GRY
 
 

Jak powinien spać noworodek?

Noworodek nie umie sam zmieniać pozycji. To ty decydujesz, jak będzie spało twoje dziecko. Dlatego sprawdź, jak będzie mu najbezpieczniej i najwygodniej.

Małgorzata Wódz
Konsultacja: Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich, neonatolog

Ciało zwinięte w kłębek, podkurczone, skrzyżowane nogi i ręce, a kolana pod brodą. Taką pozycję przez ostatnie tygodnie ciąży przyjmuje szykujące się do narodzin dziecko. A po przyjściu na świat wszystko się zmienia. Płaski materac sporego łóżeczka zastępuje przytulny, ciasny kącik, jaki noworodek miał do dyspozycji w brzuchu mamy.

Jak pomóc dziecku odnaleźć się w nowej rzeczywistości? Jak kłaść noworodka, by było mu wygodnie i bezpiecznie? Przez pierwsze miesiące decyzja należy do ciebie, bo starsze niemowlę będzie już próbowało ułożyć się samo. Sprawa jest na tyle ważna, że o wyjaśnienie poprosiliśmy pediatrę neonatologa.

Dlaczego noworodkom zaleca się spanie na plecach?

To wygodna i bardzo bezpieczna pozycja do snu dla dziecka. W ten sposób można je układać do snu w ciągu dnia i podczas nocnego odpoczynku. Są jednak sytuacje, w których trzeba jej unikać, np. przy dysplazji stawów biodrowych – wtedy lekarz zaleca częste układanie malucha w pozycji żabki (na brzuszku z szeroko rozstawionymi nóżkami). W pierwszym kwartale życia dziecko z bioderkowym problemem nie powinno też leżeć na boku.
  • Zapamiętaj: Jeśli dziecko leży tylko na plecach, nie może ćwiczyć nowych umiejętności, np. podpierania się na rączkach, dźwigania główki.
Redakcja poleca: Jak układać niemowlę do snu - film
Czy niemowlę może spać na boku i z poduszką pod głową? Zobacz, w jakiej pozycji powinno spać niemowlę.

Czy noworodkowi jest wygodnie, gdy nie ma poduszki?

Noworodki powinny leżeć bez poduszki, na równym i odpowiedniej grubości materacu. Im jest twardszy, tym lepiej dla małego kręgosłupa. Natomiast rodzaj wypełnienia (sprężyny, pianka, włókno kokosowe albo gryczane) jest już w tym wypadku sprawą drugorzędną. Płaską poduszeczkę można podkładać pod główkę dopiero, gdy maluch skończy pół roku. Ale jeśli po jedzeniu zdarza mu się sporo ulać, poduszka przyda się wcześniej – włóż ją pod materac, żeby główka z ramionkami były ułożone nieco wyżej niż reszta ciała. Aby stworzyć niewielką różnicę poziomów, od wezgłowia można też podstawić coś pod nogi łóżeczka.
  • Zapamiętaj: Tułów i głowa dziecka powinny być utrzymane w jednej prostej linii – główka nie może być przygięta, np. dotykać brodą do klatki piersiowej lub odchylona do tyłu.

Czy noworodek może spać na brzuchu?

Lepiej nie układać dziecka do snu w tej pozycji. Maluch oże mieć trudności z oddychaniem, ugniata sobie przeponę, a dodatkowo może wtulić nosek w materacyk. Francuskie badania wskazują, że ta pozycja nie gwarantuje bezpieczeństwa małym dzieciom. Aż siedmiokrotnie rośnie w tym przypadku ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS – Sudden Infant Death Syndrome). W krajach, w których przeprowadzono kampanie informujące o tym rodziców, liczba przypadów SIDS znacznie zmalała. Na brzuszku powinnaś układać dziecko, gdy nie śpi. Ma wtedy szansę poznawania świata, próbuje podnosić główkę (to sprzyja rozwojowi mięśni grzbietu, rączek i nóżek, prawidłowemu ustawieniu główki). Patrzy też na świat z innej perspektywy.
  • Zapamiętaj: Jednorazowo dziecko nie powinno leżeć na brzuchu dłużej niż 15 min.

Nasz ekspert pokazuje, jak układać niemowlę do snu:Doładuj
Przeładuj