Opieka medyczna nad dziećmi ulega pogorszeniu
fot. Adobe Stock

„Dzieci to ciche ofiary pandemii”. Koronawirus obniża dostępność opieki medycznej dla dzieci

Chociaż śmiertelność wśród najmłodszych dzieci spadła w ostatnich latach o ponad 50%, pojawienie się koronawirusa sprawiło, że statystyki znowu się pogorszyły. Aż trzy czwarte ze 100 państw, które wzięły udział w badaniu UNICEF, zgłosiło poważne problemy w dostępie do służby zdrowia.
Aleksandra Zaborowska
Opieka medyczna nad dziećmi ulega pogorszeniu
fot. Adobe Stock
Wirus utrudnia transport lekarzy i lekarstw, zamyka placówki medyczne i stale obciąża i tak obciążone lokalne systemy ochrony zdrowia.

„Obawiamy się, że dekady postępu mogą być zaprzepaszczone. Liczba dzieci, które mogą umierać na skutek chorób bardzo prozaicznych, może się zwiększyć nawet o sześć tysięcy dzieci dziennie” – mówi Monika Kacprzak z UNICEF.

 „Kiedy dzieciom odmawia się dostępu do usług medycznych z powodu przeciążenia systemu, a kobiety boją się rodzić w szpitalu z obawy przed infekcją, one również mogą stać się ofiarami COVID-19” – mówi Henrietta Fore, dyrektor generalna UNICEF.

Koronawirus obniża poziom usług medycznych dla dzieci i ciężarnych

Eksperci alarmują, że prawidłowa opieka nad dzieckiem powinna zaczynać się już w trakcie ciąży, ale zarówno matki z dziećmi, jak i kobiety w ciąży boją się chodzić do lekarzy, nawet jeśli mają taką możliwość.

„Ocena stanu płodu online jest niemożliwa, podobnie jak badanie ginekologiczne. Jeżeli pacjentka nie pojawi się na wizycie, może się okazać, że przegapi moment, kiedy dziecko przestaje się rozwijać, kiedy poprzez cesarskie cięcie moglibyśmy je uratować” – zwraca uwagę znana ginekolog-położnik prof. Marzena Dębska.

Lekarze wszystkich specjalizacji zachęcają do wizyt osobistych, które są znacznie skuteczniejsze w wykrywaniu niepokojących objawów niż teleporady.

„Telefonujemy, mailujemy i zapraszamy pacjentów małych na szczepienia, ponieważ uważamy, że profilaktyka jest obecnie najważniejsza” – podkreśla dr Grażyna Gąsiorowska, pediatra i pulmonolog. 

„Żadna epidemia, ani wojna, ani inny stan klęski żywiołowej tego nie uzasadnia (unikania wizyt lekarskich – przyp. red.)” – informuje prof. Marzena Dębska.

Z drugiej strony nie brakuje głosów samych rodziców, którzy mówią, że dostanie się do lekarza z dzieckiem, graniczy z cudem, a większość przychodni oferuje tylko konsultacje telefoniczne. Sam Minister Zdrowia zwrócił uwagę na ten problem, stwierdzając, że trzeba zapewnić pacjentom osobisty kontakt z lekarzem.

Źródło: TVN24 BiS

Zobacz też:
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy