zarządzania pieniędzmi uczymy się w dzieciństwie
fot. Adobe Stock

Naucz dziecko hojności, a będzie szczęśliwsze od innych

Daj dziecku dostęp do pieniędzy i naucz je, co ma z nimi robić. Wiedza ta przyda mu się w dorosłym życiu i sprawi, że będzie szczęśliwszym dorosłym.
Ewa Janczak-Cwil
zarządzania pieniędzmi uczymy się w dzieciństwie
fot. Adobe Stock
Z analiz naukowych wynika, że dzieci o finansach największą wiedzę czerpią z domu. To dlatego informacje o zarządzaniu pieniędzmi i korzystaniu z nich dzieci powinny otrzymywać od rodziców. Warto zatem dawać im dobry przykład w tej materii i pomóc im obchodzić się z gotówką.

Hojność jest ważna!

Gdy naukowcy spytali ludzi w różnym wieku, jaką wiedzę o pieniądzach wynieśli z domu, okazało się, że wśród najważniejszych rzeczy badani wymieniali: zarządzanie gotówką, oszczędzanie oraz... hojność.

W wypowiedziach badanych można było wyróżnić trzy główne typy hojności:
  • datki charytatywne, obejmujące datki dla organizacji religijnych oraz charytatywnych,
  • akty dobroci, czyli przekazywanie pieniędzy bezpośrednio osobom potrzebującym pomocy,
  • inwestycje w rodzinę, czyli decyzje finansowe podejmowane przez rodziców w celu zaoszczędzenia pieniędzy na rzecz dzieci lub innych członków rodziny, np. na lekcje tańca dla dziecka czy wspólne rodzinne wakacje.
Naukowcy odkryli, że osoby nauczone hojności i przeznaczające część swoich dochodów na cele dobroczynne czy pomoc innym, są szczęśliwsze i nawiązują zdrowsze relacje.
Redakcja poleca: Bunt dwulatka - film
Jak poradzić sobie z buntem dwulatka? Co robić, gdy dziecko wybucha płaczem, krzyczy, rzuca się na ziemię? Sprawdź porady pediatry.

Jak uczyć dzieci gospodarowania pieniędzmi i hojności

W tym celu można dziecku sprezentować dwie lub trzy skarbonki. Do jednej dziecko może odkładać (oszczędzać) pieniądze na konkretny zakup, np. na rower, do drugiej pieniądze do wydania na drobne przyjemności, a do trzeciej – pieniądze przeznaczone na cele dobroczynne, np. na pomoc dzieciom w domu dziecka.

Zobacz atrakcyjne skarbonki, które ułatwią dziecku naukę gospodarowania pieniędzmi:Źródło: sciencedaily.com [content:0_27232,0_27123,0_25824:CMNews]  
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy