ugryzienie pluskwy
fot. Adobe Stock

Ugryzienie pluskwy - jak wygląda, jak je rozpoznać i czym smarować

Pogryzienie przez tego pasożyta można rozpoznać po czerwonych plamkach w linii „po trzy”. Sam moment ugryzienia przez pluskwę nie jest bolesny, ponieważ wstrzykuje ona do skóry substancję znieczulającą.
Joanna Biegaj
ugryzienie pluskwy
fot. Adobe Stock

Pluskwy żywią się krwią człowieka, ślady po ich ugryzieniu zazwyczaj są umiejscowione w jednym skupisku na skórze. Ugryzienia pluskwy mają postać czerwonych plamek, a po pewnym czasie grudek lub bąbli pęcherzykowych. Ślady po pluskwach są swędzące, zazwyczaj występują w tych miejscach, gdzie skóra jest odsłonięta. Człowiek nie czuje momentu ugryzienia, ponieważ pluskwa wstrzykuje w skórę substancję znieczulającą. 

Spis treści: 

 1. Jak wygląda ugryzienie pluskwy?
 2. Objawy ugryzienia przez pluskwy
 3. Dziecko pogryzione przez pluskwy
 4. Czy pluskwy przenoszą choroby?
 5. Czym smarować ugryzienie pluskwy?
 6. Jak wygląda pluskwa?

Jak wygląda ugryzienie pluskwy?

Pluskwy żywią się krwią człowieka. Rzadko zdarza się, że ślady po ugryzieniach pluskwy są pojedyncze. Jak rozpoznać ugryzienie pluskwy? Zazwyczaj są to grudki, występujące w linii „po trzy” lub więcej. Reakcja niektórych ludzi na ugryzienie pluskwy jest niewielka lub żadna, u innych z kolei może powodować uczulenie. Silne reakcje alergiczne zdarzają się rzadko, mają postać rozległych śladów (o średnicy nawet 5 cm) z występującym naokoło rumieniem. Miejsca po ukąszeniach mogą różnić się wyglądem, zazwyczaj przybierają formę wypukłych, czerwonych śladów. 
Redakcja poleca: Czego nie lubią pasożyty – podpowiada doktor Ozimek [WIDEO]
Zastanawiasz się, czego nie lubią pasożyty? Lista takich produktów jest dość długa, więc z pewnością uda się dobrać coś, co dziecku będzie smakować. Dieta na robaki zawiera między innymi: kiszone ogórki, jogurty, pestki dyni czy niektóre przyprawy. Sprawdź, jaką dietę na pasożyty stosować: czego jeszcze nie lubi glista ludzka, lamblia i inne robaki.

Objawy ugryzienia przez pluskwy

Ugryzienia przez pluskwę zazwyczaj można zauważyć w jednym skupisku na skórze. Pierwszym sygnałem obecności tego pasożyta są właśnie ślady pogryzienia.

Objawy ugryzienia pluskwy to:
 • czerwone plamki, a po pewnym czasie grudki lub bąble pęcherzykowe,
 • wykwity często występują w liniach „po trzy”,
 • pośrodku zmiany skórnej zazwyczaj widoczny jest mniejszy punkt (miejsce ugryzienia),
 • jeśli liczba ugryzień jest duża, może to wyglądać, jak wysypka – to skutek drapania,
 • ugryzienia są swędzące,
 • występują na odsłoniętych częściach skóry.
 
Żeby upewnić się, że ugryzienia rzeczywiście spowodowane są przez pluskwy – musisz znaleźć owada (fizyczne objawy jego obecności). Jest to jedyny sposób, ponieważ ugryzienie pluskwy często przypomina inne problemy skórne. Łatwo też można je pomylić z ugryzieniem przez kleszcze, wszy lub pchły.

Dziecko pogryzione przez pluskwy

Pluskwy zazwyczaj atakują nocą, co sprawia, że rano dziecko zazwyczaj budzi się z zaczerwienioną i bolącą skórą. U dzieci objawy pogryzienia przez pluskwy mogą być bardziej nasilone niż u osób dorosłych. Pogryzienia insektów mogą też wywołać u nich reakcję alergiczną. Mitem jest jednak, że pluskwy częściej gryzą dzieci.

Czy pluskwy przenoszą choroby?

Nie ma obecnie żadnych dowodów mówiących o tym, że pluskwy przenoszą jakiekolwiek choroby. Jeśli jednak dojdzie do licznych pogryzień, może pojawić się np. gorączka, uczucie osłabienia lub pokrzywka (są to bardzo rzadkie objawy). Jeśli ślady po ugryzieniu pluskwy zostaną rozdrapane, może dojść do zakażenia. Faktem jest jednak, że sama obecność pluskiew często powoduje u ludzi strach i niepokój.

Czym smarować ugryzienie pluskwy?

Warto sięgnąć po preparaty łagodzące dolegliwości związane z ukąszeniem pluskwy. Dobrze będą działać środki, których używa się np. po ukąszeniu komara lub te do stosowania miejscowego, takie jak Fenistil. Chodzi o złagodzenie świądu. Osoba pogryziona przez pluskwy może również stosować chłodne miejscowe okłady.

Jak wygląda pluskwa?

Jak wygląda pluskwa? Pluskwa jest mała, ma około 4-6 mm długości, owalny kształt, 6 odnóży i nie ma skrzydełek. Jest przezroczysta, przez co trudno ją zauważyć. Dopiero w momencie, gdy coś zje - robi się koloru brunatnego, a jej odwłok się rozdyma. Posiada także aparat kłująco-ssący - to właśnie za jego pomocą przebija skórę człowieka.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy