcin Pałasz, Sposób na Elfa. Nowe pozycje na liście lektur: Dorota Gellner, Wścibscy; Julita Grodek, Mania, dziewczyna inna niż wszystkie. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie; Tom Justyniarski, Psie troski, czyli o wielkiej przyjaźni na cztery łapy i dwa serca; Piotr Kordyasz, Lolek. Opowiadania o dzieciństwie Karola Wojtyły (fragmenty); Zofia Kossak-Szczucka, Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata; Åsa Lind, Piaskowy Wilk; Aleksandra i Daniel Mizielińscy, Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych. Szkoła podstawowa: klasy 4-6 Lektury usunięte (lektury uzupełniające): Karol May, Winnetou Lektury dodane (lektury uzupełniające): Carlo Collodi, Pinokio; John Flanagan, Zwiadowcy. Księga 1. Ruiny Gorlanu; Emilia Kiereś, Rzeka; Zofia Kossak-Szczucka, Topsy i Lupus; Bolesław Leśmian, Klechdy sezamowe; Alan Aleksander Milne, Kubuś Puchatek; Longin Jan Okoń, Tecumseh; Ferdynand Antoni Ossendowski, Słoń Birara; Jacek Podsiadło, Czerwona kartka dla Sprężyny; Louis de Wohl, Posłaniec króla. Szkoła...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj