udar słoneczny u dziecka
fot. Adobe Stock

Udar słoneczny u dziecka: objawy, ile trwa [co zrobić, gdy dziecko ma udar słoneczny]

Udar słoneczny u dziecka może mieć bardzo poważne konsekwencje. Po jego rozpoznaniu należy natychmiast wezwać pogotowie. Słoneczne, letnie dni sprzyjają wypoczynkowi na słońcu, lecz w tym czasie koniecznie trzeba odpowiednio chronić dziecko. Typowe objawy udaru słonecznego to między innymi gorączka od słońca u dziecka, ból głowy oraz światłowstręt.
udar słoneczny u dziecka
fot. Adobe Stock

Ryzyko wystąpienia udaru słonecznego u dziecka wzrasta na wakacjach, gdy maluch spędza dużo czasu na świeżym powietrzu. Udar słoneczny w przypadku małego dziecka może być bardzo niebezpieczny – im młodsze dziecko, tym zagrożenie dla jego zdrowia i życia większe (udar słoneczny jest bardziej niebezpieczny dla dziecka niż dla dorosłego). Powikłaniami udaru słonecznego mogą być zaburzenia pracy serca, niewydolność oddechowa, śpiączka. Sprawdź, jakie są objawy udaru słonecznego u dzieci, ile trwa oraz jak mu zapobiec. 

Spis treści: 

 1. Udar słoneczny u dziecka: przyczyny
 2. Objawy udaru słonecznego u dzieci
 3. Udar słoneczny u niemowlaka
 4. Co zrobić, gdy dziecko ma udar słoneczny?
 5. Udar słoneczny: ile trwa?
 6. Porażenie słoneczne u dzieci: zapobieganie

Udar słoneczny u dziecka: przyczyny

Udar słoneczny u dziecka, w przeciwieństwie do udaru cieplnego, wywołany jest przez wysoką temperaturę otoczenia spowodowaną działaniem promieni słonecznych na ciało, szczególnie na głowę. Dochodzi do niego najczęściej wtedy, gdy dziecko w bardzo ciepły dzień długo przebywa na słońcu i nie jest chronione czapeczką.

W udarze cieplnym natomiast do przegrzania dochodzi bez udziału słońca (w przegrzanych pomieszczeniach, w wyniku nieodpowiedniego stroju).

Udar słoneczny u dziecka warto też odróżniać od wyczerpania cieplnego. W tym drugim temperatura ciała dziecka nie przekracza 40°C i działają mechanizmy termoregulacyjne – dziecko się poci. Pozostałe objawy w obu dolegliwościach mogą być podobne.

Objawy udaru słonecznego u dzieci

Wymienimy najbardziej typowe objawy udaru słonecznego – pozostałe znajdziesz w materiale o objawach udaru słonecznego u dzieci.

Typowe objawy udaru słonecznego u dziecka to:

Udar słoneczny u niemowlaka

U niemowląt i małych dzieci mechanizm termoregulacji, który odpowiada za właściwą temperaturę ciała, nie jest jeszcze w pełni wykształcony. Udar słoneczny u niemowlaka może być szczególnie niebezpieczny. Pamiętaj, że im młodsze dziecko, tym sytuacja może być bardziej groźna. Najbardziej narażone są więc dzieci w wieku niemowlęcym i wczesnodziecięcym.

Uwaga! Udar słoneczny u dziecka jest stanem zagrożenia życia!

Co zrobić, gdy dziecko ma udar słoneczny?

W przypadku podejrzenia udaru słonecznego u dziecka i wystąpienia u niego poważniejszych objawów należy wezwać pomoc. Do czasu przyjazdu karetki należy udzielać maluchowi pierwszej pomocy:

 • ułożyć w chłodnym, zacienionym pomieszczeniu,
 • zdjąć ubranka i stosować chłodne okłady na podudzia (monitorując temperaturę ciała),
 • próbować poić dziecko (czasami dzieci odmawiają przyjmowania płynów),
 • NIE należy dziecku podawać leków obniżających gorączkę,
 • można masować ręce i nogi w celu poprawy krążenia i usprawnienia oddawania ciepła przez organizm.

Udar słoneczny: ile trwa?

To, ile potrwa złe samopoczucie dziecka, zależy od jego wieku, stopnia przegrzania organizmu i nasilenia objawów. Powrót do zdrowia po udarze słonecznym może trwać od 24 godzin nawet do kilku dni.

Przegrzanie słoneczne u dziecka: powikłania

Bardzo przykre objawy udaru słonecznego u dziecka to nie wszystko, co może mu się przytrafić wskutek nadmiernej ekspozycji na słońce. Czasami dochodzi do:

 • zaburzeń pracy serca,
 • niewydolności oddechowej,
 • niewydolności układu nerwowego,
 • niewydolności nerek,
 • zaburzeń pracy wątroby,
 • drgawek,
 • śpiączki.

Porażenie słoneczne u dzieci: zapobieganie

Aby uniknąć udaru słonecznego u dzieci, należy:
 • unikać ekspozycji na słońce w godzinach, kiedy jest ono najsilniejsze – między 10 a 15;
 • zawsze nosić nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne i przewiewne ubranie;
 • regularnie nawadniać malucha, aby uniknąć odwodnienia.
Uwaga! Stosowanie kremów z filtrem u dzieci nie zabezpiecza przed udarem słonecznym, a jedynie przed oparzeniem słonecznym, a i to tylko wtedy, jeśli krem jest odpowiednio dobrany i stosowany.

Zobacz także:
Redakcja poleca: Wakacje bez zgubienia na plaży i siedzenia w komórce - jak to zrobić radzi Akademia 5.10.15. [WIDEO]
Wakacje to czas totalnego luzu, kiedy puszcza wiele sztywnych reguł. Co zrobić, aby w tej beztrosce nie zabrnąć za daleko? Zobacz filmową relację ze spotkania Akademii 5.10.15. na którym eksperci podpowiadają rodzicom jak bezpiecznie wypoczywać z dzieckiem na wakacjach.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy