ugryzienia, owady, dzieci, wakacje
fot. Fotolia

Ugryzienia owadów

Osy, komary, meszki, mrówki to prawdziwe utrapienie podczas letnich wyjazdów. Co robić, gdy dojdzie do bolesnego lub swędzącego pogryzienia?
ugryzienia, owady, dzieci, wakacje
fot. Fotolia

Osy, komary, meszki, mrówki to prawdziwe utrapienie podczas letnich wyjazdów. Czy można skutecznie odstraszać je naturalnymi metodami? Co robić, gdy dojdzie do bolesnego lub swędzącego pogryzienia?


Trudno wyobrazić sobie wakacje bez spacerów, ale też trudno znaleźć miejsce, gdzie nie ma owadów. Dają się nam we znaki już od maja. Pierwsze pojawiają się komary, meszki i muchy, do których latem dołączają osy, pszczoły i bąki. Gryzą jednak nie tylko owady latające, lecz także mrówki, kleszcze i pająki. Skutki spotkań z nimi są nieprzyjemne, a nawet dość bolesne, szczególnie dla maluchów.

Gdy dojdzie do ukąszenia, powstaje miejscowy odczyn zapalny, czyli zaczerwienienie i obrzęk czy pieczenie. Zazwyczaj nie jest to niebezpieczne, choć może stać się przyczyną zakażeń, jeśli dziecko zainfekuje rankę drapiąc ją brudnymi rączkami. Wówczas objawy zapalenia mogą się mocno nasilić. Ugryzione miejsce stanie się bardzo bolesne, pojawi się wyciek ropny, wzrośnie także temperatura ciała dziecka (koniecznie zabierz wtedy malca do lekarza). Poza tym ugryzienia owadów mogą wywołać różne choroby, a także reakcje alergiczne o rozmaitym nasileniu, wymagające pomocy medycznej. W przypadku wstrząsu anafilaktycznego pomoc musi być natychmiastowa!

Co złagodzi dolegliwości?
Ugryzienie komara
– rankę zdezynfekuj np. spirytusem salicylowym. Swędzenie będzie mniej dokuczliwe, jeśli bąble posmarujesz Fenistilem lub homeopatycznym żelem Dapis.

Użądlenie pszczoły – delikatnie zdrap żądło ostrzem noża lub paznokciem (nie chwytaj go za wystający czubek, bo wyciśniesz z niego więcej jadu!). By zmniejszyć ból i obrzęk, na ukłucie połóż kompres z roztworu sody oczyszczonej (łyżeczka na szklankę wody).

Ugryzienie osy – pomoże zimny kompres z roztworu octu, oziębienie bolącego miejsca lodem lub przyłożenie do ranki przekrojonego korzenia pietruszki lub cebuli. Jeśli dziecko zostało użądlone w usta lub język, możesz dać mu do ssania kostkę lodu. Gdy opuchlizna jest duża i maluch ma problemy z oddychaniem, od razu zawieź je do szpitala lub wezwij pogotowie. To stan zagrożenia życia!

Kleszcz – aby go usunąć, pęsetą lub przez chusteczkę chwyć odwłok przy samej skórze i powoli wykręcaj (rób to w kierunku odwrotnym do ruchu wskazówek zegara) – uważaj, żeby nie oderwać go od maleńkiej główki. Jeśli jakiś jego fragment pozostanie w skórze, wydłub go igłą, jak zadrę. Potem miejsce to zdezynfekuj spirytusem. Ból złagodzi zimny kompres. Nie smaruj kleszcza niczym tłustym, ponieważ wówczas owad wymiotuje i powstaje znacznie większy odczyn alergiczny!

Meszki – często atakują gromadnie, co jest szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci. Z tego powodu nie wolno zostawiać na dworze maluchów bez zabezpieczenia przed owadami, np. śpiących w wózku bez moskitiery. Dolegliwości po pogryzieniu meszek złagodzą środki przeciwświądowe i zmniejszające obrzęk, np. Fenistil lub chłodne okłady z sody.

