950 dzieci przyszło na świat w pierwszy dzień Nowego Roku 2019
fot. Adobe Stock

Porodówka zamiast szampana: tej sylwestrowej nocy nie zapomną setki mam w Polsce

Rekordzistka rodziła się przy dźwiękach odkorkowywanego szampana, dokładnie o północy! Te maluchy zrobiły swoim rodzicom najpiękniejszy prezent na Nowy Rok i urodziły się w sylwestrową noc.
Agnieszka Majchrzak
950 dzieci przyszło na świat w pierwszy dzień Nowego Roku 2019
fot. Adobe Stock
Urodzić się w pierwszych minutach Nowego Roku to z pewnością niezwykła data narodzin. Największy prezent z pewnością zrobiło rodzicom maleństwo z Poznania, które przyszło na świat dokładnie minutę po wybiciu na zegarze dwunastej.

Rekordzistka z Poznania

W pierwszym dniu nowego 2019 roku przyszło w Polsce na świat ok. 950 niemowlaków – wynika z prognozy podanej przez  Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF).

Wiele wskazuje na to, że maleństwo z Poznania jest najwcześniej urodzonym dzieckiem w naszym kraju. Noworodek urodził się w stolicy Wielkopolski, minutę po północy. To dziewczynka. Przyszła na świat w szpitalu im. Franciszka Raszei, ważyła 3 kg 300 g. - Zarówno mama, jak i dziecko mają się dobrze – poinformował lek. Eryk Matuszkiewicz z tamtejszego szpitala.
Redakcja poleca: Jak nie krzyczeć na dziecko – jak przestać krzyczeć? Jak krzyk wpływa na dziecko? [WIDEO]
Jeśli zastanawiasz się, jak nie krzyczeć na dziecko, najważniejszy krok do sukcesu masz już za sobą. Krzyczenie na dziecko przynosi bowiem fatalne skutki i wyrabia w maluchu nawyk rozwiązywania problemów podniesionym głosem. A to nie jest dobry kapitał na przyszłość. Psycholog wyjaśnia, czy można krzyczeć na dziecko, i jak przestać to robić.

Zamiast 7 stycznia przyszła na świat 7 minut po północy

Niewiele później urodziła się malutka Nikola. Zaledwie siedem minut po północy przyszła na świat jako pierwsza w Bydgoszczy, w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr. Jana Biziela. Sprawiła miłą niespodziankę swoim rodzicom, którzy datę narodzin córeczki mieli przewidzianą na 7 stycznia 2019 roku.

- Nikola bardzo nas zaskoczyła tym, że przyszła na świat w Nowy Rok - przyznał jej tata, pan Radosław. Ale jak podkreślił, bardzo się cieszy, że córeczka narodziła się akurat tego dnia, a nie dzień wcześniej. Jego nowo narodzone szczęście waży 3 kg 145 gramów i mierzy 57 cm. Nikola, podobnie jak jej mama, pani Angelika, czuje się dobrze.

W pierwszej godzinie Nowego Roku na świat przyszła Natalia z Rudy Śląskiej. Dziewczynka przywitała świat 40 minut po północy w Szpitalu Miejskim. Ważyła 3 kg 394 gramów i mierzyła 55 centymetrów długości. Zaś pierwszym mieszkańcem Radomia urodzonym po północy 1 stycznia 2019 roku został malutki Ignacy. Chłopczyk urodził się w miejscowym Szpitalu Specjalistycznym i ważył 3 kg 990 gramów oraz miał 53 centymetry wzrostu. Ignacy także sprawił rodzicom niespodziankę.

- Mieliśmy się urodzić 12 stycznia. Jesteśmy w szpitalu od piątku, bo był fałszywy alarm, ale wytrwaliśmy do pierwszego, z czego w sumie się bardzo cieszę - powiedziała pani Justyna, mama chłopczyka.
  [content:0_25132,0_24711,2_1084,1_3037:GALGallery]

Noworoczne urodziny wybrał sobie także mały Jakub z Piotrkowa Trybunalskiego. Jego mama, pani Ewelina poczuła skurcze porodowe po północy, po 1.00 pojechała do Powiatowego Centrum Matki Dziecka w Piotrkowie. Chłopiec urodził się o godz. 5.35 i ważył 3 kg 850 gramów oraz mierzył 56 centymetrów długości. Natomiast pierwszym dzieckiem urodzonym w Świętokrzyskiem został Aleksander, który o godz. 6:26 przyszedł na świat w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. Chłopiec urodził się przez cesarskie cięcie i ważył 3 kg 990 gramów.
 

Antoni, Julia i Zuzanna to najpopularniejsze imiona

Z danych UNICEF wynika, że noworoczne dzieci urodzone w Polsce najczęściej otrzymają imiona: Antoni, Julia, Zuzanna, Jan, Jakub, Zofia, Maja, Szymon, Hanna i Lena. To od kilku lat najpopularniejsze imiona dla dzieci w naszym kraju. 

UNICEF, na podstawie prognoz, obliczył także liczbę urodzeń noworocznych dzieci w innych częściach świata. W pierwszy dzień nowego roku na świat przyjść miało 395 tys. 072 dzieci, a pierwszy maluch 2019 roku najprawdopodobniej urodził się na Wyspie Fiji, a ostatni tego dnia - w Stanach Zjednoczonych. Aż 25 proc. noworodków urodzonych w Nowy Rok miało przyjść na świat w Azji Południowej (99 tys. 183).

Urodzenie dziecka w Nowy Rok to niezapomniane przeżycie i wyjątkowa data narodzin. Czy też rodziłyście swoje maluszki w sylwestrową noc lub w innych, równie emocjonujących okolicznościach? Podzielcie się swoimi wspomnieniami w komentarzach. 

Zapraszamy do naszej internetowej szkoły rodzenia: 
 

Źródło: radiozet, epoznan.pl, pomorska.pl

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy