GRY
 
 

Uczulenie na pleśnie

W naszych domach i ogrodach rozwijają się z łatwością, a pozbyć się ich jest bardzo trudno. Pleśnie to najczęstsze po roztoczach i pyłkach powody alergii.

dziecko, kwiatek, ogród, podlewać
Dzieci są znacznie bardziej niż dorośli wrażliwe na alergizujące i toksyczne działanie grzybów pleśniowych. A stykają się z nimi niemal wszędzie. Pleśnie lubią temperaturę 18–25 C i wilgotność powietrza powyżej 70 proc., wtedy szybko się rozmnażają. Dlatego szczególnie dużo ich alergizujących zarodników jest w powietrzu w okresie ciepłego, wilgotnego lata i  jesienią. Radzimy więc, jak ustrzec przed nimi swoje dziecko i jak go leczyć, gdy pojawi się alergia.

Gdzie dziecko może zetknąć się z zarodnikami pleśni?

Są one i w naszych domach (nie tylko w zalanych podczas powodzi, gdzie sytuacja jest najpoważniejsza), i w ogromnych ilościach na dworze: w glebie, na roślinach rosnących na polach, w ogrodach, na łąkach, w lasach i parkach. Rozwijają się też w miejscach wytwarzania kompostu i wszędzie tam, gdzie znajduje się nawóz, a więc w chlewniach, oborach i stajniach.
Redakcja poleca: Jakie leki na gorączkę u dziecka: radzi ekspert – film
Kiedy u dziecka trzeba obniżać gorączkę, lepszy będzie paracetamol czy ibuprofen? Dlaczego bardziej skuteczne są leki w syropie niż w czopku: wyjaśnia prof. Piotr Socha z Centrum Zdrowia Dziecka.

Czy pleśń jest w domach?

To mit, że pleśnie rozwijają się tylko w starych budynkach, domkach kempingowych i na poddaszach, one są po prostu w naszych domach przez cały rok. Stanowią 5–20 proc. kurzu domowego. Poza tym ich ulubione miejsca to kuchnie, łazienki, toalety, łóżka (są w kołdrach, poduszkach, materacach), tapicerki mebli, doniczki z kwiatami, a także źle lub niedostatecznie czyszczone nawilżacze i urządzenia klimatyzacyjne. Grzyby pleśniowe chociaż lubią ciepło i wilgoć, łatwo przystosowują się również do innych warunków i rozwijają się w lodówkach.

Jakie są objawy uczulenia na pleśnie?

Alergenami są zarodniki, dzięki którym pleśnie się rozmnażają. Są one dużo mniejsze niż pyłki roślin, dlatego łatwiej i głębiej wnikają do dróg oddechowych. Mogą wywoływać alergiczny nieżyt nosa, astmę, wyprysk kontaktowy, mają swój udział także w powstawaniu atopowego zapalenia skóry, pogarszają przebieg pieluszkowego zapalenia skóry, bowiem pod pieluchą są idealne warunki do ich rozwoju. Uczulenie na pleśnie nasila inne objawy alergii, zwłaszcza u dzieci, które są jednocześnie uczulone na roztocza. Zarodniki pleśni trafiają do organizmu nie tylko drogą wziewną, ale także pokarmową i przez skórę lub błonę śluzową, wywołując różne objawy alergii, np. pokrzywkę, lub inne zmiany skórne.

Zobacz też: Uczulenie na pyłki: grzyby Alternaria

Po czym poznać alergię na pleśnie?

Oczywiście lekarz musi zbadać dziecko, zrobić szczegółowy wywiad, dowiedzieć się od rodziców, w jakich sytuacjach nastąpiło nasilenie dolegliwości, np. dziecko dostało ataku duszności na wakacjach, po wejściu do zawilgoconej łazienki lub podczas zabawy wśród opadłych liści. Tak jak w przypadku alergii na pyłki, roztocza lub pokarmy lekarz może zlecić wykonanie testów na grzyby pleśniowe. Możliwe jest też odczulanie, bywa, że dzięki niemu dolegliwości ustępują na wiele lat.

Ocena (7 ocen)

4.0
Doładuj
Przeładuj