edipresse.BPH091.jpg
fot. Edipresse

Uczulenie na jedzenie

Karmienie małego alergika to nie lada wyzwanie. Części produktów nie może jeść. Z drugiej strony potrzebuje mnóstwo witamin i innych składników! Co podawać malcowi, by rozwijał się zdrowo?
edipresse.BPH091.jpg
fot. Edipresse
Bardzo trudno postawić diagnozę, czy przyczyną problemów malca jest alergia pokarmowa. U najmłodszych dzieci często diagnozuje się ją na podstawie objawów. Ale one nie zawsze są jednoznaczne.

Szukamy winowajców

Pierwsze objawy alergii u niemowlęcia zwykle dotyczą układu pokarmowego. Dziecko ma silne kolki, ulewa pokarm, nie chce jeść, a po posiłku płacze. Może  też mieć zaparcia albo – wręcz przeciwnie – luźniejsze kupki i biegunkę. Trudność w postawieniu diagnozy polega na tym, że te objawy mają czasem zdrowe niemowlęta. U małego alergika problemy są jednak poważniejsze i trwają dłużej.

Około trzeciego miesiąca życia mogą pojawiać się zmiany na skórze: szorstkie, lakierowane policzki, zaczerwienienia, krostki, często swędzące. Dziecko drapie się, denerwuje, może gorzej spać. Objawami alergii pokarmowej mogą być też problemy związane z układem oddechowym: nawracające katary, zapalenia oskrzeli, płuc. Wszystko to może – ale nie musi – świadczyć o uczuleniu.

Diagnozę zawsze powinien postawić lekarz i ocenić, czy to rzeczywiście alergia jest przyczyną problemów. Jeśli stwierdzi, że tak, podpowie, co dziecko może jeść, a czego mu nie wolno. Bez zalecenia lekarza nie stosuj jednak u dziecka żadnych diet (jeśli to nie jest konieczne). Malec potrzebuje dużej ilości różnych witamin i składników mineralnych, a to jest w stanie mu zapewnić tylko urozmaicona dieta. Co jednak robić, gdy okaże się, że malec naprawdę jest uczulony?
Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

Gdy pije twoje mleko

Dziecko nie ma alergii na twój pokarm, tylko na niektóre produkty jakie jesz, a których białka przenikają do mleka. Możesz więc karmić piersią. To zresztą najlepsze dla maluszka, ponieważ w twoim pokarmie znajdują się przeciwciała chroniące przed infekcjami, a także przed alergią. Zwiększasz w ten sposób  szanse, że dziecko z niej wyrośnie.

Powinnaś jednak zwracać uwagę na to, co jesz. Niemowlęta najczęściej są uczulone na białko mleka krowiego, dlatego karmiącej mamie przede wszystkim poleca się, by nie piła mleka i nie jadła jego przetworów, czyli jogurtów, kefirów, śmietanki, twarogów, żółtych serów, masła, a także produktów, które mogą zawierać nawet niewielkie ilości mleka (placki, naleśniki, ciasta, drożdżówki, chałki). Czasem konieczne jest również zrezygnowanie z innych produktów, które uczulają. Będziesz na nie musiała uważać także w trakcie rozszerzania maluchowi diety.

Gdy pije mleko z butelki

Gdy alergii nie potwierdzono, ale ma ją starszy brat, siostra dziecka albo któreś z rodziców (a ono nie jest karmione piersią), lekarz może na wszelki wypadek polecić maluszkowi mleko hypoalergiczne (HA). Białko zostało w nim częściowo zhydrolizowane (tzn. rozbite na mniejsze cząstki), przez co jego właściwości alergizujące są mniejsze.

Jeżeli u dziecka potwierdzono alergię, lekarz zaleci mu mieszankę leczniczą, przeciwalergiczną. W takich mieszankach białko mleka zostało mocno zhydrolizowane, czyli rozbite na malutkie cząstki (aminokwasy), które nie powinny uczulać. Niestety, powoduje to też zmianę smaku. Dzieci zwykle szybciej akceptują mieszankę, która zawiera laktozę, czyli cukier mleczny. Tego mleka nie mogą jednak pić maluchy, które mają też nietolerancję laktozy.

Najmłodsze niemowlęta zwykle szybko przyzwyczajają się do nowego smaku. Trudniej jest ze starszymi, które do niedawna piły mleko mamy. Czasem trzeba wiele cierpliwości, by malec zaakceptował nowość.

Czas na zmiany

Gdy maluszek jest karmiony piersią, nowe dania zacznij mu podawać, gdy skończy pół roku. Najlepiej każdy nowy posiłek rozpoczynać podaniem piersi. Dziecko otrzymuje wówczas – wraz z pokarmem – przeciwciała chroniące przed reakcją alergiczną (z klasy IgA). Dzięki nim wprowadzony do jadłospisu nowy produkt jest lepiej tolerowany i trawiony. Gdy dziecko pije mieszankę mlekozastępczą, możesz zastosować podobną zasadę: najpierw lecznicze mleko, potem nowe danie.

Nie proponuj maluchowi nowości w czasie infekcji (osłabiony organizm jest bardziej skłonny do uczulenia). Każdy nowy produkt podawaj pojedynczo, najlepiej przed południem, byś miała czas poobserwować malca. Co najmniej trzy dni poczekaj z kolejną nowością. Jeżeli zauważysz jakąkolwiek niepożądaną reakcję (np. wysypka na skórze, biegunka, ból brzuszka), wycofaj uczulający produkt z diety.

Zacznij od kleiku

Na początek najlepszy będzie kleik ryżowy. Przygotuj go na wodzie, swoim pokarmie lub mieszance mlekozastępczej. Po kilku dniach do kleiku dodaj utarte jabłko. Kolejnym daniem może być jarzynowa zupka. Zacznij od jednego warzywa, np. ziemniaka (rzadko alergizuje). Obierz go, ugotuj, zmiksuj, dodaj łyżeczkę kleiku ryżowego i oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego (nie masło!). Jeśli dziecko nie ma objawów uczulenia, po kilku dniach wzbogać zupę dynią, marchewką, pietruszką. Możesz też korzystać z gotowych dań dla niemowląt. Niektóre firmy mają produkty dla alergików (np. dania złożone tylko z jednego, dwóch składników).

W pierwszym roku życia nie podawaj maluszkowi mleka krowiego, nabiału ani innych często uczulających produktów.  Zwykle można spróbować zacząć je przyrządzać w drugim roku życia (zapytaj o zgodę lekarza). Gdy okaże się, że malec nadal jest uczulony, nie martw się: mleko, mąkę, jajka, masło daje się zastąpić, a dania są naprawdę smaczne!
 


Już dziś zapisz dziecko na badania! 
„Mamo to ja”, wraz z marką NAN PRO i Centrami Medycznymi POLMED, prowadzi w 2012 roku akcję „Kocham, chronię, badam”.
A to oznacza, że możesz przyjść z dzieckiem (w wieku 0–36 miesięcy) na wizytę do pediatry, i to bezpłatnie!

Akcja trwa od 1 marca 2012 r. do 31 stycznia 2013 r.
Zapisy  na stronie
www.akcja.babyonline.pl od 2 marca (od godz. 17.00) do 30 listopada 2012 r.

Do wykorzystania jest 2000 bezpłatnych konsultacji pediatrycznych w centrach medycznych POLMED w 12 miastach Polski!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Popularne tematy