Umiejętności poznawcze: jak je rozwijać i ćwiczyć z dzieckiem – radzi ekspert [WIDEO]

Jakie zabawy wspierają rozwijanie umiejętności poznawczych – podpowie Dorota Maciejec, psycholog dziecięcy.

Zobacz inne z serii: Jak wspierać rozwój dziecka - wideo wywiady z psychologiem dziecięcym (6)

Czym są umiejętności poznawcze?

Umiejętności poznawcze to jest to, w jaki sposób dziecko postrzega świat, w jaki sposób przetwarza docierające do niego informacje oraz jak funkcjonuje pamięć dziecka oraz w jaki sposób dokonuje ekspresji.
- Jeśli mówimy o umiejętnościach poznawczych, nie możemy zapomnieć o pamięci słuchowej, wzrokowej i koncentracji uwagi - mówi Dorota Maciejec, psycholog dziecięcy.
 

Jakie zabawy i zabawki rozwijają umiejętności poznawcze dziecka?

- Jeżeli chcemy wspierać rozwój umiejętności poznawczych dziecka na przykład w aspekcie postrzegania, to możemy pobawić się z dzieckiem w ten sposób, że z dostępnych klocków dziecko wybiera jeden klocek, a my zadajemy mu pytanie - podpowiada psycholog dziecięcy. - Jakiego koloru jest ten klocek, czy jest twardy, miękki, czy gładki, czy szorstki. Potem zachęcamy dziecko, by z otaczającego środowiska znalazło wszystko w danym kolorze.
 

Jak rozwijać u dziecka pamięć i koncentrację?

Jeśli chcemy rozwijać z dzieckiem umiejętność koncentracji uwagi, zdolność percepcji również możemy zrobić to podczas zabawy na przykład klockami. Jedną z zabaw jest budowanie wieży z klocków. Gdzie nawet najmniejszy maluszek może sobie poradzić z wykonaniem zadania. Natomiast starsze dzieci - przedszkolaki - mogą ustawiać klocki ślizgimi bokami i na tym skupić swoją uwagę. To uczy dzieci koncentracji na wykonywaniu danej czynności.
- Jeżeli chcemy wesprzeć umiejętności poznawcze dziecka w aspekcie wyobraźni i kreatywności to zachęcam wszystkich rodziców do tego, by dostarczali swoim dzieciom jak najwięcej różnorodnych materiałów: farby, masy solne, plasteliny, przybory kuchenne, ale i inne przedmioty codziennego użytku, które stanowią alternatywę dla tradycyjnych zabawek - podpowiada Dorota Maciejec, psycholog dziecięcy.
 

Czy dostarczać dziecku jak największej ilości bodźców, by stale rozwijało swoje umiejętności poznawcze?

- Dzieciom należy dostarczać tyle bodźców, aby potrafiło skoncentrować uwagę na zabawie. Zbyt duża ilość bodźców może spowodować, że dziecku trudno będzie skoncentrować się na jednej danej aktywności - mówi psycholog dziecięcy. - Warto wziąć pod uwagę, że umiejętność koncentracji zmienia się w czasie. Małe dzieci potrafią skupić uwagę na bardzo krótko.
 

Wskazówki warte zapamiętania!

Podczas zabawy klockami zachęcam do tego, by wspierać rozwój kreatywności dziecka w ten sposób, by nie korzystało tylko z instrukcji dołączonej do zestawu klocków – radzi psycholog. - Niech samo tworzy, według własnego pomysłu konstrukcje z klocków.
 
W filmie wykorzystano zdjęcia z wykładu o rozwoju poznawczym psycholog Doroty Maciejec, podczas warsztatów z rodzicami w Warszawie, którego sponsorem była firma Lego.

Polecamy:
Oceń artykuł

Ocena 3 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy