olsza
fot. Fotolia

Alergia na pyłki: olsza (olcha)

Olsza pyli wczesną wiosną. To, czy pylenie będzie uciążliwe dla alergików zależy od pogody. Pyłki olszy to jedne z najczęstszych alergenów, które powodują uczulenie wczesną wiosną.
Katarzyna Pinkosz
olsza
fot. Fotolia
To, jak silnie w danym roku będzie pylić olsza (olcha) zależy od pogody w sezonie pylenia oraz w końcu sierpniu i we wrześniu poprzedniego roku, kiedy to tworzą się pylniki.
Stężenie pyłków olszy w powietrzu zwykle jest bardzo wysokie.

Jakie są objawy uczulenia na pyłki olszy

Objawy uczulenia na pyłki olszy to głównie zapalenie spojówek (swędzenie i łzawienie oczu) oraz katar alergiczny (wysięk z nosa, kichanie, katar). Objawy pojawiają się nagle, z dna na dzień, gwałtownie, gdyż stężenie pyłków w powietrzu od razu jest wysokie już w w pierwszych dniach sezonu pylenia olszy.
W okresie silnego pylenia olszy u osób uczulonych mogą pojawić się objawy z dolnych dróg oddechowych: kaszel, uczucie ucisku w klatce piersiowej, duszność, astma.
Szczyt pylenia olszy przypada zwykle przed rozpoczęciem pylenia przez brzozę. Alergeny olszy powodują nasilenie uczulenia na pyłki brzozy u osób uczulonych na brzozę.
Redakcja poleca: Alergik w domu? Sprawdź, co pyli w marcu [WIDEO]
Alergia wziewna utrudnia cieszenie się z wiosny. Sprawdź, na jakie alergeny jest teraz narażone twoje dziecko i nie daj się zaskoczyć.

11 rad dla osób uczulonych na pyłki olszy

 1. Sprawdź kalendarz pylenia. Słuchaj komunikatów dla alergików: sezon pylenia olszy rozpoczyna się nagle.
 2. W okresie pylenia uczulającej rośliny staraj się wychodzić na spacery rano, późnym wieczorem oraz po deszczu. Wtedy w powietrzu jest najmniejsze stężenie pyłków.
 3. Wietrz mieszkanie pomiędzy 22 a 6 rano oraz po deszczu.
 4. Zawieś w oknach lekkie, gęste firanki, łatwe do prania. Dobrze zatrzymują pyłki.
 5. Kup odkurzacz z filtrem HEPA. Pomoże pozbyć się alergenów z domu.
 6. Na dworze, gdy świeci słońce, zakładaj okulary przeciwsłoneczne.
 7. Po przyjściu do domu myj ręce, twarz, a najlepiej weź prysznic i zmień ubraniee
 8. Podczas jazdy samochodem zasuń szyby. Lepiej, żeby pyłki nie dostawały się do środka. Zamontuj w samochodzie klimatyzację z filtrem przeciwpyłkowym.
 9. Nie przynoś do domu bukietów kwiatów polnych i traw.
 10. Na wakacje wybieraj się nad morze lub w wyższe partie gór. Stężenie pyłków jest tam najmniejsze.
 11. W przypadku uczulenia na olszę idź do alergologa przed sezonem pylenia. Warto zacząć przyjmować leki antyhistaminowe przed rozpoczęcia sezonu pylenia, by zapobiec nieprzyjemnym objawom.

Czytaj też: Alergia krzyżowa: co jeszcze może cię uczulać

Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy