ulewanie mleka
fot. RF

Czy to jest ulewanie?

O czym może świadczyć, że dziecko ulewa po wypiciu mleka z piersi lub butelki? Kiedy ulewanie powinno nas zaniepokoić i jak mu przeciwdziałać? Odpowiada specjalista neonatolog.
Konsultacja: Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich, neonatolog
ulewanie mleka
fot. RF
Niedawno zostałam mamą Karolka. Bez większych problemów zaczęłam karmić go piersią – pokarm pojawił się niemal od razu. Od kilku dni widzę jednak, że mojemu teraz już prawie miesięcznemu synkowi po karmieniu z buzi wylewa się mleczko. Czy to znaczy, że dziecku się ulewa, i czy należy się martwić?
Agnieszka Maj z Katowic

O ulewaniu mówimy wtedy, gdy po jedzeniu z buzi dziecka wypływa niewielka ilość mleka (czasem jest ono lekko nadtrawione, przypomina wyglądem serek).

Dziecko ulewa, bo ma jeszcze niedojrzałe mięśnie przewodu pokarmowego, które nie zatrzymują pokarmu w żołądku, tak jak to się dzieje u starszych dzieci.

Ulewaniem nie należy się martwić, jeśli nie zdarza się bardzo często i nie jest obfite (i gdy mamy pewność, że nie są to wymioty). Może pani próbować temu zaradzić poprzez trzymanie synka po karmieniu w pozycji pionowej lub półpionowej przez około kwadrans. Zwykle około 6. miesiąca życia ten problem sam znika.
Redakcja poleca: Kupujemy krzesełko do karmienia - film
Po ukończeniu szóstego miesiąca życia dziecka stajesz przed wyborem krzesełka do karmiena. Podpowiadamy, jak wybrać krzesełko dla niemowlaka.
Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich
Konsultacja: Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich, neonatolog

Krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii. W Instytucie Matki i Dziecka kieruje Kliniką Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka, którą stworzyła jako ośrodek leczenia wcześniaków.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy