Uczulenie na twarzy
fot. StockAdobe

Uczulenie, które widać na twarzy. Jak je leczyć?

Skóra na buzi twojego dziecka jest sucha, zaczerwieniona i pojawiają się na niej krostki? Prawdopodobnie jest ono w ciągłym kontakcie z alergenem, który tak się właśnie objawia. Powinnaś jak najszybciej znaleźć źródło wysypki i wyeliminować je z otoczenia dziecka. W przeciwnym razie każde leczenie będzie nieskuteczne.
Milena Oszczepalińska
Uczulenie na twarzy
fot. StockAdobe
Na twarzy twojego dziecka nagle pojawiła się ropiejąca wysypka albo skóra pokryta jest czerwonymi plamami? Może to być oznaką uczulenia. Jak je wyleczyć? Przeczytaj!

O czym świadczy wysypka na twarzy dziecka?

Wysypka na twarzy u niemowlaka czy małego dziecka nie zawsze wiąże się z alergią. Oczywiście zawsze jest takie podejrzenie, że krostki czy zaczerwieniona skóra na buzi to oznaki uczulenia np. po spożyciu jakiegoś alergenu i warto skonsultować je z dermatologiem. Wysypka na twarzy może jednak pojawić się z innych powodów, np.:
  • jako objaw trądziku niemowlęcego;
  • na skutek przegrzania (tzw. potówki);
  • jest wynikiem zaczopowania gruczołów łojowych (tzw. prosaki);
  • przy ząbkowaniu, gdy dziecko ciągle się ślini, co podrażnia skórę twarzy;
  • jako objaw łojotokowego zapalenia skóry.
Redakcja poleca: Alergik w domu? Sprawdź, co pyli w czerwcu [WIDEO]
Alergia na pyłki może zepsuć wiosenne spacery. Sprawdź, co pyli w czerwcu i nie daj się zaskoczyć.

Objawy uczulenia na twarzy

Uczulenie na twarzy może się pojawić na skutek alergii pokarmowej lub alergii kontaktowej (np. po użyciu szamponu lub innych kosmetyków). Wówczas na twarzy dziecka pojawiają się następujące objawy:
  • wysypka;
  • czerwone plamy.
Wysypka na buzi może przybierać różną postać i mieć różne nasilenie. Mogą to być ropiejące krostki albo czerwone pęcherze. Nie musi też obejmować wyłącznie skóry na twarzy, ale też zająć szyję i dekolt.

Jak leczyć uczulenie na twarzy u dziecka?

Ponieważ istnieje cała lista alergenów, zanim rozpocznie się leczenie, należy wykonać testy na alergię, które wskażą przyczynę. Wówczas przede wszystkim należy odstawić alergen lub unikać kontaktu z nim, jeśli tylko to możliwe. Jeśli uczulenie powstało na skutek stosowania jakichś kosmetyków, lepiej zamienić je na środki hipoalergiczne. Z kolei jeśli testy wskazały na alergię pokarmową, należy zmodyfikować dietę.
Uczulenie leczy się także farmakologicznie. Stosowne leki należy przyjmować pod kontrolą lekarza alergologa. Niestety dość często wywołują one skutek uboczny w postaci ospałości.

Zobacz też:

Ocena (1 ocena)

5.0
Doładuj
Przeładuj