ulewanie mleka, przyrost wagi dziecka
fot. RF

Czy ulewanie może zaburzyć przyrost wagi dziecka?

Co może być przyczyną częstego ulewania pokarmu i jak pomóc dziecku, które ulewa? Ile niemowlę powinno przybierać na wadze? Odpowiada pediatra.
ulewanie mleka, przyrost wagi dziecka
fot. RF
Antosia ma niewiele ponad trzy tygodnie. Jest karmiona piersią na żądanie, ssie co 2,5 godziny, czasem częściej. W 4. dniu życia ważyła 2720 g, a w 17. – 3200 g. Staramy się, by po jedzeniu zawsze jej się odbiło, ale gdy ją kładziemy, krzywi się, pręży, a potem ulewa i często ma czkawkę. Jak jej pomóc? Czy może podać jakiś preparat? Wiola i Krzysztof

Na pytanie o ulewanie u niemowlaka odpowiada dr n. med. Teresa Kibalenko-Nowak, pediatra:

Państwa córeczka przez niespełna trzy tygodnie przybrała na wadze 480 g. To przyrost masy ciała, który świadczy, że dziecko prawidłowo trawi i przyswaja pokarm mamy.

Sprawdź, jak szybko niemowlę powinno przybierać na wadze.Powodem niepokojących objawów (ulewania i czkawki) może być przekarmianie. Możliwe, że córeczka je zbyt często i za dużo. Radzę nie budzić jej do karmienia, lecz cierpliwie czekać, aż sama upomni się o posiłek, nawet gdyby przerwy między karmieniami przedłużały się do czterech godzin.Jeżeli mleko wypływa z piersi zbyt szybko, przed karmieniem trzeba go trochę odciągnąć. Po karmieniu należy zaś trzymać dziecko w pionie, aż usłyszy się wyraźne odbicie. Uważam, że nie ma potrzeby podawania jakichkolwiek leków. Ważna jest dostosowana do potrzeb dziecka technika karmienia i cierpliwość.
Redakcja poleca: Kupujemy krzesełko do karmienia - film
Po ukończeniu szóstego miesiąca życia dziecka stajesz przed wyborem krzesełka do karmiena. Podpowiadamy, jak wybrać krzesełko dla niemowlaka.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy