Monitorowanie cyklu pomaga wyznaczyć dni płodne
fot. Fotolia

Ultrasonografia

Pragniesz usłyszeć, że Twoje dziecko w brzuszku czuje się świetnie? Tego wszystkiego dowiesz się z badania USG.
Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik
Monitorowanie cyklu pomaga wyznaczyć dni płodne
fot. Fotolia

Nie wiesz, czy będziesz mówić do malca „Jasiu”, czy „Zuziu”? Pragniesz usłyszeć, że Twoje dziecko w brzuszku czuje się świetnie? Tego wszystkiego dowiesz się z badania USG.


Badanie ultrasonograficzne (USG) polega na wysyłaniu przez specjalną głowicę ultradźwięków (niesłyszalnych dla ucha), które odbijają się od ludzkich narządów, z powrotem wracają do głowicy i zostają przetworzone na obraz widoczny na monitorze. Dzięki temu lekarz może sprawdzić, czy ciąża rozwija się prawidłowo.

Całkowicie bezpieczne...
Jeśli nawet usłyszysz od babci czy znajomej, że lepiej USG nie robić lub przynajmniej nie wykonywać go zbyt często, bo... (tu następuje lista dowolnie wybranych argumentów), opinii tych nie wolno Ci słuchać. Fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości są całkowicie bezpieczne dla płodu i mamy. Badanie jest nieinwazyjne, nie wymaga też specjalnego przygotowania pacjentki (np. wbrew obiegowym opiniom nie musisz mieć przed USG pełnego pęcherza).
Badanie powinnaś zrobić zawsze, gdy zleci je ginekolog. Nawet jeśli oznacza to wykonywanie go co kilka tygodni
– widocznie istnieją wskazania do tak częstych badań. O USG możesz także poprosić sama, gdy na przykład niepokoisz się o maleństwo i chciałabyś upewnić się, że wszystko jest w porządku.

... i bardzo pomocne
Badanie USG nie tylko pozwala na obejrzenie maluszka na ekranie, ale także na dokładne zmierzenie poszczególnych części jego ciała i organów wewnętrznych, a co za tym idzie wykrycie wad czy nieprawidłowości płodu. W razie potrzeby mama i maleństwo w brzuszku zostaną objęci specjalną opieką, a poród odbędzie się w szpitalu przygotowanym do udzielenia pomocy noworodkowi, np. przeprowadzenia natychmiastowej operacji.

Ważne terminy
Kobieta w trakcie ciąży powinna zrobić USG przynajmniej trzy razy (ideałem jest pięć). Podczas każdego badania lekarz ocenia inne parametry, dlatego tak ważne jest, by USG wykonywać w ściśle określonych tygodniach ciąży.

I badanie
(w 10-12 tygodniu ciąży)
Ze względu na małą ciążę badanie wykonywane jest przez pochwę. USG ma na celu potwierdzenie żywego zarodka (lub zarodków) w macicy. Pozwala wykluczyć ciążę pozamaciczną.
To pierwsze bardzo ważne badanie oceniające anatomię płodu. Lekarz na USG zmierzy długość maleństwa od czubka głowy do kości ogonowej, dzięki czemu z dużą dokładnością (do 4-7 dni) określi wiek kruszynki. Obejrzy także zarys główki, rączki i nóżki (policzy paluszki), zobaczy żołądek, pęcherz moczowy i serduszko. Aby z dużym prawdopodobieństwem wykluczyć zespół Downa (oraz nieprawidłowości genetyczne i wady serca), zmierzy przezierność karku, czyli wielkość zbiornika płynu znajdującego się właśnie ok. 11.–14. tygodnia na karku płodu. Uwidoczni także kość nosową, która obok przezierności jest drugim ważnym markerem zespołu Downa.

II badanie
(w 19-22 tygodniu ciąży)
To najważniejsze z rutynowych badań USG. Podczas tego USG można ocenić wszystkie narządy płodu: serce, płuca, żołądek, wątrobę, pęcherzyk żółciowy, nerki, pęcherz moczowy, obejrzeć rączki, nóżki i buzię dziecka, a także obejrzeć wszystkie struktury mózgu oraz kręgosłup. W tym czasie także najczęściej udaje się już dostrzec płeć dziecka.
Lekarz zmierzy obwód dziecięcej główki, brzuszka i długość kości udowej. Pomiary te pozwalają na wczesne wykrycie wewnątrzmacicznego zahamowania wzrostu płodu.

Trudniej już w tym czasie dokładnie obejrzeć organy wewnętrzne i części ciała maluszka ze względu na jego wielkość (dziecko waży zwykle już 1300–1700 gramów). Ocenia się natomiast indeks płynu owodniowego i stopień dojrzałości łożyska (w razie jakichkolwiek wątpliwości rozszerza się badanie o analizę dopplerowską, oceniającą przepływ krwi w naczyniach krwionośnych płodu). Wszystko po to, aby wykluczyć niedożywienie czy niedotlenienie maleństwa.

III badanie
Ostatnie badanie ma na celu określenie wagi dziecka i sprawdzenie indeksu płynu owodniowego. To właśnie teraz zazwyczaj podjęta zostaje decyzja o planowanym cesarskim cięciu (np. jeśli maluszek waży ponad 4500 gramów albo ułożony jest nieprawidłowo).

Co znaczą te skróty?
Lekarz posługuje się nimi, opisując wyniki badania USG. Gdy je rozszyfrujesz, możesz się dużo dowiedzieć o swoim maluszku.
GS – średnica pęcherzyka ciążowego,
CRL – długość ciemieniowo-siedzeniowa (czyli odległość między główką a kością ogonową),
BPD – wymiar dwuciemieniowy główki,
HC – obwód główki,
AC – obwód brzuszka,
FL – długość kości udowej,
AFI – indeks płynu owodniowego.

Aleksandra Sokalska

mtj_dopisek.gif

 
Redakcja poleca: Co sądzisz o tym, aby kobiety w ciąży były badane, czy nie mają depresji? [SONDA ULICZNA]
Zapytaliśmy przechodniów, co sadzą o tym, aby kobiety w ciąży były badane, czy nie mają depresji. Jesteście ciekawi odpowiedzi? Zobaczcie sondę!
dr n. med. Renata Jaczyńska
Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik

Specjalista ginekolog-położnik. Pracuje w Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy