dziecko, kwiatek, ogród, podlewać

Uczulenie na pleśnie

W naszych domach i ogrodach rozwijają się z łatwością, a pozbyć się ich jest bardzo trudno. Pleśnie to najczęstsze po roztoczach i pyłkach powody alergii.
dziecko, kwiatek, ogród, podlewać
Dzieci są znacznie bardziej niż dorośli wrażliwe na alergizujące i toksyczne działanie grzybów pleśniowych. A stykają się z nimi niemal wszędzie. Pleśnie lubią temperaturę 18–25 C i wilgotność powietrza powyżej 70 proc., wtedy szybko się rozmnażają. Dlatego szczególnie dużo ich alergizujących zarodników jest w powietrzu w okresie ciepłego, wilgotnego lata i  jesienią. Radzimy więc, jak ustrzec przed nimi swoje dziecko i jak go leczyć, gdy pojawi się alergia.

Gdzie dziecko może zetknąć się z zarodnikami pleśni?

Są one i w naszych domach (nie tylko w zalanych podczas powodzi, gdzie sytuacja jest najpoważniejsza), i w ogromnych ilościach na dworze: w glebie, na roślinach rosnących na polach, w ogrodach, na łąkach, w lasach i parkach. Rozwijają się też w miejscach wytwarzania kompostu i wszędzie tam, gdzie znajduje się nawóz, a więc w chlewniach, oborach i stajniach.
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Czy pleśń jest w domach?

To mit, że pleśnie rozwijają się tylko w starych budynkach, domkach kempingowych i na poddaszach, one są po prostu w naszych domach przez cały rok. Stanowią 5–20 proc. kurzu domowego. Poza tym ich ulubione miejsca to kuchnie, łazienki, toalety, łóżka (są w kołdrach, poduszkach, materacach), tapicerki mebli, doniczki z kwiatami, a także źle lub niedostatecznie czyszczone nawilżacze i urządzenia klimatyzacyjne. Grzyby pleśniowe chociaż lubią ciepło i wilgoć, łatwo przystosowują się również do innych warunków i rozwijają się w lodówkach.

Jakie są objawy uczulenia na pleśnie?

Alergenami są zarodniki, dzięki którym pleśnie się rozmnażają. Są one dużo mniejsze niż pyłki roślin, dlatego łatwiej i głębiej wnikają do dróg oddechowych. Mogą wywoływać alergiczny nieżyt nosa, astmę, wyprysk kontaktowy, mają swój udział także w powstawaniu atopowego zapalenia skóry, pogarszają przebieg pieluszkowego zapalenia skóry, bowiem pod pieluchą są idealne warunki do ich rozwoju. Uczulenie na pleśnie nasila inne objawy alergii, zwłaszcza u dzieci, które są jednocześnie uczulone na roztocza. Zarodniki pleśni trafiają do organizmu nie tylko drogą wziewną, ale także pokarmową i przez skórę lub błonę śluzową, wywołując różne objawy alergii, np. pokrzywkę, lub inne zmiany skórne.

Zobacz też: Uczulenie na pyłki: grzyby Alternaria

Po czym poznać alergię na pleśnie?

Oczywiście lekarz musi zbadać dziecko, zrobić szczegółowy wywiad, dowiedzieć się od rodziców, w jakich sytuacjach nastąpiło nasilenie dolegliwości, np. dziecko dostało ataku duszności na wakacjach, po wejściu do zawilgoconej łazienki lub podczas zabawy wśród opadłych liści. Tak jak w przypadku alergii na pyłki, roztocza lub pokarmy lekarz może zlecić wykonanie testów na grzyby pleśniowe. Możliwe jest też odczulanie, bywa, że dzięki niemu dolegliwości ustępują na wiele lat.

Czy alergię na pleśnie leczy się tak jak inne uczulenia?

Przy zaostrzeniu się objawów podaje się glikokortykosteroidy (lub zwiększa ich dawkę) oraz leki antyhistaminowe, a przy astmie dodatkowo rozkurczające oskrzela. Ważne, by dziecko nie miało kontaktu z pleśnią. Może np. trzeba zerwać tapety, odgrzybić łazienkę i kuchnię, codziennie wietrzyć mieszkanie. W alergicznym zapaleniu nosa podaje się glikokortykosteroidy i leki obkurczające błonę śluzową, by zmniejszyć obrzęk, udrożnić nos, zapobiec zablokowaniu się ujścia zatok. Jeśli pleśnie powodują przewlekłe zapalenie zatok lub charakterystyczne naloty w gardle (ale bez zaczerwienienia jak przy anginie), stosuje się leki przeciwgrzybicze. Powinny je też przyjmować dzieci po niektórych chorobach zakaźnych osłabiających odporność, np. ospie wietrznej.

9 ważnych rad, by uniknąć alergii na pleśnie

Spośród alergenów wziewnych grzyby pleśniowe to najczęstsze (po roztoczach kurzu domowego i pyłkach roślin) przyczyny alergii u dzieci. Zadbaj, by dziecko się z nimi nie stykało.
  1. Dbaj o dobrą wentylację, kilka razy dziennie dobrze wywietrz mieszkanie.
  2. Ogranicz ilość wilgoci, w kuchni otwieraj okno podczas gotowania, wietrz łazienkę po kąpieli lub prysznicu, nie używaj nawilżaczy powietrza.
  3. Nie tapetuj mieszkania, pleśnie lubią miejsce pod tapetą i na niej.
  4. Likwiduj pleśń na fugach między kafelkami – stosuj roztwór wody z boraksem lub środki grzybobójcze.
  5. Usuń rośliny doniczkowe z pokoju, w którym śpi dziecko.
  6. Szybko wyrzucaj resztki jedzenia i produkty, na których pojawiła się pleśń, często myj pojemnik na chleb.
  7. Trzymaj w lodówce owoce oraz umyte warzywa.
  8. Nie dawaj dziecku serów pleśniowych, starannie myj i sparzaj suszone owoce.
  9. Dbaj, by dziecko nie bawiło się w stertach liści, nie odwiedzał szklarni czy pomieszczeń dla zwierząt w zoo.
Zobacz też: Przegląd preparatów do usuwania pleśni

Konsultacja: prof. dr n. med. Danuta Chmielewska-Szewczyk, pediatra alergolog, pulmonolog, pracuje w Centrum Medycznym LIM i przychodni FALCK Medycyna.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 7 głosy

Zobacz także

Popularne tematy