Zobacz też: Jak rozpoznać ugryzienie kleszcza i rumień wędrujący?

Skuteczne w walce z owadami są nie tylko środki chemiczne, ale i naturalne zapachy...
1. Jeśli wybieracie się do lasu, załóżcie kryte obuwie, omijajcie wysokie trawy i zarośla
(tam żyją kleszcze). Odsłonięte części ciała dziecka posmaruj środkiem odstraszającym owady (to np. Off lub Bayer). Nie stosuj ich tuż po opalaniu lub przed wyjściem na ostre słońce.
2. Naturalne odstraszacze komarów i kleszczy to zapachy goździków, czosnku, czeremchy, eukaliptusa, pelargonii i krzaków pomidora. Komary nie lubią też specjalnych świec, olejków eterycznych, np. laurowego.
3. W drzwiach i oknach zainstaluj moskitiery, może to być także zwykła gęsta siatka.
4. Owady, które o zmierzchu wabi świtało, nie będą się zlatywać, jeśli zwykłą żarówkę zastąpisz specjalną „antykomarową”, świecącą na żółto.

Czym grozi ugryzienie kleszcza?
Ten pajęczak może przenosić kleszczowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu oraz boreliozę. Przed dwoma pierwszymi chorobami można się zabezpieczyć – na rynku dostępne są szczepionki (odporność pojawia się kilka miesięcy od daty pierwszego szczepienia i trwa
trzy lata). Przeciw boreliozie nie można się zaszczepić, a to groźna choroba, nieleczona powoduje zmiany w układzie nerwowym. Jeśli więc w miejscu ugryzienia zaobserwujesz rumień, który będzie się powiększał z dnia na dzień, zabierz dziecko do lekarza.

Jak rozpoznać wstrząs anafilaktyczny?
1. Dziecko gwałtownie blednie, jego skóra staje się zimna i lepka.
2. Maluch wymiotuje, kicha lub z trudem oddycha.
3. Na jego twarzy pojawia się obrzęk i pokrzywka.
4. Ma szybkie, ale słabo wyczuwalne tętno.
5. Mogą wystąpić zaburzenia świadomości i drgawki.

Niekiedy stan dziecka jest tak poważny, że trzeba mu udzielić natychmiastowej pomocy.
– Wezwij pogotowie. Dzwoniąc, poradź się, jak pomóc dziecku – to zależy od objawów.
– Przy zapaści połóż je z nogami wyżej, odchyl głowę (wałek pod barki).
– Jeśli straci przytomność i nie oddycha, zastosuj sztuczne oddychanie i masaż serca.
– Gdy pojawi się duszność, ułóż je tak, by ułatwić mu oddychanie.
– Przy wymionach połóż je na boku – nie zachłyśnie się.
– Jeśli cierpi na alergię na jad błonkoskrzydłych, a masz strzykawkę z adrenaliną, podaj lek!

Co zwabia owady?
Wszystkie lubią zapachy kosmetyków i jaskrawe kolory. Słodycze, owoce oraz napoje przyciągają osy, pszczoły, mrówki. Muchy i osy, zwabia surowe mięso, a wilgoć – meszki i komary.

Polecamy: Objawy i leczenie rumienia zakaźnego
Redakcja poleca: Jak nie krzyczeć na dziecko – jak przestać krzyczeć? Jak krzyk wpływa na dziecko? [WIDEO]
Jeśli zastanawiasz się, jak nie krzyczeć na dziecko, najważniejszy krok do sukcesu masz już za sobą. Krzyczenie na dziecko przynosi bowiem fatalne skutki i wyrabia w maluchu nawyk rozwiązywania problemów podniesionym głosem. A to nie jest dobry kapitał na przyszłość. Psycholog wyjaśnia, czy można krzyczeć na dziecko, i jak przestać to robić.
Oceń artykuł

Ocena 3 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy