udar słoneczny u dziecka
fot. StockAdobe

Udar słoneczny u dziecka to stan zagrożenia życia! 

Słoneczne, letnie dni sprzyjają wypoczynkowi na słońcu. Jednak podczas upału łatwo o udar słoneczny, który u dziecka może mieć bardzo poważne konsekwencje. Po jego rozpoznaniu trzeba wzywać pogotowie.
udar słoneczny u dziecka
fot. StockAdobe

Gdy za oknem świeci piękne słońce, zwłaszcza na wakacjach, spędzasz z dzieckiem dużo czasu na świeżym powietrzu. Wzrasta wtedy ryzyko udaru słonecznego u dziecka, który jest dla niego bardzo niebezpieczny – im młodsze dziecko tym zagrożenie dla jego zdrowia i życia większe.

Udar słoneczny u dziecka:

Przyczyny udaru słonecznego u dziecka

Udar słoneczny u dziecka, w przeciwieństwie do udaru cieplnego, powodowany jest przez wysoką temperaturę otoczenia spowodowaną działaniem promieni słonecznych na ciało, szczególnie na głowę. Dochodzi do niego najczęściej wtedy, gdy dziecko w bardzo ciepły dzień długo przebywa na słońcu i nie jest chronione czapeczką.
W udarze cieplnym natomiast do przegrzania dochodzi bez udziału słońca (w przegrzanych pomieszczeniach, w wyniku nieodpowiedniego stroju).

Udar słoneczny u dziecka warto też odróżniać od wyczerpania cieplnego. W tym drugim temperatura ciała dziecka nie przekracza 40 st. C i działają mechanizmy termoregulacyjne – dziecko się poci. Pozostałe objawy w obu dolegliwościach mogą być podobne.

Redakcja poleca: Wakacje bez zgubienia na plaży i siedzenia w komórce - jak to zrobić radzi Akademia 5.10.15. [WIDEO]
Wakacje to czas totalnego luzu, kiedy puszcza wiele sztywnych reguł. Co zrobić, aby w tej beztrosce nie zabrnąć za daleko? Zobacz filmową relację ze spotkania Akademii 5.10.15. na którym eksperci podpowiadają rodzicom jak bezpiecznie wypoczywać z dzieckiem na wakacjach.

Objawy udaru słonecznego u dziecka

Wymienimy najbardziej typowe objawy udaru słonecznego – pozostałe znajdziesz w materiale Objawy udaru słonecznego u dzieci:

 • gorączka ponad 40 st. C,
 • ból głowy,
 • światłowstręt,
 • sucha zaczerwieniona skóra,
 • nudności i wymioty.


Uwaga! Udar słoneczny u dziecka jest stanem zagrożenia życia!

Pierwsza pomoc w udarze słonecznym

W przypadku podejrzenia udaru słonecznego u dziecka i wystąpienia u niego poważniejszych objawów należy wezwać pomoc – im młodsze dziecko, tym sytuacja może być bardziej groźna. Do czasu przyjazdu karetki należy udzielać maluchowi pierwszej pomocy:

 • ułożyć w chłodnym, zacienionym pomieszczeniu,
 • zdjąć ubranka i stosować chłodne okłady na podudzia monitorując temperaturę ciała,
 • próbować poić dziecko; czasami dzieci odmawiają przyjmowania płynów,
 • NIE należy dziecku podawać leków obniżających gorączkę,
 • można masować ręce i nogi w celu poprawy krążenia i usprawnienia oddawania ciepła przez organizm.

Czas trwania udaru słonecznego u dziecka

To, ile potrwa złe samopoczucie dziecka, zależy od jego wieku, stopnia przegrzania organizmu i nasilenia objawów. Powrót do zdrowia po udarze słonecznym może trwać od 24 godzin nawet do kilku dni.

Powikłania udaru słonecznego

Bardzo przykre objawy udaru słonecznego u dziecka to nie wszystko, co może mu się przytrafić wskutek nadmiernej ekspozycji na słońce. Czasami dochodzi do zaburzeń pracy serca, niewydolności oddechowej lub układu nerwowego, niewydolności nerek, zaburzeń pracy wątroby, drgawek i śpiączki. Udar słoneczny jest bardziej niebezpieczny dla dziecka niż dla dorosłego. Jeśli do niego dojdzie, trzeba do dziecka wezwać pomoc.

Jak nie dopuścić do udaru słonecznego u dziecka

Aby uniknąć udaru słonecznego u dzieci, należy:
 • unikać ekspozycji na słońce w godzinach, kiedy jest ono najsilniejsze – między 10 a 15;
 • zawsze nosić nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne i przewiewne ubranie;
 • regularnie nawadniać malucha, aby uniknąć odwodnienia.
Uwaga! Stosowanie kremów z filtrem u dzieci nie zabezpiecza przed udarem słonecznym, a jedynie przed oparzeniem słonecznym, a i to tylko wtedy, jeśli krem jest odpowiednio dobrany i stosowany.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy