GRY
 
 

Fotografujemy nasze pociechy

Dzieci to dla rodziców najwdzięczniejszy temat fotograficzny. Mimo, że nie każdy jest zawodowym fotografem, dzięki nowoczesnym aparatom i Ty możesz zrobić dobre zdjęcie.

robienie zdjęć, zdjęcia dzieci
fot. Fotolia
Dzieci to dla rodziców najwdzięczniejszy temat fotograficzny. Jednak nie każdy jest zawodowym fotografem. Na szczęście niektóre aparaty fotograficzne są dziś tak proste w obsłudze jak pralka lub kuchenka mikrofalowa, więc... i Ty możesz zrobić dobre zdjęcie.

Poznaj swój aparat

Jak w każdym domowym urządzeniu masz różne guziki, przyciski, pokrętła. Wszystko na pewno jest opisane w instrukcji obsługi. Jeśli aparat jest stary, otrzymany w spadku, poproś darczyńcę, by nauczył cię posługiwać się nim. Jedno jest pewne – aparat nie gryzie, nie kopie prądem. Dziecko też z czasem się z nim oswaja. Poznaje go przy tym na swój sposób, na przykład liżąc obiektyw.

Perspektywa
Wybierając punkt fotografowania, zejdź do poziomu, z jakiego obserwuje nas dziecko. Nie wywyższaj się tylko dlatego, że niewygodnie ci chodzić na kolanach lub pełzać na brzuchu. Spróbuj zobaczyć świat takim, jakim widzi go dziecko. Maluch odkrywa świat zwykle na wysokości pół metra. Łatwo przekonać się, że z tej perspektywy szafa to góra równie wysoka jak Mount Everest.

Oświetlenie
Sięgaj po aparat wtedy, gdy jest jasno. Lampa błyskowa powinna służyć tylko do doświetlania, a nie jako główne źródło światła. Nic nie zastąpi słońca, dlatego najpiękniejsze zdjęcia wychodzą w plenerze. Nawet jeśli fotografujesz w domu, staraj się uchwycić dziecko w smudze światła dziennego. Jeśli akurat bawi się w najciemniejszym kącie, przenieś zabawki bliżej okna. Tort z urodzinową świeczką też daje się przestawić tam, gdzie jest jaśniej.

Kompozycja
Każdy może być artystą. Negatyw fotograficzny jest cierpliwy i zapisuje wszystkie nasze pomysły. Przed naciśnięciem spustu migawki zastanów się jednak, jaki procent kadru wypełni malec. Staraj się być blisko. Jeśli będziesz fotografować z daleka, dziecko może zniknąć w chaosie zabawek. Przyjrzyj się temu, co widzisz za maluchem. Czasem wystarczy przesunąć krzesło o metr, by tło nie było zagracone.

Temat
Najciekawsze jest życie. Staraj się łapać te chwile, gdy dziecko jest sobą – bawi się, cieszy, ale i płacze. Unikaj jak ognia zdjęć pozowanych, np. babcia z dziadkiem i maluch na baczność pod ścianą. Ciekawsze będą takie, na których pociecha psuje fryzurę babci lub liczy włosy dziadka. Jeśli fotografujesz zabawę w wannie, kadruj ze smakiem, by nie wyszła nam pornografia. Po latach, kiedy dzieci oglądają własne zdjęcia, mogą się czuć zażenowane. Fotografujmy tak, jak sami chcielibyśmy być sfotografowani.

Małgorzata Mikołajczyk
Redakcja poleca: Zobacz, jak Anna Dereszowska znalazła talent w sobie i co odkryła u swojej córki! [WIDEO]
"Szkoliłam rysunek, bo miałam być architektem" – mówiła aktorka podczas spotkania w Akademii 5.10.15. Zdradziła jedną ważną rzecz, która pomogła jej znaleźć klucz do tego, co chce w życiu robić!

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj