Uczulenie na jady owadów

Wycieczki za miasto byłyby znacznie przyjemniejsze, gdyby nie... owady. Jak bronić się przed komarami, osami, pszczołami i kleszczami?
uczulenie, na, jad, owady, dziecko, alergia
Wycieczki za miasto byłyby znacznie przyjemniejsze, gdyby nie... owady. Jak bronić się przed komarami, osami, pszczołami i kleszczami?


Gdy dojdzie do ukąszenia, powstaje miejscowy odczyn uczuleniowy w postaci swędzących bąbli. Nie jest to niebezpieczne, choć może stać się przyczyną zakażeń, gdy dziecko zainfekuje rankę, drapiąc ją brudnymi rękami. Jeśli odczyn uczuleniowy będzie bardzo silny, może dojść do niebezpiecznego dla życia wstrząsu anafilaktycznego.

Gdy ugryzie komar
Rankę dezynfekujemy np. spirytusem salicylowym. Jeśli dziecko ją rozdrapie, dobrze jest pomalować ją gencjaną. Swędzenie będzie mniej dokuczliwe, jeśli bąble posmarujemy Fenistilem w żelu, Autanem lub homeopatycznym żelem Dapis. Żel chłodzący i łagodzący skutki ukąszeń Moustidose może być stosowany już u niemowląt od pierwszego miesiąca życia.

Bliskie spotkanie z osą lub pszczołą
Żądło tkwiące w skórze delikatnie zdrap ostrzem noża lub paznokciem (nie chwytaj go za wystający czubek, bo w ten sposób wyciśniesz więcej jadu). By zmniejszyć ból i obrzęk, na ukłucie pszczoły nałóż papkę z sody oczyszczonej, gdy zaś ugryzie osa – zimny kompres z roztworu octu. Ulgę przyniesie również oziębienie bolącego miejsca lodem lub przyłożenie do ranki przekrojonej cebuli czy korzenia pietruszki. Jeśli dziecko zostało użądlone w usta lub język, natychmiast podaj mu kostkę lodu do ssania.
Uwaga! Gdy opuchlizna jest bardzo duża i maluch ma wyraźne problemy z oddychaniem, natychmiast zawieź go do szpitala lub wezwij pogotowie.

Jak się ustrzec użądlenia
- Unikajcie wieczornych spacerów nad wodą, a jeśli wybieracie się do lasu, ubierzcie się w długie spodnie i bluzki z długimi rękawami. Dodatkowo odzież i odkrytą skórę można spryskać płynem przeciwko owadom, np. Off, Bayer lub Panko.
- Wykorzystajcie naturalne odstraszacze komarów i kleszczy: zapachy czosnku, goździków, eukaliptusa, czeremchy, pelargonii i krzaków pomidorowych. Komary można także odstraszyć, paląc specjalne świece i używając olejków eterycznych, np. laurowego lub cytrynowego. Na rynku dostępne są również urządzenia, zwane elektrotępicielami owadów. Dodatkowo w i oknach domu można zainstalować gęstą siatkę, która nie pozwoli komarom dostać się do środka.
- Przed pszczołami schrońcie się w ciemnym pomieszczeniu – nie lubią ciemności i wylecą do światła.
- Unikajcie szybkich ruchów, nie próbujcie uderzyć zbliżającego się owada.
Redakcja poleca: Atoperal najlepszy do suchej skóry dziecka? Sprawdziłam! [TEST REDAKCJI]
Dużo słyszałam, że Atoperal jest hitem wśród preparatów do skóry suchej i atopowej, że ma świetne składy. Postanowiłam to sprawdzić. Przetestowałam go na skórze mojego synka i... własnej. Zobacz wyniki tego egzaminu!

Ocena (1 ocena)

5.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozwój przez zabawę

Bezpieczne lato z dzieckiem