GRY

Jak wygląda ślad po ugryzieniu meszki?

Ugryzienia owadów, w tym również meszek, to jedne z częstszych letnich przypadłości. Po czym poznać, że dziecko zostało ugryzione przez meszkę i czy jest to powód to obaw? Sprawdź!
Ugryzienie meszki
fot. StockAdobe
Lato, słońce, piękna pogoda - dla wielu to idealny czas, gdyby nie… insekty! Właśnie kiedy na dworze jest gorąco i chciałoby się spędzać każdą chwilę na świeżym powietrzu, czasami jest to bardzo niekomfortowe ze względu na latające wszędzie owady. Niektóre z nich, jak osy czy szerszenie mogą być nie tylko nieprzyjemne, lecz także groźne zwłaszcza dla osób uczulonych na jad owadów. Inne, tak jak np. meszki, nie są szczególnie groźne, ale bywają uciążliwe, ponieważ gdy gryzą, sprawiają, że skóra mocno swędzi. Jak łagodzić objawy pogryzienia przez meszki i po czym poznać, że to właśnie one są winowajcami pozostawionych śladów na skórze? Podpowiadamy!

Jak gryzą meszki?

Meszki oprócz komarów bywają latem jednymi z bardziej uciążliwych latających owadów, które gryzą. Dlaczego? Ze względu na ich liczebność oraz na to, że zwykle nie latają pojedynczo, ale w stadach i gdy dojdzie do pogryzienia, z reguły nie mamy na ciele jednego śladu, ale co najmniej kilka. I choć zazwyczaj nie są szczególnie groźne, to jednak zdarza się, że zawarta w ich ślinie trująca substancja wywoła reakcję alergiczną lub stan zapalny, a wówczas konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem.

Meszki pojawiają się zwykle na początku maja, ale kiedy maj jest chłodniejszy, wówczas nieco później. W przeciwieństwie do komarów nie atakują jedynie w nocy – potrafią zepsuć nam np. sobotni piknik nad jeziorem za miastem. Uwielbiają tereny zielone, zalesione i położone w bliskiej odległości wód.
Redakcja poleca: Sposoby na opuchliznę po ukąszeniach owadów [WIDEO]
Twoje dziecko zostało ukąszone przez meszkę lub pszczołę i nie wiesz, jak mu pomóc? Sprawdź, jakie są sposoby na ugryzienia owadów - w tym kilka domowych porad.

Jak wygląda ślad po ugryzieniu meszki?

Ślad po ugryzieniu meszki to zwykle czerwona niewielka plama, może być nieco wypukła, podobnie jak przy ugryzieniu komara. Również podobnie jak w przypadku komara miejsce po ugryzieniu meszki bardzo swędzi. Zwykle opuchlizna po ugryzieniu przez tego owada utrzymuje się na ciele do kilku dni, po czym samoistnie znika.

W jaki sposób łagodzić objawy pogryzienia przez meszki?

Jeśli ciebie lub twoje dziecko pogryzą meszki, w pierwszej kolejności powinnaś przemyć miejsca po ukąszeniach wodą utlenioną, żeby je odkazić. Dodatkowo zastosuj środki łagodzące swędzenie, np. takie jak:
  • maść na ugryzienia (np. Fenistil);
  • wapno do picia;
  • okłady z sody oczyszczonej.
Warto też pamiętać o metodach zapobiegających ugryzieniom przez meszki. Skutecznie odstraszają je np.:
  • olejki eteryczne (zwłaszcza lawendowy, miętowy, waniliowy;
  • różnego rodzaju repelenty (środki chemiczne odstraszające owady);
  • świecie zapachowe o zapachach wymienionych wyżej, których meszki nie tolerują;
  • zapachowe wkłady do kontaktów.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

Narzędzia dla mam

Więcej

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Zimowy wypoczynek