GRY
 
 

Uderzanie głową w ścianę i kołysanie się

Nie ma w tym zazwyczaj nic nienaturalnego, chociaż może bardzo zaniepokoić rodziców.


Roczne dzieci często z upodobaniem uderzają główką o ścianę albo kołyszą się rytmicznie. Nie ma w tym zazwyczaj nic nienaturalnego, chociaż może bardzo zaniepokoić rodziców.

Kiedy maluch odkrywa u siebie poczucie rytmu, zaczyna go to fascynować, zwłaszcza że takie rytmiczne ruchy jest w stanie wykonywać zupełnie sam.
Kołysanie pojawia się zwykle około szóstego miesiąca i może być też oznaką walki z bólem podczas ząbkowania. Na ogół mija po zakończeniu tego procesu.
Uderzanie głową występuje przeważnie w dziewiątym miesiącu. Co ważne, dziecku nie dzieje się wtedy żadna krzywda (dopóki nie jest posiniaczone bądź nie rozwija się gorzej).

Co robić?
Przede wszystkim okazuj dziecku miłość i czułość – tak w ciągu dnia, jak i przed zaśnięciem. Postaraj się również zainteresować go innymi zabawami, w których kluczową rolę odgrywają rytm i muzyka. Zadbaj, by dużo czasu spędzał aktywnie, przed snem nie proponuj za to pobudzających zabaw, lecz spróbuj go raczej wyciszać.

Źródło: H. Murkoff, A. Eisenberg, S. Hathaway B.S.N., Pierwszy rok życia dziecka, Warszawa 2006
Redakcja poleca: 10 najczęściej popełnianych błędów wychowawczych
Starasz się być świetnym rodzicem, a twój maluch nadal jest niegrzeczny? Czasem warto spojrzeć na siebie, by odkryć, gdzie leży problem...

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj