GRY
 
 

Jak nauczyć dziecko składania życzeń

Małe dzieci nie mają potrzeby, aby składać komuś życzenia, nie wiedzą również, co komu można życzyć. Zbliżające się Święta to bardzo dobra okazja, aby spróbować je tego nauczyć.

dziecko, pluszka, choinka, święta
fot. Panthermedia
Składanie życzeń nie jest proste, nawet dla dorosłych. Trzeba być niezłym psychologiem, żeby w kilku słowach zawrzeć coś, co nie będzie pustym sloganem, nie urazi, a sprawi radość. Dzieci są w gorszej sytuacji – składają życzenia automatycznie, bo nie wiedzą, po co to robią. Wigilia, sylwester, Nowy Rok – przed wami wiele okazji, by wypowiadając kilka przemyślanych słów, zbliżyć się do drugiej osoby, zastanowić nad jej pragnieniami i  z serdecznością wesprzeć ich realizację. 

Nie tylko kartka z życzeniami

Świąteczne życzenia kojarzą się teraz głównie z  opłatkiem, ponieważ zwyczaj wysyłania kartek wypierają lakoniczne świąteczne sms-y. Poza tym poczta to najmniej atrakcyjny kierunek dla zabieganego rodzica. Ale skoro dzieciom tak dłuży się czekanie na święta, może jednak warto ten zwyczaj odświeżyć. Przygotowywanie kartek z życzeniami dla rodziny, z którą nie będziecie mieli okazji się zobaczyć, a może także dla tej, z którą spotkacie się w święta, może to oczekiwanie uatrakcyjnić. A na pewno da okazję do literackiej, plastycznej, a nawet aktorskiej zabawy z maluchem. Podrzucamy kilka propozycji.
  • Niezwykła pocztówka – choć gotowych kartek świątecznych mnóstwo, mały artysta na pewno może sprostać konkurencji, nawet jeśli jest jeszcze na etapie malowania dłońmi, a może nawet stopami na dużych formatach bez użycia pędzla – bo kto powiedział, że karta z życzeniami musi być mała. 
  • Ze studia nagrań – słabiej rozentuzjazmowani pracami plastycznymi mogą wyprodukować pocztówkę dźwiękową. Nagrane przy pomocy mikrofonu podłączonego do komputera, dyktafonu lub komórki życzenia, wierszyk albo piosenka nie tylko ucieszą odbiorcę, ale będą wspaniałą pamiątką z dzieciństwa.
  • Z komputera – narysowaną odręcznie kartkę z życzeniami można wskanować i wysłać mejlem. Możecie też stworzyć ją od podstaw w programie do rysowania lub uzupełnić życzeniami rodzinne zdjęcie specjalnie zrobione na te okazję, np. w mikołajowych czapkach.
  • Życzenia dobroczynne – świąteczne życzenia połączysz z dobrym uczynkiem, gdy zamiast zwykłej pocztówki kupisz wydaną np. przez Intytut Matki i Dziecka (www.cegielkadlaimid.linia.pl), Stowarzyszenie SOS wioski Dziecięce (www.sosodladzieci) albo Unicef (www.unicef.pl) czy Fundację Wspólna Droga (www.nikifory.pl), z których dochód przeznacza się na pomoc potrzebującym dzieciom czy np. niepełnosprawnym artystom.
Pomysł na kartkę świąteczną: Bałwanek z papieru – zrób go wspólnie z dzieckiem
Redakcja poleca: Jak dekorować świąteczne pierniki - film
Dzieci ozdabiają świąteczne ciasteczka. Zobacz, który z pomysłów wykorzystasz do wspólnej zabawy ze swoim dzieckiem.
Doładuj
Przeładuj