ugryzienie meszki, ślady po ugryzieniu
fot. Adobe Stock

Ugryzienie meszki: jak wygląda, jak leczyć [OBJAWY i ZDJĘCIA]

Ugryzienie meszki to jedna z częstszych letnich przypadłości. Po czym poznać, że dziecko zostało ugryzione przez meszkę i czy jest to powód to obaw? Sprawdź, jak wygląda ślad po ugryzieniu meszki.
Milena Oszczepalińska
ugryzienie meszki, ślady po ugryzieniu
fot. Adobe Stock
Ugryzienie meszki nie jest tak nieprzyjemne jak np. ugryzienie osy czy szerszenia (co bywa również groźne dla osób uczulonych na jad owadów), ale zwykle jest dość uciążliwe. Dyskomfort może powodować zwłaszcza swędzenie skóry. Jak łagodzić objawy pogryzienia przez meszki i po czym je poznać?

Ugryzienie meszki - czy jest groźne?

Meszki oprócz komarów bywają latem jednymi z bardziej uciążliwych latających owadów, które gryzą. Dlaczego? Ze względu na ich liczebność oraz na to, że zwykle nie latają pojedynczo, ale w stadach i gdy dojdzie do pogryzienia, z reguły nie mamy na ciele jednego śladu, ale co najmniej kilka. I choć zazwyczaj nie są szczególnie groźne, to jednak zdarza się, że zawarta w ich ślinie trująca substancja wywoła reakcję alergiczną lub stan zapalny, a wówczas konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem.

Meszki pojawiają się zwykle na początku maja, ale kiedy maj jest chłodniejszy, wówczas nieco później. W przeciwieństwie do komarów nie atakują jedynie w nocy – potrafią zepsuć nam np. sobotni piknik nad jeziorem za miastem. Uwielbiają tereny zielone, zalesione i położone w bliskiej odległości wód.
Redakcja poleca: Opuchlizna po ukąszeniu - sposoby na opuchliznę po ukąszeniu owadów [WIDEO]
Opuchlizna po ukąszeniu owada to zmartwienie nie jednego rodzica. Jeśli twoje dziecko zostało ukąszone przez meszkę lub pszczołę i nie wiesz, jak mu pomóc, sprawdź, jakie są sposoby na ugryzienia owadów - w tym kilka domowych porad!

Ugryzienie meszki - jak wygląda ślad?

Ślad po ugryzieniu meszki to zwykle czerwona niewielka plama, może być nieco wypukła, podobnie jak przy ugryzieniu komara. Również podobnie jak w przypadku komara miejsce po ugryzieniu meszki bardzo swędzi. Zwykle opuchlizna po ugryzieniu przez tego owada utrzymuje się na ciele do kilku dni, po czym samoistnie znika.

ugryzienie meszki
Ugryzienie meszki, fot. Adobe Stock

Ugryzienie meszki - jak leczyć?

Jeśli ciebie lub twoje dziecko pogryzą meszki, w pierwszej kolejności powinnaś przemyć miejsca po ukąszeniach wodą utlenioną, żeby je odkazić. Dodatkowo zastosuj środki łagodzące swędzenie, np. takie jak:
  • maść na ugryzienia (np. Fenistil);
  • wapno do picia;
  • okłady z sody oczyszczonej.

Ugryzienie meszki - jak zapobiec?

Warto też pamiętać o metodach zapobiegających ugryzieniom przez meszki. Skutecznie odstraszają je np.:
  • olejki eteryczne (zwłaszcza lawendowy, miętowy, waniliowy;
  • różnego rodzaju repelenty (środki chemiczne odstraszające owady);
  • świecie zapachowe o zapachach wymienionych wyżej, których meszki nie tolerują;
  • zapachowe wkłady do kontaktów.
 

My polecamy w szczególności te produkty na ugryzienia dla dzieci:Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy