układanie noworodka do snu
fot. Adobe Stock / mamotoja.pl

Jak powinien spać noworodek?

Noworodek nie umie sam zmieniać pozycji. To ty decydujesz, jak będzie spało twoje dziecko. Dlatego sprawdź, jak będzie mu najbezpieczniej i najwygodniej.
Małgorzata Wódz
Konsultacja: Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich, neonatolog
układanie noworodka do snu
fot. Adobe Stock / mamotoja.pl

Ciało zwinięte w kłębek, podkurczone, skrzyżowane nogi i ręce, a kolana pod brodą. Taką pozycję przez ostatnie tygodnie ciąży przyjmuje szykujące się do narodzin dziecko. A po przyjściu na świat wszystko się zmienia. Płaski materac sporego łóżeczka zastępuje przytulny, ciasny kącik, jaki noworodek miał do dyspozycji w brzuchu mamy. Jak pomóc dziecku odnaleźć się w nowej rzeczywistości? Podpowiadamy!

Dlaczego noworodkom zaleca się spanie na plecach?

To wygodna i bardzo bezpieczna pozycja do snu dla dziecka. W ten sposób można je układać do snu w ciągu dnia i podczas nocnego odpoczynku. Są jednak sytuacje, w których trzeba jej unikać, np. przy dysplazji stawów biodrowych – wtedy lekarz zaleca częste układanie malucha w pozycji żabki (na brzuszku z szeroko rozstawionymi nóżkami). W pierwszym kwartale życia dziecko z bioderkowym problemem nie powinno też leżeć na boku.
Zapamiętaj: Jeśli dziecko leży tylko na plecach, nie może ćwiczyć nowych umiejętności, np. podpierania się na rączkach, dźwigania główki.
Redakcja poleca: Jak układać niemowlę do snu - film
Czy niemowlę może spać na boku i z poduszką pod głową? Zobacz, w jakiej pozycji powinno spać niemowlę.

Czy noworodkowi jest wygodnie, gdy nie ma poduszki?

Noworodki powinny leżeć bez poduszki, na równym i odpowiedniej grubości materacu. Im jest twardszy, tym lepiej dla małego kręgosłupa. Natomiast rodzaj wypełnienia (sprężyny, pianka, włókno kokosowe albo gryczane) jest już w tym wypadku sprawą drugorzędną. Płaską poduszeczkę można podkładać pod główkę dopiero, gdy maluch skończy pół roku. Ale jeśli po jedzeniu zdarza mu się sporo ulać, poduszka przyda się wcześniej – włóż ją pod materac, żeby główka z ramionkami były ułożone nieco wyżej niż reszta ciała. Aby stworzyć niewielką różnicę poziomów, od wezgłowia można też podstawić coś pod nogi łóżeczka.
Zapamiętaj: Tułów i głowa dziecka powinny być utrzymane w jednej prostej linii – główka nie może być przygięta, np. dotykać brodą do klatki piersiowej lub odchylona do tyłu.

Czy noworodek może spać na brzuchu?

Lepiej nie układać dziecka do snu w tej pozycji. Maluch może mieć trudności z oddychaniem, ugniata sobie przeponę, a dodatkowo może wtulić nosek w materacyk. Francuskie badania wskazują, że ta pozycja nie gwarantuje bezpieczeństwa małym dzieciom. Aż siedmiokrotnie rośnie w tym przypadku ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS – Sudden Infant Death Syndrome). W krajach, w których przeprowadzono kampanie informujące o tym rodziców, liczba przypadów SIDS znacznie zmalała.

Kiedy zaleca się układanie noworodka na brzuchu?

Na brzuszku powinnaś układać dziecko, gdy nie śpi. Ma wtedy szansę poznawania świata, próbuje podnosić główkę (to sprzyja rozwojowi mięśni grzbietu, rączek i nóżek, prawidłowemu ustawieniu główki). Patrzy też na świat z innej perspektywy.
Zapamiętaj: Jednorazowo dziecko nie powinno leżeć na brzuchu dłużej niż 15 min.

Kiedy układa się noworodka na boku?

Ta pozycja polecana bywa do drzemki w ciągu dnia, ale tylko kiedy masz możliwość pilnować małego śpioszka. Nawet takie dziecko może samo przekręcić się z boku na brzuch, ale zmiana pozycji w odwrotnym kierunku jest już niemożliwa. Tę umiejętność osiągają dzieci dopiero około 5.–6. miesiąca życia. Na boku można ułożyć noworodka, któremu zdarza się sporo ulewać po jedzeniu (nie zachłyśnie się). Niektórzy lekarze zalecają też podparcie plecków wałkiem ze zwiniętego ręcznika lub koca – możesz go stosować do czasu, gdy maluch skończy trzy miesiące.
Zapamiętaj: Ze względu na ryzyko spłaszczenia główki z jednej strony noworodek powinien być układany raz na jednym boku raz na drugim. Powinnaś zmieniać ułożenie dziecka, także kiedy leży na plecach (układaj je główką raz w jedną stronę łóżeczka raz w drugą), by w chwilach, gdy nie śpi, nie przechylał główki tylko w jednym kierunku.

Co robić, gdy noworodek nie lubi zasypiać na plecach?

Pozwól mu usnąć w innej pozycji, a kiedy już śpi wystarczająco mocno, przekręć go na plecki. Dopóki tego nie zrobisz, nie zostawiaj go samego. Niektóre dzieci bardzo lubią być ciasno opatulone (nazywa się to spowijaniem). To przypomina im pobyt w łonie mamy, gdzie nie miały zbytniej swobody ruchów. Spróbuj więc opatulić dziecko w kocyk albo rożek.
Zapamiętaj: Nie spowijaj dziecka, gdy w pokoju, w którym śpi, jest bardzo ciepło. Przegrzanie jest uznawane za jeden z czynników sprzyjających zaburzeniom oddychania u dzieci.


Noszenie noworodka w chuście

Małe dzieci świetnie się w niej czują, bo zapewnia ona naturalne, fizjologiczne ułożenie ciała (rączki i nóżki są lekko przygięte). Zachowując odpowiednią pozycję, można nosić w chuście kilkudniowego noworodka, (nie dłużej niż 2–3 godziny naraz). W roli noszącego doskonale sprawdzi się tata.
 
 
 

Zobacz też:
 
Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich
Konsultacja: Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich, neonatolog

Krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii. W Instytucie Matki i Dziecka kieruje Kliniką Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka, którą stworzyła jako ośrodek leczenia wcześniaków.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 28 głosy

Zobacz także

Popularne tematy