ugryzienie szerszenia
fot. Adobe Stock

Ugryzienie szerszenia może być groźne (ale nie musi!)

Ugryzienie szerszenia nie jest groźniejsze od użądlenia osy czy pszczoły. Mimo sporych rozmiarów szerszeń podczas użądlenia wpuszcza do organizmu człowieka podobną ilość toksyn jak mniejsze od niego owady. Ugryzienie szerszenia może być jednak niebezpieczne w przypadku osób uczulonych lub wtedy, gdy atak na człowieka przypuści rój szerszeni.
Ewa Janczak-Cwil
ugryzienie szerszenia
fot. Adobe Stock
Chociaż ugryzienie szerszenia oznacza wstrzyknięcie dawki toksyn nie większej niż w przypadku pszczoły czy osy, to samo jego użądlenie może być bardziej bolesne. Wynika to z faktu, że żądło szerszeni jest większe. Poniżej podajemy najważniejsze informacje, jak postępować po użądleniu szerszenia oraz jak się przed nim chronić.

Ugryzienie szerszenia:

Postępowanie po ugryzieniu szerszenia

Zawarta w jadzie szerszenia acetylocholina wywołuje ból i obrzęk, i to z nimi warto walczyć po użądleniu. Szerszeń nie pozostawia żądła, więc nie trzeba nic z ciała usuwać. Miejsce ugryzienia trzeba zdezynfekować. Następnie dobrze jest je posmarować preparatem na ukąszenia owadów, który zmniejszy reakcję organizmu na jad.

Tutaj szybko i niedrogo kupisz preparaty na ukąszenia owadów, które nadają się dla dorosłych i dzieci:


Następnie dobrze jest przyłożyć lód (zawinięty w ściereczkę – nigdy nie przykładaj lodu bezpośrednio na skórę!) lub zrobić zimny okład i trzymać go na skórze 15-20 minut. Schładzanie i smarowanie warto powtarzać 2-4 razy dziennie.

Dodatkowo można osobie użądlonej podać wapno (np. w postaci tabletki rozpuszczonej w wodzie), które zmniejsza reakcję organizmu na alergeny, a więc ból, pieczenie i swędzenie.
Każde ugryzienie szerszenia w usta lub język wymaga jak najszybszej wizyty u lekarza lub wezwania pogotowia ratunkowego. Do czasu uzyskania pomocy warto ssać kostki lodu (lub jeść lody), aby powstrzymać rozwój obrzęku.
Redakcja poleca: Dziecko chodzi na palcach – czy to norma, czy zaburzenie? [WIDEO]
Przyczyn, dlaczego dziecko chodzi na palcach, może być wiele – od niegroźnych po powody chorobowe, np. porażenie mózgowe lub obciążenia genetyczne. Chodzenie na palcach u dziecka wymaga konsultacji ze specjalistą, aby w razie potrzeby wdrożyć leczenie.

Domowe sposoby na ugryzienie szerszenia

W przypadku braku dostępu do preparatów na ukąszenia owadów, warto wypróbować naturalne, domowe sposoby łagodzenia bólu, pieczenia i obrzęku. Należą do nich:
 • okłady z cebuli,
 • nacieranie sokiem z cytryny,
 • nacieranie roztartą natką pietruszki,
 • nacieranie zmiażdżonymi liśćmi babki lekarskiej,
 • okłady ze stłuczonych i schłodzonych liści kapusty.

Gdy osoba ugryziona przez szerszenia jest uczulona na jad owadów

Jeżeli dziecko jest uczulone na jad owadów, ze względu na to, że ma masę ciała mniejszą niż osoba dorosła, może u niego wystąpić gwałtowniejsza, bardziej nasilona reakcja. Trzeba pojechać na pogotowie, gdzie medycy podadzą dziecku zastrzyk hamujący reakcję alergiczną. W przypadku uczulonych dorosłych także niezbędna jest wizyta u lekarza.

Jeżeli szerszeń ugryzie dziecko w twarz albo wystąpi ciężka reakcja alergiczna, która objawia się:
 • puchnięciem warg i twarzy,
 • obrzękiem gardła,
 • zawrotami głowy,
 • kłopotami z oddychaniem,
 • wysypką,
 • biegunką,
 • bólami brzucha,
natychmiast trzeba wezwać pogotowie. U osoby uczulonej może bowiem dojść do wstrząsu anafilaktycznego, który jest bezpośrednim zagrożeniem życia!

Jeśli jesteś uczulona na jad owadów albo u twojego dziecka stwierdzono taką alergię, poproś lekarza o przepisanie recepty na leki, które można podać od razu po użądleniu, a które są w stanie zapobiec lub spowolnić przebieg wstrząsu anafilaktycznego. Lek taki trzeba mieć na wakacjach zawsze przy zawsze sobie.

Zapobieganie ugryzieniom szerszeni

Szerszenie z zasady nie są agresywne. Dlatego, gdy się pojawią, trzeba zachować spokój – nie opędzać się nerwowo, nie biegać, nie krzyczeć. Ryzyko, że zajęty swoimi sprawami szerszeń przebywający z dala od gniazda zaatakuje, jest niskie. Najczęściej dochodzi do użądlenia, gdy owad zostanie przyciśnięty – gdy się na nim usiądzie lub przygniecie go np. ręką. Dlatego warto patrzeć, gdzie się siada i gdzie sięga. Na wakacjach dobrze jest też za każdym razem przed założeniem butów sprawdzać, czy jakiś owad do nich nie wszedł.

Szerszenie najczęściej można spotkać w lasach i na ich obrzeżach, gdzie zakładają gniazda w drzewach. Zdarza się, że gniazdo szerszeni znajduje się w opuszczonym ulu, budce lęgowej lub w budynku, np. na poddaszu. W pobliżu gniazda szerszeni wzrasta ryzyko ugryzienia oraz tego, że zaatakuje nie jeden szerszeń, a większa ich liczba. Dlatego należy zdecydowanym krokiem oddalić się od miejsca, gdzie może być gniazdo. W przypadku odkrycia gniazda w budynku lub ogrodzie, trzeba powiadomić straż pożarną i poprosić o usunięcie gniazda.

Nie należy pozostawiać niezabezpieczonych resztek jedzenia. Szerszenie, podobnie jak osy, mogą skusić się na taki poczęstunek i później częściej w to miejsce zaglądać w nadziei na powtórny posiłek.

Więcej o ataku owadów:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy